Ekstremali situacija dėl medicininių atliekų dar tęsis bent tris savaites

Sveikatos apsaugos viceministras Audrius  Klišonis teigia, kad Vilniuje pradėjus deginti medicinines atliekas ekstremali situacija stabilizavosi, bet visiškai ją panaikinti pavyks ne anksčiau kaip per tris savaites.

Anksčiau sukauptas ir nuolat naujas atsirandančias pavojingas medicinines atliekas nuo birželio 10 dienos Vilniuje degina bendrovė "Senovė", dalis jų išvežama į Vokietiją. Be to, savaitės pabaigoje tikimasi "Senovėje" paleisti naują autoklavavimo įrenginį, kuris bent dvigubai paspartintų atliekų naikinimą ir leistų ekstremalią situaciją išspręsti per 20 ar 25 dienas.

"Paleidus deginimo įrenginį Vilniuje pavyko situaciją stabilizuoti, ir ji nebėra blogėjanti, šiek tiek situacija gerėja. Ji gerėja ir dėl to, kad bendrovė "Investicija" yra gavusi leidimą eksportuoti medicinines atliekas į Vokietiją. Nors ir nedidelės apimtys, bet vis tiek pagal įvairią informacija nuo septynių iki 13 tonų yra išvežta. UAB "Senovė" iki užvakar buvo sudeginta apie 35 tonos atliekų", - BNS antradienį sakė A.Klišonis.

"Paleidus autoklavavimo ir smulkinimo įrenginį, medicininių atliekų tvarkymas galės būti maždaug 2-2,5 karto greitesnis. Pagal dabarties apimtis maždaug 2,5 tonos atliekų sunaikinama per parą, bet situacija iš principo nesisprendžia į teigiamą pusę. Įvedus autoklavavimo įrenginį maždaug per 20-25 dienas būtų galima ekstremalią situaciją panaikinti", - kalbėjo viceministras.

Jo teigimu, šiuo metu medicininės atliekos tebėra susikaupusios atskirose bendrovėse, pavyzdžiui, Vilniaus savivaldybės įmonėje "Gydomoji gamyba" ar bendrovė

"Toksika" Šiauliuose. Tačiau iš gydymo įstaigų daug nusiskundimų nebegaunama.
"Iš regionų, iš kur turėjome nemažos dalies gydymo įstaigų nusiskundimų, kad jie nebeturi, kur medicininių atliekų tvarkyti, problema praktiškai yra beveik išspręsta. Yra tik atskiros medicinos įstaigos, kurios turi, tarkime, anatomines medicinines atliekas, kurios kelia problemų, bet bendra situacija yra žymiai geresnė negu buvo prieš dvi savaites", - apibendrino A.Klišonis.

Viceministras aiškino, kad tuomet, kai bus panaikinta ekstremali situacija, turės būti nutrauktas atliekų deginimas Vilniuje. Greičiausiai nebus galima vykdyti ir autoklavavimo darbų.

"Esant ekstremaliai situacijai autoklavavaimo įrenginys gali būti paleistas, bet pasibaigus ekstremaliai situacijai tam įrenginiui gali būti taikomas reikalavimas dėl pilno poveikio aplinkai vertinimo, kuris gali užtrukti, Aplinkos ministerijos duomenimis, iki šešių mėnesių", - teigė jis.

Tuomet beveik visas medicinines atliekas, išskyrus tas, kurios laidojamos arba sunaikinamos specialiuose įrenginiuose kai kurių gydymo įstaigų, tektų išvežti į užsienį.
"Situacija būtų negera gydymo įstaigų atžvilgiu, nes medicininių atliekų tvarkymo kaštai brangtų nuo dviejų iki 10 kartų", - sakė viceministras.

Kilus konfliktui tarp Ūkio ministerijos valdomos "Toksikos" ir bendrovių "Hafner Srl" bei "Senovė", gegužės 17-ąją Šiauliuose veiklą nutraukė vienintelė Lietuvoje medicinos atliekas tuomet deginusi bendrovė. Dėl to buvo susikaupęs pavojingas medicininių atliekų kiekis. Birželio 8-ąją Vyriausybei dėl susikaupusių medicinos atliekų šalyje paskelbus ekstremalią padėtį, atliekas vėl imta deginti "Senovėje", esančioje Lazdynų rajone, Vilniuje.

Šiuo metu bendrovių ginčą dėl galimai ne pagal reikalavimus bendrovių "Hafner Srl" bei "Senovė" pastatytos gamyklos, kurios užsakovas buvo "Toksika", sprendžia ginčų komisija, tačiau neaišku, kiek šis procesas gali užtrukti.
Bendrovė "Toksika" dėl galimų nusikalstamų veikų statant pavojingų atliekų deginimo įrenginį Šiauliuose kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

"Ginčo sprendimo terminai, kurie buvo nurodomi anksčiau, buvo rugsėjo mėnuo arba gruodis - iki to laiko iš tikrųjų mes laukti negalime", - BNS sakė A.Klišonis.
Viceministro aiškinimu, vienas iš sprendimo būdų yra medicinos atliekas naikinti pačiose įstaigose.

"Ministras rekomendavo gydymo įstaigų vadovams spręsti, ar racionaliau būtų išvežti medicinines atliekas, ar tiesiog įsigyti mažos apimties autoklavavimo įrengius, kurių apdorotas atliekas būtų galima šalinti sąvartynuose", - pasakojo A.Klišonis.


Šiame straipsnyje: Medicinos atliekosmedicina

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių