Gripas sparčiai guldo į lovas

Sparčiai didėjant sergamumui pandeminiu gripu, visoje šalyje skelbiama gripo epidemija. Specialistai ragina nepanikuoti ir laikytis gydytojų patarimų.

Panikos mieste nėra

„Daug žmonių kreipiasi į gydymo įstaigas. Į ligonines guldomi tik sunkios būklės pacientai, nes laisvų vietų nėra. Jei tik įmanoma, planinis ir terapinis gydymas atidedamas dviem-trims savaitėms“, - sekmadienį informavo Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė. Jos teigimu, daug patarimų kauniečiams telefonu suteikia Greitosios medicinos pagalbos stoties medikai, ypač tada, kai poliklinikos baigia darbą. Esant sunkiai būklei, pacientas vežamas į ligoninę.

Apskrities vyriausioji epidemiologė O.Ivanauskienė pastebėjo, kad kauniečiai labai nepanikuoja ir gyvena įprastą gyvenimą - važinėja ir vaikšto mieste, bendrauja, eina į parduotuves.

„Daugiau kaip pusė Lietuvos gyventojų serga gripu, todėl atsižvelgiant į šiuos rodiklius skelbiama gripo epidemija“, - informavo šalies vyriausiasis epidemiologas Vytautas Bakasėnas. Jo duomenimis, sergančiųjų sparčiai daugėja, tačiau kol kas mažiausias sergamumas fiksuojamas vakarinėje respublikos dalyje.

Negaluoji - lik namie

Anot O.Ivanauskienės, pandeminiu gripu serga ypač daug vaikų. Tikslūs sergančiųjų rodikliai paaiškės pirmadienį, įvertinus gydymo įstaigų pateiktus savaitgalio duomenis. Kai kurie mokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėveliai yra sutrikę ir nežino, ar leisti savo atžalas į pamokas.

„Sveiki vaikai mokyklą lankyti gali. Bėda ta, kad į pamokas ateina ir sergančių vaikų. Tada situacija jau tampa nevaldoma“, - tikino O.Ivanauskienė. Anot jos, dažniausiai į mokyklą eina negaluojantys abiturientai, bijodami, kad nespės tinkamai pasiruošti abitūros egzaminams.

Jeigu mokykloje daug vaikų serga, Visuomenės sveikatos centro specialistė pataria nutraukti ugdymo procesą savaitei. Kai kurių miesto ugdymo įstaigų vadovai pamokas jau nutraukė kelioms dienoms arba visai savaitei. Namie turėtų likti ir sunegalavę suaugusieji.

Kaltas žmonių abejingumas

„Labai daug žmonių skambina, skundžiais galvos, raumenų skausmais. Temperatūra pakyla maždaug iki 38 laipsnių“, - pasakojo Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro budėtoja Ieva Zdanavičiūtė. Šiame centre dirbantys specialistai  budi ne darbo valandomis ir telefonu pataria žmonėms, kaip elgtis susirgus. Centras turi visos Lietuvos gydymo įstaigų kontaktus ir gali nukreipti skambinančiuosius pas arčiausiai dirbančius medikus.

Pabūgę vadinamojo kiaulių gripo kauniečiai suskubo rūpintis, kur ir kokių vaistų ar vitaminų įsigyti. Kai kuriose parduotuvėse neliko citrinų, o vaistinės pritrūko antivirusinių preparatų.

„Žmonių abejingumas pridaro daugiausiai problemų. Savo sveikata reikia rūpintis visus metus, o ne tada, kai užpuola gripas. Jeigu imunitetas nusilpęs, per savaitę organizmo nesustiprinsi, ir ligos išvengti nepavyks“, - perspėjo O.Ivanauskienė.

Ji apgailestavo, kad pusmetį skelbtų rekomendacijų rūpintis sveikata, pranešimų apie artėjantį pandeminį gripą žmonės tarsi nenorėjo girdėti, o dabar neretai ieško kaltų, kad neva niekas nieko nedaro.

Epidemijos lygis

Gripo epidemija skelbiama, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 susirgimų 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Kur ieškoti pagalbos?

Darbo metu patariama kreiptis į savo gydytoją.

Ne darbo metu galima važiuoti į artimiausios ligoninės Priėmimo skyrių arba skambinti į Greitosios medicinos pagalbos centrą.

Ne darbo metu pagalbą telefonu teikia ir pas arčiausiai dirbančius medikus nukreipia Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro budėtojai tel. Vilniuje (8-5) 261 9888 arba el. paštu essc_bud@sam.lt

Vitamino C šaltiniai

Erškėtuogės, šaltalankio uogos, juodieji serbentai, saldieji pipirai, brokoliai, žiediniai ir Briuselio kopūstai, žalios ropės, spanguolės, granato vaisiai, citrusiniai vaisiai - citrinos, apelsinai, mandarinai, greipfrutai, „lietuviškąja citrina“ vadinami svarainiai (juose yra daug ypač veiklios vitamino C formos, kurios nėra kituose augaluose).


Šiame straipsnyje: kiaulių gripas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių