Dėl dulkių darželinukams geriau neiti į lauką? (dar papildyta)

Dėl Islandijos ugnikalnio sukeltų vulkaninių dulkių Kauno darželinukams rekomenduojama likti grupėse. Medikai tvirtina, jog daug pavojingesnės vietos dulkės.
Pedagogai sutrikę - juk pavasaris, saulė šviečia.

Kas labiau kenkia?

Kauno savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyrius išplatino rekomendacijas ikimokyklinio ugdymo įstaigoms. Rašte teigiama, jog darželinukams dėl didelio oro užterštumo patartina likti grupėse, o ne smagiai zylioti kieme.

Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas tvirtino sulaukęs nepatenkintų tėvelių skambučių.

„Skambino man tėvai, nuoširdžiai pasipiktinę, kad nieko nedarom. Jie pasakojo, kad lauke tikrai smirda dulkėmis, todėl vaikams negalima leisti būti lauke“, - tvirtino A.Bagdonas.

Jis pridūrė, jog rekomendacijas sudarė jo skyriaus darbuotoja Audronė Bukmanaitė, remdamasi visuomenės sveikatos specialistų informacija. „Šioje situacijoje mūsų darbas yra įspėti, o ne liepti kažką daryti“, - patikindamas, kad jokios prievartos nėra, aiškino skyriaus vedėjas.

„Tiesiog įspėjam įstaigų vadovus, jeigu didelio reikalo nėra, nevesti vaikų į kiemą. Remiamės specialistų rekomendacijomis, jog mieste ir šiaip yra didelis dulkėtumas, be to, ugnikalnio nuosėdos krenta“, - pasakojo A.Bagdonas.

Jis skuba nuraminti tėvelius, kurie piktinasi, jog vaikai ištisas dienas turės praleisti grupėse.

„Amžinai tos dulkės nebus, - pridūrė vedėjas. - Oro erdvę atidarys, vadinasi, ir dulkių bus mažiau. Pats gi nematuoju to užterštumo. Visgi langus grupėse karts nuo karto reikėtų atidaryti ir patalpas pravėdinti.“

Vaikai nori į lauką

Pačiame miesto centre, A.Mickevičiaus gatvėje, veikiančio 6-ojo lopšelio-darželio auklėtiniai mielai laiką leidžia ant darželio stogo įrengtoje žaidimų aikštelėje. Darželio vedėja Tatjana Repova tvirtino, jog ir pirmadienį, ir antradienį mažyliai smagiai krykštavo kieme.

„Švietimo skyriaus pranešimą apie rekomendacijas nevesti vaikų į lauką gavome penktadienio pavakare. Antradienį jau pranešta, kad oro užterštumas ne toks didelis, todėl vaikus į lauką leidžiame“, - pasakojo darželio vadovė.

Ji tvirtino, jog pedagogės ypač pavasariais stengiasi vaikus kuo dažniau leisti į lauką. „Saulė šviečia, vėjo nėra, oras geras, mūsų vaikai beveik visą dieną prabūna lauke“, - tvirtino T.Repova.

Žaidimų aikštelė ant 1982 metais pastatyto darželio stogo jau buvo suprojektuota. „Darželio tvora nėra labai didelė, pagal normas ji neatitinka reikalavimų ir negali užtikrinti vaikų saugumo. O ant stogo aikštelė aptverta, ten saugu ir gera vaikams žaisti“, - užtikrintai pasakojo įstaigos vedėja.

Vietinis užterštumas didėja

Sveikatos apsaugos ministerijos, visuomenės sveikatos specialistai ir plaučių ligų gydytojai tvirtina, jog pastarosiomis dienomis padidėjusi vietinė tarša žmonių sveikatai pavojingesnė, nei Islandijoje išsiveržęs vulkanas.

Viešosios įstaigos „Kauno miesto aplinkos kokybės tyrimai" direktorius Juozas Kameneckas jau gerą mėnesį šneka, jog oro užterštumas mieste katastrofiškai didėja. Tuo tarpu miesto valdžia niekaip nesuranda pinigų miesto gatvėms nuplauti.

„Po žiemos gatvių kelkraščiuose susidarė druskos ir smėlio sluoksniai. Pučiant didesniam vėjui tos dulkės pakyla ir sklando ore. Jeigu gatvių nenuplausim, taip ir toliau bus. Arba sulauksim, kol sužaliuos medžiai. Tuomet dulkės prikibs prie lapijos ir nebekels tokios didžiulės grėsmės mūsų sveikatai“, - įsitikinęs J.Kameneckas.

Antradienio rytą gauti oro taršos duomenys rodo, jog kietųjų dalelių koncentracija vėl viršija normas. Praėjusią parą viename kubiniame metre oro buvo 61 mikrogramas kietųjų dalelių. Norma laikoma 50 mikrogramų kubiniame metre. Šiemet jau 25 dienas kietųjų dalelių koncentracija ore viršijo normas. Per metus tokių dienų gali būti 35.

Laukia, kol sužaliuos medžiai

Miesto Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė „Kauno dienai“ svarstė, jog vienintelis būdas sumažinti taršą - nuplauti gatves. Deja, tam pinigų nėra.

„Išvežimas visų tų druskų irgi būtų prevencija, tačiau nėra tam pinigų. Automobilių padangos jas kaskart išjudina ir jas pakelia“, - pavojingų dulkių judėjimo savybes aiškino aplinkosaugininkė.

Visgi ji nesiryžo uždrausti darželinukams išeiti į lauką. „Reikia pasižiūrėti, kur tie darželiai yra, ar prie važiuojamųjų kelių, ar prie kokio miškelio - toliau nuo dabartinių taršos šaltinių“, - svarstė R.Savickienė.

Ji viliasi, jog greitai sužaliuos medžiai ir krūmai, ir užterštumas sumažės. „Tokia pati sudėtinga situacija yra visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Aplinkos ministerija buvo parengusi kietųjų dalelių mažinimo programos finansavimą, tačiau šie pinigai nukeliavo į Susisiekimo ministeriją. Lėšos bus panaudotos autobusų ir troleibusų parkams atnaujinti“, - apgailestavo skyriaus vedėja.  NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių