„Fluxus ministerijos“ vicekancleris: dirbsime „suneštinio baliaus“ principu

Trys tūkstančiai lankytojų per vieną vakarą ir 200 viename pastate įsikūrusių menininkų – toks populiarumas lydi savaitgalį oficialiai darbą pradėjusią "Fluxus ministeriją".

Vilniaus centre, Gedimino prospekte, visuomenei duris atvėręs pastatas jau dabar vadinamas menų inkubatoriumi. Buvusiose Sveikatos apsaugos ministerijos patalpose (Gedimino pr. 27) ketina kurti, o kartais ir gyventi keli šimtai menininkų, ateityje pristatysiančių visuomenės teismui savo kūrinius.

Kol kas apleistame pastate vyks įvairūs kultūriniai renginiai, koncertai, bus organizuojamos parodos, vykdomi meno projektai. Projekto iniciatoriai žada taip atgaivinti Gedimino prospektą, kurį, jų žodžiais tariant, baigia "užkariauti" parduotuvės.

"XX a. Niujorkas buvo pasaulinė "Fluxus" judėjimo sostinė. Projekto tikslas – skatinti naują pasaulinį "Fluxus" judėjimo "potvynį". Vilnius turi tapti XXI a. "Fluxus" sostine!" – projekto idėją oficialiai pristato jo iniciatoriai, lietuvių Jurgio Mačiūno (1931–1978 m.) ir Jono Meko praėjusiame amžiuje įkurto ir Vakaruose pripažinto judėjimo šalininkai.

Apie tai, kuo ypatingas šis naujas projektas ir koks jo tikslas, dienraštis kalbėjosi su "Fluxus ministerijos" vicekancleriu Edgaru Stanišausku.

– Kada ir kam kilo idėja įkurti "Fluxus ministeriją"?

– Apie šį projektą buvo jau seniai galvota. Šiuo klausimu vyko daug diskusijų. Buvo ieškoma pastato. Vienas šio projekto iniciatorių Artūras Zuokas labai plačiai bendrauja su meno žmonėmis. Jaunieji menininkai jį vis ragindavo: "Darom, Artūrai, ką nors darom." Jis išgirdo iš menininkų, kad yra labai didelis poreikis turėti tokį pastatą (kuriame susiburtų menininkai – red. past.). A.Zuoko galimybės leido jam sutelkti jaunus menininkus į vieną vietą.

– Kokie "Fluxus ministerijos" tikslai?

– Sutelkti į vieną vietą visus Vilniaus menininkus ir atgaivinti šį pastatą. Manau, tai geras pavyzdys, kaip senuose apleistuose pastatuose galima įgyvendinti tokius projektus.

– Ką "Fluxus ministerija" žada pasiūlyti savo lankytojams?

– Įvairūs renginiai šiame pastate vyks kiekvieną savaitgalį. Čia vyks įvairios parodos, koncertai. Dauguma koncertų bus nemokami. Pagrindinis šio projekto principas – "suneštinio baliaus". Visi menininkai į šį pastatą susineša visa, ką turi, – savo idėjas, savo mintis, savo įrankius. Mes jiems suteikiame patalpą ir jie ten kuria, kartu vykdo įvairius projektus. Tai bus meno inkubatorius, susitelkęs vienoje vietoje – apleistame pastate.

Kai menininkai jį pamatė, buvo sužavėti. Šis pastatas šiek tiek paliestas laiko. Menininkams tokia erdvė kurti yra labai gera.

– Minėjote, kad menininkai čia gyvena. Ar tai reiškia, kad jiems šiame pastate leidžiama būti ir dieną, ir naktį?

– Dažniausiai menininkai kuria naktį. Jeigu jie čia liks nakčiai, mes jų neišvarysime. Aš pats čia turėsiu savo būstą, gyvensiu, todėl matysiu (kas kur vyksta – red. past.).

Dabar esame kolektyvas, kuris labai gerai sutaria. Aš jų ir vardus žinau. Mes čia jau keli mėnesiai veikiam, vieni kitiems padedame, todėl ir tas supratimas atsiranda.

– Kaip žadate užtikrinti tvarką, apsisaugoti nuo nekviestų svečių?

– Mus saugo saugos tarnyba, be to, bus įrengtos kameros.

Projektas – mažiausiai metams

"Fluxus ministerija" įsikūrusi pastate, kuriame anksčiau buvo Sveikatos apsaugos ministerija.

Kaip sakė vienas šio projektų iniciatorių, buvęs sostinės meras A.Zuokas, pastato, kuriame įsikūrusi "Fluxus ministerija", savininkė – bendrovė "Vilniaus miesto Žalgirio baseinas". Jo teigimu, pastatas metams yra perleistas menininkams naudotis nemokamai. "Mums reikia tik susimokėti už komunalines paslaugas, garantuoti pastato saugumą", – nurodė A.Zuokas.

Pasak pašnekovo, gali būti, kad "Fluxus ministerija" šiame pastate bus įsikūrusi ir daugiau nei metus.


Šiame straipsnyje: fluxus ministerijafluxus

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių