Gėjų eitynės Vilniuje: be ašarinių dujų neapsieita

Gėjų paradas – suplevėsavo vaivorykštė. Prie užkardų prijungtas elektros šokas, tačiau skraido buteliai. Homoseksualams – įžeidimai, šie atsako bučiniais.

Likus pusvalandžiui iki gėjų eitynių pradžios, teritorijoje, kurioje jos vyks, jau uoliai darbuojasi policijos pajėgos.

Žiūrovus, norinčius patekti į numatytą eitynių vietą Upės gatvėje, policijos pareigūnai pasitinka jau prie prekybos centro "Europa" Konstitucijos prospekte. Diena.lt žurnalistas matė, kaip pareigūnai kalbėjosi ir net tikrino porą skustagalvių jaunuolių.

Kad pareigūnai nusiteikę rimtai, matosi plika akimi. Jų tiek - kad net tiršta. Darbui pasiruošę ir rinktinės "Vytis" bei Viešojo saugumo tarnybos žmonės.

Apsauginė tvora ir "Stop" juosta juosia homoseksualų eitynių teritoriją nuo pat naujojo "Swedbank" pastato iki Nacionalinės dailės galerijos.

Prie "Forum Palace" stovi apsauginės barikados, eityvių smalsuoliams į teritoriją galima patekti tik pro menką plyšelį, prieš tai kruopščiai apžiūrėtiems pareigūnų. Policija iškrečia kišenes, rankines - žurnalistų taip pat. Apžiūra nuodugni, nors palyginti greita. Įžengus į teritoriją prieš akis iškyla raitoji policija.

Pareigūnai išsidėstę per visą eitynių trasą. Kai kurie iš jų dėvi dujokaukes. Vadinasi, neatmetama galimybė, kad gali tekti panaudoti ir ašarines dujas.

"Žioplių", atėjusių pasižiūrėti, kaip iš tikrųjų atrodys gėjų paradas, kol kas nedaug.

11.40 val. Gėjų eitynių dalyviai skleidžia kelių dešimčių metrų ilgio homoseksualų vėliavą - vaivorykštę. Skamba būgnų gaudesys. Rikiuojasi dešimtys parado dalyvių ne tik iš Lietuvos, bet ir Estijos, Latvijos, Suomijos, Danijos, Švedijos, Olandijos, Lenkijos ir t.t.

"Kasmet dalyvauju gėjų eitynėse Lenkijoje. Į Lietuvą atvykau, norėdamas išreikšti solidarumą Lietuvoje gyvenančioms seksualinėms mažumoms, kurių teisės čia yra suvaržytos", - Diena.lt žurnalistams kalbėjo lenkas Jacekas.

Ukrainietė Diana, atstovaujanti dvi žmogaus teises ginančias organizacijas, pasakojo, kad ukrainiečiai tolerantiškesni seksualinėms mažumoms. Gėjų demonstracijos Kijeve vyksta jau ne vienus metus.

"Lietuva - religingas kraštas, religija pas jus įsišaknijusi žmonių pasąmonėje, todėl jūsų visuomenė homofobiškesnė", - svarstė Diana, į Vilnių atvykusi iš Ukrainos.

Parado eitynėse užsieniečių daug - skamba anglų kalba. Į renginį akreditavosi daugiau nei 100 žurnalistų iš Lietuvos ir užsienio šalių.

11.50 val. Gėjų eitynėse pasirodė du Seimo nariai - Aušrinė Marija Pavilionienė ir anskčiau į eitynęs žadėjęs neiti Rokas Žilinskas.

"Pakeisti nuomonę buvo nesunku, nes kalbama jau ne apie paradą, o apie žmogaus teises, kurias buvo mėginama Lietuvoje paminti", - kalbėjo savo homoseksualumo nebeslepiantis R.Žilinskas.

Jis sakė, kad jei bus išpuolių prieš eitynių dalyvius, seksualinių mažumų atstovai parodys tikrąjį savo veidą.

Sutiktas Lietuvos gėjų lygos valdybos pirmininkas Vladimiras Simonka sakė esąs labai laimingas. "Atėjo metas virš Vilniaus ir Lietuvos nušvisti vaivorykštei. Išlaikėme egzaminą, tikiuosi, kad eitynės bus taikios", - sakė gėjų lyderis.

11.58 val. užfiksuotas pirmasis incidentas, kai prie homoseksualaus žmogaus priėję skustagalviai apibėrė jį įžeidimais ir šūksniais, kad tokie kaip jis daro gėdą Lietuvai. Į apsižodžiavimą skubiai įsikišo policijos pareigūnai ir įsikarščiavusiuosius nuramino. Tuo metu prieš gėjų eitynes pasisakantys žmonės laiko plakatus "Nuokrušoms ne!"

Minioje sutikta maždaug 45 m. moteris irgi liejo nepasitenkinimą. Girdi, jei leidžiame gėjų eitynes, netrukus imsime toleruoti ir pedofilus. "Pažiūrėkite, kokią netvarką jie palieka viešbučiuose - šūdinas paklodes", - plūdosi moteris.

12.00 val. Prie "Forum Palace" rūmų policija sustabdė būrelį skustagalvių, nusiteikusių priešiškai. Vaikinų kompanija į eitynių teritoriją įleista nebuvo.

Tuo metu stebėtojų jau pilnas paupys. Žmonės renkasi kitoje nei eitynės upės pusėje. Ten pastebėtas iškilęs kryžius. Spėliojama, kad paradui prasidėjus jis gali būti padegtas.

12.15 val. Paradas dar neprasidėjęs, tačiau gėjų atstovai neslepia savo jausmų ir reiškia juos prancūziškais bučiniais su liežuviu. Tačiau viešai intymias glamones demonstruojantys eitynių dalyviai viešumo vengia ir kivirčijasi su juos fotografuojančiais žiniasklaidos atstovais. Nufotografuotų besibučiuojančių merginų pora ėmė reikšti nepasitenkinimą ir pabrėžė, kad jos neleidžia savo nuotraukų publikuoti viešai.

12.45 min. EITYNĖS PRASIDEDA! Vilniuje ima linoti. Iš visų pusių sklinda baisus švilpimas, vairotojai neatleidžia rankų nuo automobilių signalų. Triukšmas.

Eisenos priešakyje, kaip ir žadėjusi, žengia Švedijos ES reikalų ministė. Greta jos - V.Simonka ir A.M.Pavilionienė.

12.50 val. Pirmieji 300 m eisenos praėjo be incidentų. Paradą iš šonų lydi raitoji policija. Prie "Forum Palace" su provokuojančiais transparantais liko eitynių oponentai, suburti radikaliai nusiteikusio Mindaugo Murzos. Prasiveržti pro policijos pajėgų užkardą jiems nepavyko.

13.00 val. Eisena pasiekė Nacionalinę dailės galeriją. Gėjų eitynės saugomos ir iš dangaus. Virš jų ką tik praskrido straigtasparnis.

Prie Centrinės universalinės parduotuvės artėjančių eitynių laukia apie tūkstantis priešiškai nusiteikusių žmonių. Paradas juda skanduodamas laisvę žmogaus teisėms, švilpdamas švilpukus. Turimus plakatus eitynių dalyviai laiko demonstratyviai atsukę į kitoje upės pusėje renginį stebinčius ir užgaulius pareiškimus rėkiančius smalsuolius.

13.05 val. NERAMUMAI PRIE BALTOJO TILTO! Iš įsiaudrinusios minios į gėjus saugančius policijos pareigūnus buvo mestos 3-4 dūminės granatos. Policija neskuba gintis, nedrasmingus eisenos stebėtojus žodžiu ragina laikytis tvarkos, reikalauja apsiraminti.

Tuo metu priešiškai nusiteikusi minia skanduoja "Piderai! Piderai!". Be to, prieš homoseksualų paradą sukilę žmonės šaukia, kad reikšdami savo neigiamą nuomonę jie nieko nepažeidžia. Protestuotojai užtraukė "Ant kalno mūrai" ir kitas lietuviškas dainas.

Centrinę universalinę parduotuvę jau pasiekė "Forum palace" prieigas apleidę "murzininkai". "Homo diktatūrai NE!", "Smirda smirda!", "Policija turi ginti mus, o ne mažumas" - tokie užrašai švyti ant prostestuotojų atsineštų transparantų.

13.11 val. Eisena sustojo prie netoli Nacionalinės dailės galerijos įrentos scenos. Centrinės universalinės parduotuvės (CUP) ji greičiausiai nepasieks. Bent laikinai paradą pristabdė policijos pareigūnai. Eitynės pristabdytos, kol bus apraminti aršiai nusiteikę protestuotojai prie CUP. Gėjai ilsisi pievoje.

13.20 val. Neryje pasirodė pripučiama valtis su dviem žmonėmis joje. Jie rankose laiko užrašus "Gėjams ne!". Be to, turi garsiakalbį, per kurį šaukia: "Pagalvokite, ką daro pederastai. Jie ištvirkins jūsų vaikus!" Policija valtelę sugriebė prie kranto, tačiau jai pavyko išsprūsti ir nuplaukti atgal į kitą Neries krantą., kur valtelė turi didelį minios palaikymą.

13.25 val. Kauno vicemeras Stanislovas Buškevičius užtraukė dainą "Kas nešokinės, tas pideras". Palaikydamas bendramintį parlamentaras Petras Gražulis susikišo du pirštus į burną ir ėmė švilpti. Minia ėmė šokinėti. Policijos pareigūnai pareikalavo liautis kursyti nesantaiką. Tuo metu pro užtvarą peršoko 4 skustagalviai vaikinai ir pradėjo mėtyti butelius į policininkus. Pasitaiko ir skardinių, skriejo keli plytgaliai. Prie užkardų jau buriasi Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Diena.lt žiniomis, prie Baltojo tilto tvoros yra prijungtas elektrošoko prietaisas.

13.47 val. Diena.lt žiniomis, vienas asmuo patikrinimo poste sulaikytas dar prieš eitynių pradžią. Pocicijos pareigūnai pas jį rado šaunamąjį ginklą. Sklando kalbos, kad policijos pagėjos tęsti eisenos neleis. Parado dalyviai gali būti susodinti į autobusus ir išvežti. kai kurie homoseksualai jau ir patys traukiasi. Tuzinas dalyvių su vėliavėlėmis ir kita atributika buvo pastebėti prie lošimo namų "Olimpic Casino" registratūros.

14.00 val. prie Baltojo tilto pasirodė skulptūra - žydros lūpos. Policija pareikalavo skubiai skulptūrą paslėpti. Minioje sudeginta vaivorykštinė vėliava. Aidi skanduotės - "Lietuva lietuviams!"

14.15 val. gėjų eitynių priešininkai pareiškė, kad vos pasibaigus renginio leidimo galiojimo laikui, jie prasiverš pro užkardus. Homoseksualams tuo metu esą būtų geriau jau būti išvykusiems. Tuo metu patys parado organizatoriai iš scenos dėkojo policijos pajėgoms už pagalbą ir paramą. Padėkota ir Vilniaus merui Viliui Navickui, kuris išdavė leidimą gėjų eitynėms. Kaip tik tada prieš gėjų eitynes pasisakiusioje minioje išniro plakatas, kurieme nupieštas V.Navickas, užsiiminėjantis homoseksualiais santykiais su premjeru Andriumi Kubiliumi. Pastarojo rankoje - gėjų simbolis - vaivorykštinė vėliavėlė.

S.Buškevičius atkreipė dėmesį, kad gėjų eitynės neįvyko taip, kaip planuotos, nes nebuvo įveikta iš anskto numatyta trasa. "Todėl galima sakyti, kad parado Lietuvoje nė nebuvo. Garbė Lietuvai! Garbė Dievui!", - skandavo S.Buškevičius.

14.30 val. Vos pasibaigus gėjų parado leidimo galiojimo laikui, 14.30 val., įniršę protestuotojai pralaužė tvorų užkardas ir puolė į saugomą teritoriją. Kilo riaušės.

Pirmasis per tvorą peršoko parlamentaras P.Gražulis. Paskui jį - visi kiti gėjų eitynių oponentai. Kilus maištui, į policijos pareigūnus skrido buteliai, obuoliai, dešrelės, išlaužti kelio ženklai.

14.50 val. Nuo "Forum Palace" rūmų Išvyksta paskutiniai parado dalyviai. Iš eitynių teritorijos Upės gatvėje gėjų paradą stebėję homofobiškai nusiteikę smalsuoliai pamažu skirstosi. Tačiau policijos pareigūnai sako, kad teritoriją supančias tvoras išardys tik vakare - tada, kai visuomenės aistros visiškai nurims.

16.40 val. Prie "Forum Palace" ir Baltojo tilto - ramybė, smalsuolių ir protestuotojų nebelikę. Užtvaros nuimtos. Kiek anksčiau policijai nuėmus užtvarą prie įėjimo link "Forum Palace", parlamentaras K.Uoka su šalininkais nuėjo prie aikštelės, kurioje prasidėjo gėjų eitynės, ir sugiedojo Lietuvos himną.


Šiame straipsnyje: gėjų eitynės

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių