Degantį Pažaislį gelbėtų tik vienuolės su gesintuvais

Pažaislio bažnyčia ir vienuolynas su vertingais meno šedevrais yra dar mažiau apsaugoti nuo gaisrų nei kitas baroko perlas – Tytuvėnų šventovė. Čia prie pastatų net negalėtų privažiuoti ugniagesiai.

Ugniagesiai būtų bejėgiai

Lietuvoje yra tik du barokiniai bažnyčių ir vienuolynų ansambliai – Tytuvėnuose ir Kaune, Pažaislyje. Jie – vieni įspūdingiausių šio stiliaus paminklų visoje Šiaurės ir Rytų Europoje. Tytuvėnuose neseniai restauruotas vienuolynas nukentėjo nuo gaisro, prarasta daug vertybių.

Po šios tragedijos paveldosaugininkai garsiai prabilo ir apie priešgaisrinės saugos trūkumus, kurių esama Pažaislyje. Tokie nuogąstavimai kelia vienuolių kazimieriečių nuostabą.

„Ar pas mus yra signalizacija? Bet juk ji niekuo nepagelbėtų, nes ugniagesiai paprasčiausiai negalėtų įvažiuoti į vienuolyno kiemą ir bažnyčios šventorių“, – teigė Pažaislio kultūros ir turizmo centro atstovė ryšiams su visuomene, kazimierietė sesuo Lidija Edita Šicaitė.

Ugniagesiai įvažiavę pro pagrindinius vartus turėtų sustoti sode, o visi mūrinėse sienose esantys vartai jų mašinoms yra per siauri. „Turime veikiančius hidrantus, šalia – Kauno marios, dar arčiau yra kūdra, tačiau žarnų daugiau kaip 200 metrų ugniagesiai nenutemptų“, – aiškino ji.

Bažnyčios bokštas, kurio aukštis yra 54 metrai, nelaimės atveju ugniagesiams taip pat būtų kietas riešutas. „Prieš dvejus metus čia lankęsi ugniagesiai sakė matantys tik vieną galimybę gesinti bažnyčios bokštą – iš sraigtasparnio“, – pasakojo L.E.Šicaitė.

Tualetuose – saugiau

Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje gausu vertingų freskų, paveikslų. Ypač akį traukia Zakristijos salė su XVII a. drožinėtomis medžio panelėmis, iš stiuko (specialaus mišinio) sukurti lipdiniai skliautuose, freskos. Jei čia kiltų gaisras arba liepsna pasiektų patalpą iš kitur, vienintelė kovos priemonė būtų kampe stovintis gesintuvas.

„Gaisro atveju medinės sienos greitai užsiliepsnotų, o jas gesinant nuo vandens neišvengiamai nukentėtų stiuko lipdiniai ir freskos“, – būgštavo L.E.Šicaitė.

Bažnyčios bokšto kupolo skliaute žavi Giuseppe Rossi freska „Marijos vainikavimas danguje“. Ansamblio statiniuose iš viso yra 140 freskų, paveikslų, portretų, kuriuos sukūrė garsus baroko epochos dailininkas Michelangelo Palloni.

Bažnyčią, koplyčias, kitus statinius saugo tik garsinė vietinė saugos signalizacija. „Jei ji dar būtų prijungta prie saugos tarnybų, malkoms lėšų tikrai jau neužtektų“, – aiškino vienuolė.

Gyvenamąsias vienuolyno patalpas kazimierietės daug metų šildo malkomis. Tikimasi, kad kitais metais bus įrengtas šildymas dujomis. Jomis jau kūrenami svečių namai.

 

Moderni automatinė priešgaisrinė sistema iš Pažaislio ansamblio statinių įrengta tik neseniai restauruotoje pietinėje oficinoje, kur įrengta muziejinė ekspozicija, ir viešuosiuose tualetuose. Ten veikia automatinė gesinimo sistema, yra dūmtraukiai, dūmų detektoriai, vietinė signalizacija.

 


 

Komentaras

Jolanta Miškinytė

Kultūros paveldo departamento atstovė ryšiams su visuomene

Manau, kad gesinti kultūros paveldo objektus reikia mokyti ir ugniagesius. Pavyzdžiui, Lenkijoje tokie mokymai rengiami. Ne paslaptis, kad Tytuvėnuose ugniagesiai darė klaidų. Gesinant gaisrus tokiuose objektuose neturėtų būti pilamas vanduo, nes yra kitų gesinimo medžiagų. Kultūros paveldo departamentas pasiūlė Priešgaisrinės apsaugos departamentui surengti pasitarimą dėl kultūros paveldo saugumo. Jame svarstysime ir Pažaislio problemas.

 


 

Artūras Šalvaitis

Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas

Po įvykio Tytuvėnuose aplankėme daugelį Kauno bažnyčių. Tai sudėtingi objektai jau vien dėl to, kad jie yra aukštuminiai pastatai. Pernai įsigijome keltuvą, tinkamą gesinTI iki 12 aukštų pastatus. Pažaislio ansamblį gesinti būtų problemiška. Ten reikia rekonstruoti vartus. Būtina atsižvelgti į nūdienos reikalavimus, nors tai ir paveldo objektai. Pritariame paveldo apsaugos specialistams, kad reikia signalizacijų, sujungtų su saugos tarnybomis. Iš praktikos žinome, kad tokios signalizacijos labai padeda gelbstint turtą, nes ugniagesiai sužino apie gaisrą, kol šis dar neįsisiautėjo. Saugiausia turėti automatinę gesinimo sistemą. Tada dažniausiai greitai likviduojamas gaisro židinys, išsaugomos vertybės, nes purškiami specialūs milteliai, o gesinant vandeniu sudėtinga ką nors išsaugoti.

Baroko perlą kūrė garsūs žmonės

XVII a. vienuoliams kamalduliams pastatydino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris Kristupas Žygimantas Pacas (1621–1684).

Ansamblis suprojektuotas italų architekto Giambattistos Frediani, išpuoštas Lombardijos skulptūros meistrų lipdiniais ir florentiečio tapytojo Michele Arcangelo Palloni freskomis.

Ansamblio savitumą lemia unikalus architektūrinis sprendimas. Pirmą kartą Europoje panaudota įgaubta bažnyčios fasado plokštuma, gana retas šešiakampis planas, ašinė simetriška viso vienuolyno kompozicija.

Pažaislio ansamblį valdo Šv.Kazimiero kongregacijos seserys.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nuoširdus

Nuoširdus portretas
"ačiū" žurnalistams už naudingą informaciją! Tikėtina, kad sulauksime naujo gaisro...Juk gaisrus sukelia ne tik "slepiančios galus" esybės, bet ir nesveikos psichikos žmonės...

Besmegeniai

Besmegeniai portretas
Gal geriau degantį seimą ar savivaldybę pamastykite kas gelbės.Durni pamastymai,kaip suprasti čia toliaruojama padegimai ar gaisrai ,kurių LIETUVIJE aibės.

tikrai

tikrai portretas
sušąlo kraujo indai,nebeaprūpina .....kam rašyt vagims ,kur eiti????????nebesuprantama šalto oro pasekmė.juk galima karšto H2O išgerti,jei arbata per daug sutraukia kraujagysles.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Būsima Europos kultūros sostinė gaus iki 10 mln. eurų finansavimą
  Būsima Europos kultūros sostinė gaus iki 10 mln. eurų finansavimą

  Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 2022 metais suteikti Kaunui „Europos kultūros sostinės“ vardą bei patvirtino programos „Europos kultūros sostinė 2022“ finansavimą ir valdymą. Finalinėje atrankoje Kaunas nug...

  1
 • Moterį nuo tariamo smurtautojo gynusiai kaunietei – pareigūnų dovanos
  Moterį nuo tariamo smurtautojo gynusiai kaunietei – pareigūnų dovanos

  Pamenate pirmadienį, gruodžio 11 d., Laisvės alėjoje Kauno apskrities policijos ir Kauno vyrų krizių centro organizuotą socialinį eksperimentą, kuomet profesionalūs aktoriai suvaidino smurto sceną? Socialinės akcijos metu, kuria buvo siekiama i&sca...

  4
 • Kviečia susipažinti su atnaujintu Santakos parko projektu
  Kviečia susipažinti su atnaujintu Santakos parko projektu

  Šį ketvirtadienį 17 valandą kauniečiams bus pristatytas atnaujintas Santakos parko sutvarkymo projektas. Koreguojant projektą atsižvelgta į per pirmąjį susitikimą su bendruomene išsakytas kauniečių pastabas. Išskirtinėje Kauno...

  1
 • „Iniciatyvos Kaunui“ kviečia plėtoti socialines paslaugas
  „Iniciatyvos Kaunui“ kviečia plėtoti socialines paslaugas

  Kitąmet kauniečiai turėtų sulaukti dar platesnio spektro socialinių paslaugų. Pagrindiniu akcentu čia taps pagalba globėjams ir įtėviams bei bendruomeninio tipo veiklos. Visa tai yra pagrindiniai 2018-ųjų programos „Iniciatyvos Kaunui“ ...

 • Kauniečius vilioja kalėdinė pasaka Santakos parke
  Kauniečius vilioja kalėdinė pasaka Santakos parke

  Šviečiantys elniai, spindinčios žvaigždės, medžiuose nutūpę paukščiai, iš tolo žibantis krištolinis lietus ir vilnijančios bangos. Taip kalėdiniu laikotarpiu atrodo Kauno senamiestyje esantis Santakos parkas, vakarais pr...

  1
 • Dešimtokė iš Karmėlavos pristatė neįprastą verslo idėją
  Dešimtokė iš Karmėlavos pristatė neįprastą verslo idėją

  Nuo šilumos ir seilių burnoje tirpstančios kapsulės, skirtos burnos higienai užtikrinti, – tokią verslo idėją siūlo dešimtokė Augustė Andrianovaitė. Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos mokinė kartu su kitais jaunuoliais dalyvau...

  1
 • Gruodį Kaune atidaromos dvi „Utenos trikotažo“ parduotuvės
  Gruodį Kaune atidaromos dvi „Utenos trikotažo“ parduotuvės

  Gruodžio mėnesį Kaune duris atvers dvi didžiausios Vidurio ir Rytų Europos tekstilės bendrovės „Utenos trikotažas“ atnaujinto prekės ženklo „Utenos“ parduotuvės. Gruodžio 8 dieną atidaryta nauja parduotuvė prekybos centre ...

  7
 • Kaunas už 33 mln. eurų atnaujins viešojo transporto parką
  Kaunas už 33 mln. eurų atnaujins viešojo transporto parką

  Kaunas planuoja kitais metais atnaujinti viešojo transporto parką – savivaldybės įmonė „Kauno autobusai“ už 33 mln. eurų ketina įsigyti daugiau kaip šimtą naujų autobusų ir troleibusų. ...

  24
 • Vienišus senolius gelbėja ir ugniagesiai
  Vienišus senolius gelbėja ir ugniagesiai

  Beveik kasdien Kauno ugniagesiams tenka padėti vienišiems senoliams. Savivaldybės duomenimis, Kaune – per 70 tūkst. pensininkų, o daugiau kaip 13 tūkst. jų reikia nuolatinės pagalbos. ...

 • Vairuotojus reikia rengti jau mokykloje
  Vairuotojus reikia rengti jau mokykloje

  Tokio šūkio vedami Kauno techninės apžiūros centro darbuotojai ir vairavimo mokytojai surengė konkursą "Mokausi būti vairuotoju", kurio metu stengėsi išsiaiškinti geriausiai Kelių eismo taisykles išmanantį Kauno ...

Daugiau straipsnių