Daugiabučių kiemai vis dar laukia sniego valymo mašinų

Sniegas sostinės daugiabučių kiemuose varo į neviltį ratuotus gyventojus.

Kol seniūnijos sudarinėja kiemų valymo grafikus, vieni vairuotojai užklimpsta pusnyse, kiti neįkopia į ledo čiuožykla virtusius kiemus.

Niekada negali žinoti, kokį automobilį rasi po nakties - sulankstytą, tik įbrėžtą ar sveiką.

Baimės virto realybe

Sprendimą nevalyti daugiabučių namų kiemų Vilniaus valdžia priėmė tada, kai sostinėje sniego dar nebuvo. Miestiečiai iškart sukruto – kaip reikės gyventi? Ar miesto valdžia išplatins instrukcijas, kaip tvarkytis savo kieme? Kas, jei sniego iškristų tiek, kad kiemai taptų nepravažiuojami? Automobilių stovėjimo vietų žiemą ir taip sumažėja, kur juos reikės padėti, jei nebus valoma važiuojamoji gatvių dalis per metrą nuo šaligatvių borto?

Daugiabučiuose su įkalnėmis gyvenantys miestiečiai svarstė, kaip reikės užkopti į kiemą, jei kelias pasidengs privažinėtu sniegu ir taps lyg čiuožykla.

Tuo metu miesto valdžia gyventojų patogumu nesirūpino. Ji tik skaičiavo. 0,5 mln. litų per mėnesį – tiek planuota sutaupyti, atsisakius kiemų valymo.

Avarija – tiesiog kieme

Šiandien tie, kurie anksčiau tik būgštavo ir nerimavo, jau įsitikino ir gali vaizdžiai papasakoti, ką reiškia gyventi sniegynuose. Justiniškėse sutikta automobilio variklį šildanti mergina pasakojo, prieš keletą dienų savo kieme tapusi avarijos liudininke. Per incidentą buvo apgadintos dvi lengvosios mašinos.

Avarija įvyko, kai vienas vyriškis, iš kiemo leisdamasis nuo kalniuko gatvės link, netikėtai nesuvaldė automobilio į įčiuožė į stovinčią mašiną. Jai buvo sulankstytos priekinės durelės.

„Užkilti ar nusileisti tuo kalniuku kaskart tampa išbandymu. Būna, kad pavyksta tik trečio karto. Ratai buksuoja ledu ir užkopti į viršų tampa neįmanoma. Tenka iš lėto leistis atgal ir bandyti iš naujo. Kartą esu pati kelią barsčiusi smėliu iš dėžės, esančios prie gatvės. Savaitgalį važiuodama į miestą išsikviečiau taksi. Dispečerė perskambino ir paprašė išeiti į gatvę, mat ekipažas negali įvažiuoti į kiemą“, - pasakojo Taikos gatvėje gyvenanti Julija Šalomskaitė.

Statistikos duomenų, kiek smulkių avarijų pastaruoju metu įvyksta daugiabučių kiemuose, Vilniaus apskrities vyriausiame policijos komisariate nėra. Esą dėl tokių incidentų policijos pareigūnai kviečiami labai retai – vairuotojai patys nubraižo įvykio schemą. Jei iškvietimų ir pasitaiko, avarija kieme tampa bendros eismo įvykių lentelės dalimi.

Reikalas pagaliau pribrendo

Vos priėmus sprendimą nevalyti kiemų, buvo tikinama, kad ekstra atveju savivaldybė susimiltų ir pinigų, reikalingų kiemams išlaisvinti nuo gausaus sniego, kranelį atsuktų. Praėjusį penktadienį sostinės valdžia pagaliau suprato – kitos išeities nėra.

„Nurodymas nevalyti kiemų tebegalioja. Bet nusprendėme, kad seniūnijose, kuriose padėtis prasčiausia, turi būti varoma technika ir valomi kiemai. Reikalas jau pribrendo“, - sakė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio departamento direktoriaus pavaduotojas Antanas Mikalauskas.

Tačiau realiai šio sprendimo naudą miestiečiai pajus tik įsibėgėjus šiai savaitei.

„Verkių seniūnas mane informavo, kad pas juos darbai vyksta ir situacija tvarkosi. Kitos seniūnijos ruošia grafikus, kuriuos patieks mums ir komunalininkams, atsakingiems už darbus“, - kalbėjo A.Mikalauskas.

Valyti pradės jau antradienį

Vilniaus gyvenamųjų rajonų seniūnijų darbuotojai savo valdas tikino jau išžvalgę. Dabar jie dėlioja grafikus, kada ir į kokius kiemus atriedės sniego valymo mašinos.

„Pora traktoriukų pas mus dirba nuo ryto, tačiau jie kol kas valo tik kiemų pravažiavimus, į pačius kiemus nelenda“, - pasakojo Lazdynų seniūnas Algis Strelčiūnas.

Jis pranešė, kad seniūnija kaip tik šiomis dienomis skelbia akciją „Išvalykime kiemus nuo sniego“. Pagal iš anksto sudarytą ir paskelbtą grafiką daugiabučių kiemai bus valomi nuo 10 iki 15 val.

„Tuo metu būtina iš kiemų patraukti automobilius, kitaip išvalyti bus sudėtinga“, - atkreipė dėmesį A.Strelčiūnas.
Informacijos apie savo kiemo valymą gyventojai turėtų ieškoti namo skelbimo lentoje arba internetinėje svetainėje vilnius.lt/seniunijos/lazdynai.

Kiemai bus valomi flangais po maždaug dešimt namų. Pirmiausia didesnis dėmesys bus skiriamas kiemams, kurių įvažiavimas kyla į kalniuką - šios vietos slidžiausios ir pavojingiausios.

„Apvažiavome teritoriją ir susidarėme įspūdį, kur reikėtų mesti didžiausiais pajėgas. Tačiau gyventojai, kurie pageidautų, kad jų kiemai būtų kaip įmanoma skubiau išvalyti, gali skambinti į seniūniją ir pranešti apie komplikuotą padėtį savo kieme“, - kalbėjo A.Strelčiūnas.

Kieme blogiau nei gatvėje

Savo valdas apvažiavo ir Naujosios Vilnios seniūnijos darbuotojai. Apžiūros aktas surašytas, artimiausiomis dienomis ketinama sudaryti sąrašą prasčiausios būklės kiemų ir sudėlioti jų valymo grafiką. „Skelbimus apie darbų laiką su prašymu atlaisvinti kiemus kabinsime skelbimų lentose, galbūt ir ant gyventojų automobilių. Darbai prasidės tada, kai viskas techniškai bus suderinta tarpusavyje“, - veiksmų plano seką pristatė Naujosios Vilnios seniūnas Jurijus Gridiuško.

Jis atkreipė dėmesį, kad jo valdomoje teritorijoje kiemai pravažiuojami, nors eismo sąlygos gerokai prastesnės nei gatvėse.
Šeškinė visų kiemų neblizgins

A.Mikalauskas yra atkreipęs dėmesį, kad blogiausia padėtis – Viršuliškėse ir Šeškinėje, taip pat visose tose seniūnijose, kur daugiabučiai išdėstyti specifiniu būdu. „Kur ilgi pravažiavimai tarp namų, kaip kur siekiantys beveik kilometrą“, - minėjo A.Mikalauskas.

Tačiau Šeškinės seniūnas Liudvikas Lajauskas situacijos nedramatizavo. „Nusiskundimų iš gyventojų nesulaukiame. Šiukšliavežiai įvažiuoja be problemų – šiukšlės išvežamos įprantu grafiku. Kur kiemai kyla į kalniukus, gyventojai patys smėliu pasibarsto provėžas. Be to, ir „Šilėja“ pavalo kiemus geranoriškai. Pas mus tragedijos tikrai nėra, galbūt senamiestyje daugiau sniego“, - svarstė L.Lajauskas.

Vis dėlto jis neneigė, kad ir Šeškinėje yra vietų, kur situacija prasta. „Iš savivaldybės gavus patvirtinimą, kad komunalininkams už kiemų valymą bus mokama, dėliojame grafikus, kur pirmiausia valyti. Prioritetai – kiemai su stačiais nuvažiavimais. Tačiau tikrai negaliu pažadėti, kad viskas blizgės – nėra pajėgumų“, - aiškino L.Lajauskas.

Šnipiškės labiau bijo lijundros

Šnipiškių seniūnas Jonas Šerėnas savo vadovaujamoje seniūnijoje labai didelių problemų dėl sniego sakė nematantis. „Neužpustyti, žadėtos pūgos nebuvo, galima sakyti. Štai dabar prasideda lijundra – tai kur kas baisiau“, - sakė J.Šerėnas.
Kiemų valymo grafiką Šnipiškės sudarinės tik tada, jei kils rimta audra su ims smarkiai pustyti. Dabar valyti esą nėra reikalo valyti. „Sniegas susigulėjo. Gal jis naujuose rajonuose kelia daugiau problemų“, - svarstė J.Šerėnas.

Seniūno įsitikinimu, situacija daugiabučių kiemuose kur kas komplikuotesnė buvo prieš maždaug 5-6 metus, kai žiemos paberdavo daugiau sniego.

„Pažiūrėkite, kad dedasi Vokietijoje, kur iškrito trys metrai sniego, tada suprasite, kad pas mus dar viskas labai gerai“, - lygino J.Šerėnas.

Suskaičiuos kiekvieną kiemą

A.Mikalauskas atkreipė dėmesį, kad seniūnijos valymo darbus gali organizuoti savo nuožiūra - valyti labiausiai snieguotus ar visus be išimties kiemus.

"Kiemų valymą asignavome visam sausio mėnesiui, todėl bus sumokėta už visus per tą laiką atliktus darbus. Kaip ir žadėjome, už miesto tvarką atsakingoms įmonėms vakar pervedėme 2 mln. litų", - sakė A.Mikalauskas. Tačiau savivaldybė komunalininkams vis dar skolinga už trijų mėnesių paslaugas.

Kiek lėšų iš miesto biudžeto teks atriekti už sausio mėnesio kiemų valymą, nėra net priliminarių skaičiavimų. Viskas bus apmokėta už konkrečius darbus - miestas skaičiuos kiekvieną išvalytą kiemą. Nuo vasario 1 d. sniegas kiemuose nebus valomas, nebent dėl jo kiekio vėl susidarytų ekstremalios vairavimo sąlygos.


Šiame straipsnyje: kiemaisniegas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių