Institucijos suka galvą, ką daryti su „paslėpta“ holokausto atminimui skirta skulptūra

Lietuvos institucijos svarsto, ką daryti su sostinėje esančia skulptūra "Vilties liepsna", skirta per holokaustą žuvusių žydų atminimui.

Žydų atstovai norėtų, kad Jaunimo ir Lėlių teatrų bendrame kieme esantis paminklas būtų labiau prieinamas visuomenei. Šiuo metu į šį kiemą patekti sudėtinga - ten vyksta remontas.

Bendrame tarpinstituciniame Lietuvos žydų bendruomenės, Kultūros ir Užsienio reikalų ministerijų, Kultūros paveldo departamento, sostinės savivaldybės ir abiejų teatrų atstovų pasitarime, kurį Vyriausybės pavedimu organizavo Kultūros ministerija, svarstyta, ar šią skulptūrą iškeldinti, ar labiau atverti visuomenei kiemą, kuriame ji šiuo metu yra.

Kol kas sprendimo rasti nepavyko - pinigų paminklo iškėlimui nėra, o teatrai nesutinka atverti kiemo visiems prašalaičiams.

"Jaunimo teatras remontuojamas trejus metus, ir šalia skulptūros statybininkių vagonėlis stovi, žolės nėra, viskas išrausta. Aišku, kad ji labai nesmagiai atrodo, nes ten vyksta remontas, ir Jaunimo teatras labai nenori per savo budinčius leisti visus žmones" - BNS sakė Kultūros ministerijos atstovė Irma Grigaitienė.

Vis dėlto, pasak jos, nors teatras tam prieštarauja, skulptūra greičiausiai nebus iškeldinta.

"Tarptautinis meno fondas prašo ją perkelti, kadangi ji uždarame kieme ir sunkiai pasiekiama, bet kadangi nėra pinigų perkelti, greičiausiai priimsime sprendimą ne perkelti, o padaryti ją prieinamą labiau", - svarstė I.Grigaitienė.

Šiuo metu Vilniaus savivaldybė skaičiuoja, kiek lėšų prireiktų "Vilties liepsnos" iškeldinimui. Anot I.Grigaitienės, dėl to nutarta kreiptis į Vyriausybę, kadangi nė viena institucija neturi tam pinigų.

Lietuvos žydų bendruomenės vykdantysis direktorius Simonas Gurevičius tikina, kad Žydų bendruomenė nereikalauja bet kokiu atveju skulptūros iškelti - esą jiems būtų priimtinas sprendimas ir labiau atverti teatrų kiemą.

"Žydų bendruomenė norėtų, kad skulptūra būtų matoma ir bendrai prieinama žmonėms", - taip pagrindinį bendruomenės prašymą įvardijo S.Gurevičius.

Vis dėlto, jei būtų nuspręsta paminklą perkelti kitur, anot S.Gurevičiaus, jis turėtų likti buvusio Vilniaus geto teritorijoje, kadangi yra istoriškai susijęs su šia vieta. Žydų bendruomenės atstovas minėjo tokias vietas kaip Rūdninkų gatvės kiemas arba Rūdninkų skveras, kur jau stovi žydų kilmės daktarui Cemachui Šabadui skirta skulptūra.

"Jei tai susieta su papildomais kaštais, gal būtų galima išspręsti atidarant tą kiemelį. Jei ne, tai su miestu deriname, kokioje vietoje tinkama labiausiai. (...) Tinkamiausia vieta būtų buvusio geto teritorijoje. Rūdninkų gatvėje yra kiemelis, kuriame buvo Judenratas - geto taryba. Jame esančioje žalioje erdvėje pastatyti tą paminklėlį, arba Rūdninkų aikštelės kampelyje", - aiškino S.Gurevičius.

Meksikos skulptoriaus, Lietuvos žydų palikuonio Leonardo Niermano sukurta nerūdijančio plieno skulptūra "Vilties liepsna" Vilniuje atsirado prieš 10 metų.

Shelly Rybak Pearson (Šeli Rybak Person), kurios tėvai prieškariu pabėgo iš Lietuvos, per Tarptautinį meno fondą ją pastatė savo giminaičiams ir kitiems Lietuvos žydams, žuvusiems per holokaustą, atminti, skelbia portalas palmbeachpost.com

Bet po kiek laiko teatro kiemas buvo užrakintas. Anot Sh.Pearson, tai atsitiko netrukus po to, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą (ES). Esą šie įvykiai sutampa neatsitiktinai.

"Jie panaudojo šį paminklą kaip būdą pasirodyti, kad patektų į ES. Jie pasinaudojo manimi ir tada grįžo prie antisemitizmo, kuris visada ten egzistavo", - pareiškė paminklo statytoja.

Esą vietiniai pareigūnai visada randa pasiteisinimų, kodėl skulptūra neprieinama. Anot jos, paskutinis - tai, kad reikia sutaisyti po ja esančius vamzdžius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių