Daugiabučių renovacija įsisuko teismų karuselėje

Daugiabučių renovacija atsigręžia į tamsiąją pusę. Kai figūruoja šimtatūkstantinės sumos, užgulančios ant dešimčių žmonių pečių, nesutarimai bemaž neišvengiami. Be to, atsiranda sugebančių iš to pasipelnyti.

Bus precedentinė byla?

Kaimynui, kuris nepritaria daugumos sprendimui modernizuoti namą, galima pagrasinti teismu. Šis verčiamas prieš savo valią mokėti pinigus asmuo mano laimėsiąs bylą. Atrodo, teismas turėtų būti išganinga instancija, galinti padėti kaimynams grįžti į įprastas gyvenimo vėžes. Tačiau, susidūrę su teismų realybe, gyventojai gauna tik nevilties porciją.

Maždaug dvejus metus Kauno miesto apylinkės teismo slenkstį mina Kovo 11-osios gatvės 130A namo savininkų bendrijos atstovai. Į teismą pirmoji kreipėsi bendrijos vadovybė, tikėdamasi išpešti įmokų iš kaimynų, kurie atsisakė finansiškai prisidėti prie namo renovacijos ir neleido užbaigti namo šiltinimo darbų ties jų butais. Pastarieji kaimynai teismui pateikė priešieškinį, ėmė kelti klausimą dėl statybos darbų teisėtumo, kokybės.

Ginčas vis dar nepasistūmėjo iš vietos. Teisme gavę teisę išsakyti savo nuomonę gyventojai, į bylą įtraukti kaip tretieji asmenys, neištvėrė nepakomentavę teismo darbo.
"Teismas įbrido į lankas, aplipino bylą visokiomis problemomis. Peršasi tokia Kauno teisėjų taktika - tempti bylą iki begalybės. Norime, kad visų pirma būtų nagrinėjamas bendrijos ieškinys", - viename parengiamųjų posėdžių pratrūko viena gyventojų. Šios bylos baigtis, tikimasi, taps pavydžiu visai Lietuvai.

Reikalauja kito teisėjo

Prie esminio klausimo - priteisti ar nepriteisti namo bendrijai nemokamas pinigų sumas - teismas vis dar nepriėjo. Antai viename parengiamųjų posėdžių buvo diskutuojama, kaip išnešioti teismo šaukimus visiems butų savininkams, kurie, atsakovų siūlymu, įtraukti į bylą kaip tretieji asmenys.

Tiek bendrijos pirmininkas, tiek renovacijai pritariantys gyventojai pageidavo, kad byla būtų išskirta į kelias bylas, kad bendrijos ieškinys dėl pradinio įnašo išieškojimo būtų nagrinėjamas pirmiausia, o atsakovų pateiktas priešieškinys - atskirai.

Neseniai vykusiame parengiamajame posėdyje bendrijai atstovaujanti advokatė Diana Degutienė vėl kartojo ankstesnius prašymus, į kuriuos buvo atsakyta neigiamai. Svarstant paaiškėjo, kad per dvejus metus pasikeitė nemažai butų savininkų, tad į sąrašą neįtraukti naujieji savininkai apie teismo posėdį galėjo nieko nežinoti.

Ieškovai kartą jau prašė nušalinti nuo šios bylos teisėją Rūtą Rimkevičienę, prašymas nebuvo patenkintas. Sausio 21 d. vykusiame parengiamajame posėdyje ieškovų advokatė D.Degutienė vėl paprašė teisėją nusišalinti dėl nekompetencijos.

"Mums paskirtas valstybės teismas padarė bylą tiesiog negalimą toliau vykti", - tvirtino D.Degutienė. Po šio pasiūlymo teisėja nebesprendė prieš tai pateiktų prašymų nebesvarstyti, kito posėdžio datos nebepaskyrė. Teismo pirmininkas antrą kartą spręs, ar nušalinti teisėją nuo minėtos bylos.

Advokatei antrino bendrijos pirmininkas Stasys Jakubauskas. "Per dvejus metus nesugebėta pasirengti bylai, manau, negalima toliau to leisti", - teigė bendrijos atstovas, neabejojantis, kad byla dirbtinai vilkinama.

Priešininkų stovykloje - 13 aukštų daugiabučio namo pirmajame aukšte patalpas įsirengusi bendrovė "Svarbūs sprendimai" ir vieno buto savininkė Rosita Patūpaitė turi savo nuomonę. Jie tiki, kad namo savininkas yra ne bendrija, o butų savininkai. Jie užsiminė, kad apšiltinus pastatą buvo pakenkta jų sveikatai, esą atlikus ekspertizę tai bus nustatyta.

R.Patūpaitė priminė Šiauliuose nuskambėjusį atvejį, kur, kaip įtariama, dėl korupcijos ir kyšininkavimo namo gyventojams atlikta renovacija kainavo daugiau.

"Aš čia matau tuos pačius dalykus. Čia tiesiog pinigų plovimas. Jeigu jūs norite, mokėkite, aš nemokėsiu", - savo pozicijos laikėsi moteris.

Vyko korupciniai sandėriai

Žinia apie galbūt neskaidrią renovaciją driokstelėjo Šiauliuose. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl daugiabučių namų renovacijos Šiaulių mieste.

Teismas trims mėnesiams nušalino nuo pareigų kyšininkavimu renovuojant daugiabučius įtariamą tarnautoją - Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros Regioninių padalinių skyriaus vyresniąją specialistę Birutę Jankauskienę.

STT Šiaulių valdybos atliekamuose tyrimuose dėl galimos korupcijos vykdant daugiabučių namų modernizavimą taip pat yra tiriamos kelių Daugiabučių namų savininkų bendrijų (DNSB) pirmininkų ir konsultantų, kaip įtariama, korupcinės veikos.

Turimais duomenimis, B.Jankauskienė siekdavo, kad visus su namo modernizavimu susijusius darbų etapus laimėtų tik jai patikimi asmenys. Materialinės naudos iš to turėdavo visi korupcinio sandėrio dalyviai. STT atstovų teigimu, žalą patirdavo namo gyventojai, kurie dar ilgą laiką turės mokėti didesnę kainą už atliktą namo renovaciją, taip pat valstybė, skyrusi namui renovuoti dalį biudžeto lėšų.

STT atstovų teigimu, pareigūnai ikiteisminį tyrimą pradėjo savo iniciatyva - duomenys apie galimas nusikalstamo pobūdžio veikas buvo nustatyti pareigūnams atliekant operatyvinius veiksmus. Lietuvoje ikiteisminių tyrimų dėl galimų pažeidimų modernizuojant (renovuojant) daugiabučius namus daugiau nėra pradėta nėra.

Kontroliuoti turi gyventojai

Tyrėjai atkreipė dėmesį, kad daugiabučių namų renovacijos procese taip pat aktyviai dalyvauja DNSB pirmininkai ir viešąsias paslaugas teikiantys konsultantai, kurie atlieka energetinį auditą, rengia daugiabučio namo modernizavimo investicijų projektą, organizuoja viešą statybos darbų vykdytojo parinkimo konkursą ir atlieka renovacijos darbų techninę priežiūrą. Paskutiniame etape atliktus darbus patikrina ir modernizuotą statinį tinkamu naudoti pripažįsta kompetentinga statinių pripažinimo tinkamais naudoti komisija.

STT pareigūnai pastebi, kad Lietuvoje daugiabučių namų modernizavimo programa dar tik įsibėgėja, todėl kviečia visus daugiabučių namų, kuriuos rengiamasi modernizuoti, gyventojus aktyviai ir labai atsakingai rinkti asmenis, kurie bus įgalioti visų jų vardu priimti sprendimus dėl visus modernizavimo darbus atliksiančių asmenų ir bendrovių parinkimo.

Vėliau patys savininkai turi būti aktyvūs kontroliuodami atliekamų darbų kainą ir kokybę.
"Tik aktyvūs gyventojai gali užtikrinti, kad jų namo modernizavimo procese nebūtų korupcijos ir efektyviai darbų kainas paveiktų skaidrios konkurencijos faktorius. Namų modernizavimo procese dalyvaujančios valstybinės institucijos turėtų užtikrinti, kad jų darbuotojai atstovautų išskirtinai gyventojų, o ne siaurų, materialine nauda suinteresuotų asmenų grupių interesams", - moko STT atstovai.

Kaune - dvi bylos

Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros atstovai aiškina, kad tiek Lietuvoje, tiek Kaune didesnių problemų dėl Daugiabučių namų modernizavimo programos nekildavo.
Dažniausiai tarp gyventojų vyksta nesutarimai dėl to, kad kai kurių bendrijų pirmininkai ar bendrojo naudojimo objektų administratoriai gyventojams teikia nepakankamai informacijos apie programos įgyvendinimą.

Kartais įgyvendinant projektą būsto savininkai atsisako arba nenori įgyvendinti investicijų projekte numatytų kai kurių modernizavimo priemonių. Dėl šių nesutarimų ir šiuo metu Kaune vyksta keletas teisinių bylų. Be Kovo 11-osios 130A namo, dėl investicijų projekte numatytų modernizavimo darbų nesutaria ir R.Kalantos g. 119 C namo savininkai. Dalis jų nori sustabdyti darbus, o kita dalis - tęsti.

Bendrijos pirmininkė Sofija Žūtautienė pasakojo, kad, jau pasirašius sutartį su rangovu, keletas namo gyventojų kreipėsi į teismą ir šis sustabdė tolesnius veiksmus. Šie turi įtarimų, kad namo renovacija vykdoma pažeidžiant įstatymus.

Statybos bendrovė, pirmininkės teigimu, nudengė stogą, kurį buvo rengiamasi šiltinti, ir dabar penktojo aukšto gyventojai šąla, ant lubų kaupiasi kondensatas.

Renovacijos opozicija atakuoja teismą skundais, o pozicija teismo atsiųstas nutartis skundžia Kauno apygardos prokuratūrai. Realūs statybos darbai, kuriems prieš dvejus metus ryžosi visi namo gyventojai, nevyksta.


Šiame straipsnyje: daugiabučių renovacija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių