Į Vilnių atkeliauja Olandų filmų savaitė

Jau trečią pavasarį iš eilės, miesto skveruose pradedant skleistis tulpėms, į Vilnių atkeliauja olandų režisierių filmai.

Šiemet, be filmų programos, kurią gegužės 3-8 d. galima pamatyti „Skalvijos“ ir Lietuvos kinematografininkų sąjungos ekranuose, vyksta ir daugiau Nacionalinei Olandijos šventei - Karalienės Beatričės karūnavimo dienai, švenčiamai balandžio 30-ąją, - skirtų kultūros renginių.

Filmų programoje, kurią šiemet siūlo olandiškų filmų platintoja „Holland Film“, - keturi pilnametražiai vaidybiniai filmai, viena pilnametražė doklumentinė juosta ir olandų animacijos programa, sudaryta iš įdomiausių, įvairiais prizais apdovanotų animacinių filmų, sukurtų per keletą pastarųjų dešimtmečių.

Festivalio pradžios filmu parinkta juosta „Tikrame gyvenime“ (rež. Janas Westdijkas, 2008). Filmo pagrindinis personažas - jaunas kino režisierius Martinas (akt. Ramsey Nasras), nutaręs atlikti keistą kūrybinį eksperimentą - surežisuoti meilės trikampį. Šis filmas, kuriame taip pat kuriamas filmas, iškelia nemažai įdomių klausimų apie tai, kuo virsta tikrasis gyvenimas, tikrieji santykiai ir jausmai, kai juos mėginama suvaidinti kine.  

Filmas „Tikrame gyvenime“ yra laimėjęs prestižinius Olandijos kino apdovanojimus - du „Aukso veršius“: už operatoriaus darbą ir montažą.

Santykių problemas analizuoja ir vaidybinė juosta „Šiaurės šviesa“ (rež. Davidas Lammersas, 2006), pasak organizatorių, galinti papirkti žiūrovą nepretenzingu paprastumu, artumu neišgalvotai socialinei tikrovei. Tai istorija apie Amsterdamo šiaurėje gyvenančius tėvą Liusjeną (akt. Raymondas Thiry) ir jo 15-metį sūnų Mičelą (akt. Dai Carteris), tarp kurių pačiame puikios vasaros įkarštyje įsiplieskia konfliktas. Liusjenas, prieš keletą metų avarijoje netekęs žmonos ir dukters, vadovauja bokso mokyklai ir pragyvena treniruodamas jaunus mokinius. Gyvena dviese - tėvas ir sūnus, deja, jų šeimą sukrėtusi nelaimė juos labiau skiria, nei vienija.

Romantinė komedija „Alibi“ (rež. Johanas Nijenhuisas, 2008) skirta lengvesnio žanro mėgėjams. Tai žaisminga, „olandiškai“ tolerantiška istorija apie gatvės smarkuolį Jusifą (akt. Achmedas Akkabis), kuris iš prigimties idealiai moka, kaip jaunimas sakytų, „skiesti“. Šmaikštuoliui tenka rinktis tarp tiesos, realaus pasaulio ir savo išgalvotojo.

Vaidybinis filmas „Kur dingo Vinkės arkliukas?“ (rež. Mischa Kampas, 2007) buvo kartą parodytas pernai, vaikų ir jaunimo filmų festivalyje, Vilniuje. Tai istorija apie mergaitę ir baltą žirgą, kuriuo kasmet pas vaikus atjoja senelis Sinterklasas (Kalėdų Senelis). Pažiūrėję šį filmą susipažins su Olandijos kalėdiniais papročiais.

Vienintelė dokumentinė juosta „Karmen ir Boratas“ (rež. Mercedes Stalenhoef, 2008) nufilmuota nedideliame čigonų kaimelyje Glode, Rumunijos kalnuose. Filmo herojė- čigonė, tėvų pakrikštyta Jonela, pati save vadinanti Karmen.

Nestandartinė pati filmo kūrimo istorija: olandų režisierė atostogaudama Rumunijoje atsitiktinai susipažįsta su setyniolikmete Karmen, svajojančia iš savo purvino kaimelio ištrūkti į Ispaniją. Merginos kvietimu, režisierė apsilanko jos kaime ir pradeda filmuoti spalvingą čigonišką gyvenimą, į kurį kaip iš dangaus staiga įkrinta Boratas - t.y. aktorius Sacha Baronas Cohenas.

Nesurežisuotas įvykis stipriai pakeitė viso kaimo ir pačios Karmen gyvenimą, gerokai pakoregavo ir olandų grupės kuriamą filmo istoriją.   

Animacijos programoje filmai, pasak rengėjų, iš esmės skirti suaugusiam žiūrovui. Tarp jų - net du „Oskaro“ laimėtojai. Programoje - ir pažintinės edukacinės animacijos pavyzdys - filmas „Nyderlandų istorija“, glaustai nušviečiantis reikšmingiausius Nyderlandų istorijos momentus.

Olandijos kino savaitę jau trečią kartą Vilniuje rengia Nyderlandų karalystės ambasada kartu su Lietuvos kinematografininkų sąjunga.

Sąjungos kino salėje visi filmai rodomi nemokamai, o jų dialogai bus subtitruojami lietuviškai.


Šiame straipsnyje: olandų filmų savaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių