Frankofonijos dienų šventė Lietuvoje vyks visą mėnesį

Kovo 4-balandžio 6  d. Lietuvoje vyks Frankofonijai skirta šventė. Frankofonijos dienos žada turtingą tarpdisciplininę kultūrinių ir kalbinių renginių programą.

Tai - konkursai moksleiviams ir studentams, koncertai, susitikimai su rašytojais frankofonais, rumunų, egiptiečių, afrikiečių filmai, prancūzų gastronomijos savaitė. Kauniečius Frankofonijos dienos kvies į koncertus ir paskaitas.

MUZIKA. Muzikinė programa įvairi ir ryškiaspalvė. Kovo 4 d. Vilnius Jazz festivalyje koncertuoja originalus Sylvaine Hélary džiazo trio, į prancūzų muzikos rečitalį kovo 15 d. kvies garsus sopranas iš Rumunijos Anda-Louise Bogza ir pianistas Adamas Skoumalis. Dirigentas iš Prancūzijos Alainas Paris, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir pianistė Mūza Rubackytė kovo 16 d., Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje parengė prancūzų simfoninės muzikos programą Antikos mitai. Grupė iš Belgijos Jaune Toujours linksmins gyvos muzikos mylėtojus kovo 20 d. Kaune ir kovo 21 d. Vilniuje. Frankofoniškas teatras CLEF kovo 24 d. kvies į naują spektaklį prancūzų kalba. 

KINAS. Kino centras Skalvija pristato du prizus pelniusius dokumentinius šveicarų kino režisierių filmus: tai geriausio 2012 m. dokumentinio filmo apdovanojimą festivalyje Visions du Réel pelnęs Manuelio von Stürlerio Klajoklių žiema (Hiver Nomade) ir Fabienne‘os Abramovich Kraujo ryšiai (Liens de sang). Prancūzų instituto kino klube bus rodomi egiptiečių, afrikiečio ir rumunų režisierių filmai su subtitrais prancūzų kalba.

LITERATŪRA. Jaunieji Lietuvos frankofonai išrinks 2013 metų geriausią frankofoniškos literatūros romaną. Į Lietuvą atvyks 2012 m. šią premiją pelniusio romano Vokiečių kaimas autorius, garsus rašytojas Boualemas Sansalis. Kūrinį lietuvių kalba išleido leidykla Tyto alba. Rašytoja iš Alžyro Maïssa Bey skaitys paskaitą apie Albert‘ą Camus. Literatūrologė Eglė Kačkutė artimiau supažindins su dviem prancūzų rašytojomis, Marie NDiaye ir Marie Darrieussecq. Šiaulių universiteto profesorius Vytautas Bikulčius kalbės apie šiuolaikinio prancūzų romano trajektorijas. Pabendrauti su šiais rašytojais prancūzų kalba kvies Prancūzų instituto mediatekos susitikimai Café Stendhal. Balandį rašytojas Jaroslavas Melnikas pristatys Paryžiaus dienoraštį, kurį išleido Alma Littera.

Prancūzų institutas Lietuvoje įsteigė du keliaujančius knygų fondus. Prancūzijos menui skirtas knygų fondas ART kovo 13 d. atkeliaus į Kauno apskrities viešąją biblioteką. Keliaujanti biblioteka – daugiau kaip 700 įvairių leidinių fondas prancūzų kalba įsikurs Šiaulių apskrities P. Višinskio bibliotekoje. Čia veiks ir fotografės Annie Assouline paroda Rašytojų rankos.

ŠVIETIMAS. Balandžio 4–6 d. Šventojoje vyks moksleivių prancūzų kalbos olimpiada, šventiški renginiai mokyklose, universitetuose, frankofoniški studentų vakarėliai, konkursai prancūzakalbiam jaunimui… Vilniaus Prancūzų mokykla organizuoja smagias orientacines varžybas po Vilnių. Prancūzų institutas organizuoja trumpus kalbos kursus apie Paryžiaus mitus ir legendas. Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministras bei Prancūzijos ambasadorė atidarys antrąjį prancūzų kalbos mokytojų suvažiavimą. Jis vyks Radisson Blu Astoria viešbutyje, kurio restoranui virėjas iš Prancūzijos paruoš naują prancūzišką meniu.

Daugiau informacijos www.frankofonijosdienos.com

Frankofonijos dienas Lietuvoje organizuoja Prancūzų institutas Lietuvoje, bendradarbiaudamas su Kanados, Belgijos, Prancūzijos, Šveicarijos ambasadomis, Valonija-Briuseliu, taip pat Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija, Kauno Robero Šumano centras, Lietuvos kultūros ir mokymo įstaigos, frankofoniškos asociacijos.  

Apie frankofoniją

Tai 77 valstybės visuose žemynuose ir daugiau kaip 890 milijonų žmonių, kalbančių prancūzų kalba ar jos besimokančių. Frankofoniškas šalis taip pat vienija bendros vertybės, su kuriomis ne vieną dešimtmetį siejama prancūzų kalba: solidarumas, demokratija, žmogaus teisės, kalbų ir kultūrų įvairovė.  Tarptautinė Frankofonijos diena kasmet švenčiama kovo 20-ąją, minint 1970-aisiais įkurtą Tarptautinę Frankofonijos organizaciją, kurios narė stebėtoja nuo 1999-ųjų yra ir Lietuva. Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija šia proga organizuos kultūrinį renginį.

 

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių