Graužikų platinamos ligos - pavojingos gyvybei

Pasibaigus vasarai ir atvėsus orams, graužikai pradeda atakuoti žmonių būstus. Dažniausiai žmogus susiduria su naminėmis pelėmis ir žiurkėmis.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai pabrėžia, kad net 60 rūšių graužikų gali formuoti gamtinius žmogaus užkrečiamųjų ligų židinius. Jie yra daugelio užkrečiamųjų ligų sukėlėjų šaltinis, todėl kontaktuodami su žmonėmis, gali platinti užkrečiamąsias ligas: jersiniozę, leptospirozę, trichineliozę, salmoneliozę, hemoraginę karštligę, marą, tuliaremiją ir kt.

Pastebėta, kad Kauno apskrities gyventojai šaltuoju metų laikotarpiu serga dažniau - jersinioze.

Jersiniozė - žarnyno užkrečiamoji liga, kurios sukėlėjai -jersinios. Jos atsparios šalčiui ilgai išgyvena ir dauginasi ant daržovių bei vaisių, laikomų vėsiuose rūsiuose, saugyklose ir šaldytuvuose.

Šia liga galima užsikrėsti per sukėlėjais užterštas daržoves, užterštus vaisius, vandenį, mėsą, paukštieną, nevirintą pieną, geriant atvirų telkinių vandenį. Užkrato šaltinis - žiurkės, pelės, kurmiai, kiškiai, galvijai.

Jersiniozė plinta per jersiniomis užterštus, termiškai neapdorotus ar nepakankamai apdorotus įvairius maisto produktus. Pūvančios daržovės yra puiki terpė sukėlėjui egzistuoti ir daugintis. Daržovės gali būti užteršiamos laukuose, jas transportuojant ir saugyklose. Esant tinkamoms sąlygoms, ant daržovių esančios jersinijos gali intensyviai daugintis, o pavasarį jų koncentracija pasiekia maksimumą.

Kai kurių autorių teigimu, iki 20 proc. tirtų mėsos, 12 proc. daržovių ir 6 proc. paruoštų maisto produktų užteršti šios ligos sukėlėjais. Nustatyta, kad jersinios sugeba daugintis net šaldytuve laikomuose maisto produktuose.

Kauno apskrityje jersinioze žmonės dažniausiai serga spalio-balandžio mėnesiais. Apklausiant ligonius išsiaiškinta, kad dažniausiai užkrato perdavimo veiksniu galėjo būti - žalios morkos ir žali kopūstai.


Šiame straipsnyje: graužikailigospavojus

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių