Grupelė baltarusių protestavo prieš tariamą D.Grybauskaitės paramą A.Lukašenkai

Grupelė Vilniuje studijuojančių baltarusių studentų penktadienį pikete prie Prezidentūros protestavo prieš Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės pastabas, kad autoritarinio Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos perrinkimas užtikrins stabilumą.

Tokią poziciją, anot naujienų agentūros "Reuters", D.Grybauskaitė išsakė uždarame susitikime su Europos Sąjungos šalių ambasadoriais Vilniuje.

"Neleiskite prekybiniam deficitui tapti vertybiniu deficitu", "Mums nereikia tokio stabilumo", "Prezidente, nejaugi tikra politika svarbiau už žmogiškumą" - tokie užrašai buvo ant plakatų, kuriuos laikė septyni Europos humanitariniame universitete studijuojantys baltarusių jaunuoliai.

"Mes, kaip Baltarusijos piliečiai, gyvenantys Lietuvoje, buvome labai nustebę, kad Lietuvos prezidentė gali sakyti tokį dalyką. Atrodė, kad ji palaiko dabartinį Baltarusijos prezidentą, nepaisant to, kad jis nėra gerai užsirekomendavęs demokratijos ir žmogaus teisių srityje. Ar "realpolitik" nustelbė žmogiškasias vertybes?", - svarstė studentas, nenorėjęs sakyti savo pavardės.

Protestuotojas sakė norintis, kad prezidentė oficialiai pakomentuotų paskelbtą informaciją, tačiau kartu pripažino, jog pats nežino, už ką balsuoti gruodžio viduryje Baltarusijoje vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

"Man nerūpi, aš tik norėčiau matyti vieningesnę opoziciją, kuri turėtų vieną stiprų kandidatą. Deja, jie kol kas to nepadarė, tikiuosi, kad iki rinkimų jie kažką sugalvos. Dabar aš pats abejoju, nežinau, už ką balsuoti. Norėčiau balsuoti už demokratiją ir Baltarusiją Europoje (...). Deja, populiariausias yra A.Lukašenka, kuris okupavo visą žiniasklaidą", - kalbėjo tarptautinius santykius EHU studijuojantis jaunuolis.

Vis dėlto, anot jo, dabartinė ES politikai yra žymiai efektyvesnė už neseniai galiojusi izoliacinį režimą.

"Atrodo, kad ES nori paspausti A.Lukašenką, kad jis surengtų santykinai neblogus rinkimus. (...) Bet yra skirtumas tarp Baltarusijos ir A.Lukašenkos, ji (D.Grybauskaitė - BNS) galėjo pasakyti tai kitaip. Yra daug, ką ji galėjo pasakyti ir išvengti sąsajų su A.Lukašenka, bet paminėjo jį", - kalbėjo studentas iš Baltarusijos.

Piketas surengtas praėjus dienai po naujienų agentūros "Reuters" pranešimo, kad D.Grybauskaitė neseniai pareiškė, jog Baltarusijos vadovo A.Lukašenkos pergalė prezidento rinkimuose padėtų užtikrinti stabilumą ir apribotų Rusijos įtaką kaimyninėje šalyje.

Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys BNS sakė nekomentuosiantis konkretaus pranešimo, tačiau pabrėžė, kad šalies vadovė yra paraginusi Baltarusijos vadovą laikytis demokratijos standartų.

Remdamasi ES diplomatu, "Reuters" pranešė, kad tokias mintis prezidentė išsakė šį mėnesį Vilniuje susitikusi su Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadoriais.

"A.Lukašenka yra ekonominio ir politinio stabilumo Baltarusijoje ir jos nepriklausomybės garantas. Mes nenorėtume, kad mūsų kaimynė būtų antra Rusija", - taip, anot "Reuters", kalbėjo D.Grybauskaitė.

"Opozicija nėra rimta ir neturiu jokių šansų jokiuose rinkimuose. A.Lukašenka galėtų laimėti 99 proc., bet laimės tik 75 proc., kad įtiktų ES", - cituojama D.Grybauskaitė.

Prezidento rinkimai Baltarusijoje vyks kitą mėnesį. Apžvalgininkai neabejoja, kad A.Lukašenka juose iškovos nesunkią pergalę.

"Atskirų žiniasklaidos pranešimų iš uždarų susitikimų nekomentuojame. Galiu pasakyti tiek, kad prezidentė D.Grybauskaitė jokios oficialios paramos nėra išreiškusi, o paraginusi rinkimus vykdyti kuo atviresnius ir demokratiškesnius. A.Lukašenka tai viešai pažadėjo", - BNS ketvirtadienį sakė prezidentės atstovas spaudai L.Balsys.


Šiame straipsnyje: protestaspiketas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių