Festivalis „Skamba skamba kankliai“: šiemet gausu alternatyvių folkloro interpretacijų

Kitą savaitę sostinėje prasidėsiantis kasmetinis festivalis "Skamba skamba kankliai" šiemet išskirtinis alternatyviomis folkloro interpretacijomis - nuo lietuviškų verpimo ratelių skleidžiamų garsų, folkdžiazo vakaro iki latviško etnotranzo.

Priešingai nei pernai, šiemet festivalio organizatoriai teigia sulaukę pakankamos paramos iš valdžios, tad ketina nudžiuginti Vilniaus gyventojus ir svečius ir kitomis naujovėmis: pasakojamąja tautosaka, vaišių dainų ir naktinių šokių vakarais "Alaus namuose", kadriliniais šokiais, įvairių tautų tradicinių šokių pamokomis, romansų vakaru.

Festivalis šiemet, kaip ir daugelis kitų šalies kultūrinių renginių, "atiduos duoklę" 2010-aisiais minimam Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui ir Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms: gegužės 28-ąją rengiamas koncertas "Balnokim, broliai, žirgus", taip pat specialiuose vakaruose skambės karinės-istorinės dainos bei pasakojamoji tautosaka karo tematika.

Organizatoriai atkreipia dėmesį, jog šiemet naujoves demonstruos ir užsienio, ir Lietuvos atlikėjai. Skulptorius Mindaugas Tendziagolskis, audiovizualinio meno kūrėjas Vaclovas Nevčesauskas ir muzikantas Viktoras Diawara ruošia trijų verpimo ratelių "sutartines".

"Trys rateliai leis skirtingus garsus, reikia tarpusavyje susiderinti visą sukimą - repetuojame, ruošiamės (...). Tai bus folkloro-elektronikos sintezė", - per spaudos konferenciją ketvirtadienį pasakojo V.Diawara.

Vilniaus instrumentinio folkloro grupė Vydraga, džiazo pianistas Arūnas Šlaustas su moksleiviais rengia kompoziciją "Skamba skamba", džiazo motyvai skambės ir atliekant Klaipėdos krašto dainas.

Šiuolaikiškai folklorą interpretuos ir RamintaRavioly duetas iš Mozambiko, folkloro grupė iš Ukrainos "TaRuta", savo muziką etnotranzu vadinanti dūdmaišių ir būgnų grupė iš Latvijos "Auli".

Tarp svečių iš 8 užsienio šalių - nemažai slavų, pavyzdžiui, kaimyninės Baltarusijos viduramžių muzikos grupė "Stary Olsa", siekiantys atkurti Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės muzikos tradicijas. Taip pat pasirodys Kipro elektros tinklų folkloro ansamblis, šokėjai iš Udmurtijos "Ekton Korka", antrąkart festivalyje viešėsiantis kolektyvas iš Žaliojo Kyšulio respublikos.

Tradicinis festivalio atributas, organizatorių įvardijamas kaip jo "mišios", - sutartinių vakaras - šiemet kelsis į naują erdvę - Šv. Ignoto bažnyčią, kur žada išnaudoti visas sutartinėms tinkamas erdves. Taip pat numatomas tradicinis kapelijų vakaras, tautodailininkų mugė ir kiti renginiai.

Šiemet, anot organizatorių, gausiems festivalio renginiams Kultūros ministerija skyrė 50 tūkst. litų, 52 tūkst. litų atseikėjo Vilniaus savivaldybė. Sostinės vicemeras Gintautas Babravičius tikino siekiantis, kad "Skamba skamba kankliai" patektų į Vilniaus renginių "top 10" sąrašą.

Festivalis vyks gegužės 27-30 dienomis.


Šiame straipsnyje: Skamba skamba kankliai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių