Dumblo smarvės kankiniai nenuleidžia rankų

Dumblo smarvės nepakelianti Lazdynų bendruomenė nenurimsta. Dujokaukėmis ir medicininėmis kaukėmis apsišarvavę gyventojai pikete prie Aplinkos ministerijos valdžiai į akis drėbė nemalonią tiesą.

Prie ministerijos – dumblo smarvė

„Kam babkės, o kam fekalijų kakės“, „Valdininkui merkaptanai ir amoniakas – tik kvapai, o vilniečiams – nuodai!“, „Nusikalstamam fekalijų kompostavimui Vilniuje – ne!“, „Vilnius – ne fekalijų duobė!“ – apsiginklavę tokiais transparantais vakar prie Aplinkos ministerijos piketavo dumblo smarvės kasdien kankinami Lazdynų gyventojai.

Efektui sustiprinti jie prie ministerijos atgabeno kelis kibirus dumblo, kurio smarvė rietė nosį A.Jakšto gatvės praeiviams.
„O mes taip gyvename kasdien. Ir čia – tik mažytė dalis to, ką uostome, nes Vilniaus nuotekų valykloje dumblo smarvės koncentracija milžiniška“, – kalbėjo Lazdynų gyventoja Onutė Promatienė.

„Dar vis laikiausi, bet šiemet, matyt, man viskas atsiliepė. Ypač pernai, kai po traumos 4 mėn. praleidau namuose, buvo neįmanoma: nei išeiti, nei lango atidaryti. Vaikai serga, gimsta viskam alergiški“, – su ašaromis akyse pasakojo O.Promatienė.

Gimsta alergiški vaikai

Iš Vilniaus nuotekų valyklos atsklindantį dumblo dvoką jaučia Lazdynų, Lazdynėlių, Grigiškių, Pilaitės gyventojai. Net šiltuoju metų laiku jie priversti laikyti uždarytus langus, kad neįleistų smarvės. Papūtus stipresniam vėjui nebegelbsti jokios priemonės.

Problemą buvo bandoma spręsti kvapų naikinimo įrengimais, paprastai žmonių vadinamais tiesiog dezodorantais. Tačiau apie 800 tūkst. litų per metus kainuojanti sistema pasirodė esanti nepakankamai efektyvi.

„Esame čia, kad parodytume visuomenei valdžios abejingumą ir aplaidumą. Tvarkant „Vilniaus vandenų“ dumblą. Vilnius dūsta nuo įvairiausių chemikalų, merkaptanų ir pan. Tačiau visi kratosi atsakomybės, pradedant miesto savivaldybe, Sveikatos apsaugos ir Aplinkos ministerijomis, baigiant Vyriausybe“, – nusiėmęs dujokaukę piktinosi Vilniaus jungtinio demokratinio judėjimo pirmininko pavaduotojas Šarūnas Valentinavičius.

Nori ne pažadų, bet darbų

Gyventojų pikete dalyvavęs Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius sutiko, kad žmonių pasipiktinimas pagrįstas.

„Kvapo problema turi būti kuo greičiau panaikinta. Problemos sprendimas užtruko dėl to, kad dumblo gamyklos statymo darbai buvo pradėti pavėluotai. Yra sudaryti planai, grafikai, tačiau tiek, kiek įmanoma paspartinti, mes paspartinsime“, – žadėjo R.Adomavičius.

Tačiau žodžiais Lazdynų gyventojai jau seniai netiki. „Prieš rinkimus politikai eis pas mus, kalbėsis, žadės, tačiau iš to vėl nieko nebus, nes valdžia neturi intereso ką nors daryti. Jai svarbiau dideli pinigai“, – neabejojo O.Promatienė.

Tuo metu Aplinkos viceministras Aleksandras Spruogis garantavo, kad šįkart naujos dumblo apdorojimo gamyklos statybos turėtų vykti sklandžiai.

„Mes apgynėme projektą Europos Komisijoje. Numatytos didžiulės lėšos iš Europos ir Lietuvos biudžeto. Jei užsakovas, kuris yra Vilniaus savivaldybė, laikysis įsipareigojimų, statybininkai nepaves, 2012 m. problemos turėtų nelikti“, – piketuotojams viltį suteikė A.Spruogis.

Investicijos siekia 170 mln. litų

Dumblo apdorojimo įrenginių statybos prasidėjo 2009 m. spalį, vyko net žiemą, tačiau vasarį buvo sustabdytos dėl neišspręstų finansavimo klausimų. Juos išsprendus, liepos 7 d. darbai vėl buvo atnaujinti. Gamyklos statybas planuojama baigti 2012 m. pabaigoje.

Naują dumblo apdorojimo gamyklą stato konkursą laimėjęs Vokietijos ir Norvegijos bendrovių "WTE Wassertechnik" ir "Cambi" konsorciumas. Jis įsipareigojo darbus įvykdyti už 171,5 mln. litų, kurių didžioji dalis, beveik 95 mln. litų, bus skirti iš ES fondo, per 31 mln. litų sumokės bendrovė "Vilniaus vandenys", apie 34 mln. litų – Vilniaus savivaldybė, daugiau nei 11 mln. litų skirta iš valstybės biudžeto.


Šiame straipsnyje: dumblaslazdynai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių