Gaivinti Nacionalinį dramos teatrą meno vadovas padės už ačiū

Viltis, kad Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) gali būti kitoks, sužadino teatralų entuziazmą. Norėdami pagreitinti pokyčius režisieriai dovanoja spektaklius, o meno vadovas dirba už dyką.

Konkurentai susivienijo

LNDT permainos įsibėgėja. Prieš mėnesį teatrui pradėjęs vadovauti Martynas Budraitis pristatė meno tarybą, kurios pirmoji užduotis – peržiūrėti ir įvertinti dabartinį teatro repertuarą, nuspręsti, kuriuos spektaklius palikti, o kurių laikas scenoje baigėsi.

Tarybos pirmininku ir meno vadovu tapo teatro ir kino informacijos ir edukacijos centro direktorius Audronis Liuga, taip pat kandidatavęs į teatro vadovo postą ir vos keliais balais atsilikęs nuo laimėtojo. Dėl pralaimėjimo nuoskaudos jis nelaiko – kadangi dėl biurokratinių aplinkybių M.Budraitis jam kol kas negali pasiūlyti etatinio darbo teatre, jis dirba visuomeniniais pagrindais.

"Man labai simpatiška buvo esminė situacija, sutapo mūsų ketinimai, todėl nekėliau jokių sąlygų. Dabar užduotis – padėti kažkokius pamatus, tai yra svarbiausias dalykas, o struktūriniai dalykai išsispręs procese. Tačiau aš pasirengęs dirbti ir atsakyti už tai, kaip man priklausytų, nepaisant to, kad dirbu visuomeniniais pagrindais", – sakė A.Liuga.

Planuoja būsimas premjeras

Pirmajame susirinkime teatro meno taryba nustatė 2011-2012 m. veiklos gaires. Jose numatytos tiek norinčių dabar pradėti bendradarbiavimą su teatru režisierių premjeros, tiek LNDT spektaklių atnaujinimas. Jau aišku, kad naujam gyvenimui prikelti bus Jono Vaitkaus spektakliai "Stepančikovo dvaras" ir "Marija Stiuart" bei Valentino Masalskio "Aš, Fojerbachas".

Kitų metų rudenį teatre planuojamos J.Vaitkaus ir Oskaro Koršunovo spektaklių premjeros. J.Vaitkus statys H.Ibseno dramą "Tautos priešas", O.Koršunovas ruošiasi naujam spektakliui pagal dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus pjesę, kurioje jis nagrinėja lietuvių emigrantų Londone gyvenimus.

2012 m. pavasarį laukiama Gintaro Varno režisuoto spektaklio pagal Thomo Manno noveles premjera, o rudenį – Cezario Graužinio premjera pagal Tikamazu Mondzaemono pjesę. Visi šie vaidinimai bus kuriami pasitelkiant LNDT trupę.

Kai kurie režisieriai taip laukė permainų LNDT, kad pasiūlė savo spektaklius jam tiesiog padovanoti. Į repertuarą bus įtraukti O.Koršunovo "Meistras ir Margarita"  bei "Oidipas karalius", atnaujintas vienas iš Eimunto Nekrošiaus Šekspyro "trilogijos" pastatymų.

"Tai pirmosios geros valios injekcijos, kad teatras kuo greičiau galėtų keisti repertuarą. O tai, kad jie šiuos spektaklius, liaudiškai sakant, padovanojo, norime pabrėžti tiesiog dėl to, kad nekiltų minčių, kad teatras už juos kažkaip ekonomiškai įsipareigojo", – aiškino A.Liuga.

Iššūkis "popso" fone

LNDT gen. direktorius M.Budraitis prisipažino per mėnesį naujajame darbe pamatęs, kad daug ką teks daryti ne taip, kaip iš pradžių įsivaizdavo. Tačiau vilties situaciją pakeisti nepraranda.

"Ribinės LNDT situacijos priežastys yra gilios, liečiančios ne tik pastarųjų metų vadovavimo klaidas. Per nepriklausomybės laikotarpį valstybinio teatro sektorius beveik nesikeitė, iš esmės likdamas sovietinio pavyzdžio. Nacionalinis dramos teatras vietoj reprezentuojančios Lietuvos meną institucijos tapo kompromituojančia.

Jei esama padėtis dar kiek būtų užtrukusi, Nacionalinis teatras savaime galutinai išnyktų iš kultūrinio konteksto. Tačiau LNDT privalo tapti reprezentuojančia Lietuvos meną įstaiga, viena iš Europos kultūros aikštelių, įveikti atsilikimą, kovoti už pažangaus, gilaus, intelektualaus meno teritoriją, kultūros devalvacijos ir popsinių reiškinių fone", – kalbėjo jis, pridurdamas, kad tai – neeilinis iššūkis, reikalaujantis suteikti geriausių, profesionaliausių menininikų ir teatrologų komandą, kuriai netruktų energijos, ryžto ir pasiaukojimo.

Naujoji LNDT Meno taryba:

LNDT aktorius Šarūnas Puidokas, teatrologė prof. Irena Veisaitė, kultūros viceministras Deividas Staponkus, teatro ir kino informacijos ir edukacijos centro direktorius Audronis Liuga, dramaturgas Saulius Šaltenis, LNDT aktorė Jolanta Dapkūnaitė, rašytojas doc. Rolandas Rastauskas, kompozitorius Šarūnas Nakas, teatrologė prof. Ramunė Marcinkevičiūtė, kino režisierius Šarūnas Bartas, tarpdisciplininio meno kūrėja Eglė Rakauskaitė.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių