Gyvybės langelis: kelio atgal nėra?

Gyvybės langelių įkūrėjai nenumatė, kad gimdyvės ne tik palieka, bet ir nori susigrąžinti kūdikius. Pirmoji su įstatymo spragomis susidūrė Juozo Kovo mama.

Tiesia pagalbos ranką

"Surinksime pinigų kelionei į sostinę, tyrimams ir kūdikio kraiteliui, kad tik Juozukas augtų tikroje šeimoje", - sužinojusi apie kliūtis, su kuriomis norėdama susigrąžinti P.Mažylio gimdymo namų gyvybės langelyje kovo mėnesį paliktą sūnų susidūrė gimdyvė, pagalbos ranką tiesė kaunietė Jolanta.

Sprendimą pakeitusiai moteriai atverti savo pinigines pasirengę ir daugiau geradarių. "Iš savo kuklios pensijos būtinai paaukosiu kelis litus. Baisu, kad vaikas gali likti be mamos", - antrino kaunietė Vaidilutė.

Norėdama atsiimti J.Kovą, kuris šiuo metu glaudžiasi Kauno vaiko raidos klinikoje "Lopšelis", moteris, prisistačiusi jo mama, turės atlikti giminystės ryšį įrodantį DNR tyrimą. Pastarasis Valstybinėje teismo medicinos tarnyboje įkainotas 900 litų. Pabendravusios su mažylio atsisakiusia mama, Kauno miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojos abejojo, kad ji ras pinigų šiai procedūrai.

Nevalia viešinti duomenų

"Negalime viešinti mamos vardo ir pavardės, be jos leidimo duoti kontaktus. Prieš tai turime pakalbėti su ja asmeniškai, - išgirdusi apie miestiečių iniciatyvą teigė Kauno savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birutė Daugėlienė. - Visgi smagu, kad atsirado gerų žmonių."

Tačiau specialistė prasitarė nerimaujanti, kad kauniečių paaukoti pinigai nenueitų veltui. "Geriau patylėsiu. Nenoriu vėl būti apkaltinta nejautrumu", - puse lūpų prasitarė B.Daugėlienė.

Atsisakiusi tarpininko vaidmens, vedėja patarė kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kurioje praėjusiais metais buvo įkurta komisija gyvybės langeliams kuruoti.
"Ne visi buvo už jų atsiradimą. Žinoma, ne visi buvo ir prieš. Nemanau, kad komisija ir toliau turi atsakyti už visus su gyvybės langeliais susijusius reikalus. Juolab kad ji jau baigė savo darbą", - aiškino ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistė Lina Burbaitė.

Laukia mamos sprendimo

Visgi ministerijos Šeimos gerovės skyriaus darbuotojai pasiūlė išeitį, kaip padėti šiai mamai. "Moters, prisistačiusios gyvybės langelyje palikto vaiko motina, asmens duomenys negali būti viešinami. Pagrindinė priežastis - mažylio apsauga", - pabrėžė L.Burbaitė.

Tam, kad motinystės ryšio nustatymo tyrimai būtų atlikti moteriai - jokio leidimo nereikia. Tam, kad būtų paimtas mažylio mėginys - būtinas teismo sutikimas, nes Juozas šiuo metu yra laikinojoje globoje.

Gavę leidimą, Kauno vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai gali nukreipti moterį į įstaigą, kurioje tokie tyrimai atliekami. Miestiečiai, norintys padėti mamai, dėl pinigų pervedimo tartųsi tiesiogiai su šiuo centru. Tokiu būdu esą būtų išsaugotas anonimiškumas. Kaip vieną galimų centrų, L.Burbaitė pasiūlė Santariškių poliklinikos Medicinos genetikos centrą. Čia DNR tyrimų kaina beveik 1 tūkst. litų.

"Ministerija nori paraginti moteris prieš paliekant kūdikį gyvybės langelyje gerai pagalvoti, ar nėra kitos išeities. Kreipkitės į socialinius darbuotojus, psichologus, darykite viską, kad mažylio ateitis būtų maksimaliai saugi", - pabrėžė L.Burbaitė.

Daugiau šia tema galite skaityti ketvirtadienio dienraštyje "Kauno diena".NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių