Bulgarijoje Lietuvos vaikus marino badu?

Apie pustrečio tūkstančio litų vaikų kelionei į Bulgariją išleidę tėvai pakraupo, kai sužinojo apie gyvenimo sąlygas ten ir nepriežiūrą. Kelionę organizavusi bendrovė  priekaištus atmeta.

Stovykla ar "bordelis"?

Į "Kauno dieną" kreipėsi kelios mamos, pasipiktinusios, kokiomis sąlygomis jų vaikai poilsiavo Bulgarijoje. Moterys praėjusį mėnesį susipažino oro uoste, kuriame pasitiko iš Bulgarijos parvykusius vaikus. Jos buvo šokiruotos, kai išgirdo atžalų pasakojimus apie patirtus įspūdžius. Teigiama, kad gyvenimo sąlygos buvo klaikios, maistas nevalgomas, paplūdimys labai prastas, vaikai buvo palikti kone be priežiūros, trūko užimtumo.

"Kokia ten stovykla? Nuvežė vaikus už didelius pinigus į kažkokį "bordelį" ir parvežė", – piktinosi kaunietė Loreta.

Grįžo sulysę

Loretos trylikametė dukra Rusnė ir dar dvi dešimtys vaikų iš Lietuvos vienuolika dienų praleido Kranevo miestelyje ant Juodosios jūros kranto. Kelionę organizuojančios bendrovės "Excursus" atstovai teigė, kad vaikai puikiai praleis laiką vaikų ir jaunimo centre "Albatrosas" bei žvalgydamiesi po apylinkes.

Kelionės kaina svyravo ties 1,8 tūkst. litų riba, organizatorius taip pat rekomendavo vaikams įdėti dar 110 eurų  mokamoms ekskursijoms ir  dar vieną kitą eurą ledams ir suvenyrams. Rusnė jau kitą dieną skambino namo pasakyti, kad reikia pinigų maistui, nes to, kurį duoda, neįmanoma valgyti. Loreta paskambino kelionių organizatoriui, kurio atstovai į priekaištus atsakė, kad, matyt, Rusnė esanti labai išranki ir išsigalvoja.

"Patikėjau ir paskambinusi dukrai pabariau, kad neišsigalvotų, bet oro uoste pamatėme, kad vaikai grįžo perkarę. Rusnė yra buvusi vadinamoje išgyvenimo stovykloje, ir dvi savaites su vaikais Labanore tik košes valgė. Ji tikrai nėra išranki", – pasakojo Loreta.

Džiaugiasi, kad sulaukė

Loretą ir dešimtmetę dukterį Agnę į Bulgariją išleidusią vilnietę Virginiją labiausiai piktina ne prastos gyvenimo sąlygos, bet vaikų nepriežiūra. Teigiama, kad vaikai gyveno tame pačiame pastate su nepažįstamais suaugusiaisiais, teritorijos apsauga buvo labai menka, o vaikai miestelyje galėjo vaikštinėti beveik be priežiūros.

"Agnė pasakojo, kad tik vieną kartą galvą išsitrinko, nes negalėjo prie dušų prieiti, bet bala nematė tų sąlygų. Galima ir palapinėje pamiegoti, galima būti nepavalgius, bet svarbiausia – saugumas. Kažkur Bulgarijoje dešimties metų mergaitė klajojo už teritorijos ribų", – piktinosi Virginija."Pykome dėl sąlygų, bet kai viską išsiaiškinome, džiaugiamės, kad apskritai gyvi grįžo. Nežinau, ką ten tas grupės vadovas veikė, bet vieni vaikai laisvai naktį vaikštinėjo viduryje Europos, laisvai pirko ir gėrė  alkoholį, rūkė cigaretes", – kalbėjo Loreta.
Moterų teigimu, vos vienas buvęs grupės vadovas ne tik tinkamai neprižiūrėjo vaikų Bulgarijoje, bet ir paliko juos likimo valiai oro uoste. Truputį vėliau nei nusileido lėktuvas į oro uostą atvykę tėvai vaikus rado vienus.

"Excursus" direktorius Gintaras Mickevičius teigė, kad po nepatenkintų moterų skundų vaikus lydėjęs vadovas parašė pasiaiškinimą, atliekamas tyrimas, tačiau bendrovės direktorius beveik neabejoja, kad visi metami priekaištai yra nepagrįsti: vaikai gavo tai, už ką tėvai sumokėjo, o priežiūros pakako.

Skųsis ne visi

Dėl "Excursus" paslaugų kokybės Virginija parengė skundus Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, Valstybiniam turizmo departamentui, Vilniaus savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui ir Švietimo ir mokslo ministerijai.

"Excursus" sutartys surašytos taip, kad nebūtų prie ko prisikabinti. Jie apsidraudę, kad nereikėtų grąžinti pinigų, bet rankų nenuleisime ir padarysime viską, kad kuo daugiau žmonių apie tai būtų informuoti. Teko girdėti, kad ne mes pirmieji skundžiamės šios bendrovės paslaugomis", – sakė Loreta.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Turizmo ir atlygintinų medicininių paslaugų skyriaus vedėja Solveiga Kuzienė pasakojo, kad skundai dėl vaikų išvykų į užsienį – itin retas reiškinys, o "Excursus" iki šiol tarnybai beveik nebuvo užkliuvęs.
"Kažkada dėl "Excursus" veiklos esame turėję skundų, bet tai tikrai nėra ta bendrovė, kurią dažnai skundžia", – teigė S.Kuzienė.

Pretenzijų dėl gyvenimo sąlygų ir nepriežiūros turi ne visi liepą į Bulgariją vaikus išleidę tėvai. Šešiolikmetį sūnų Paulių į Bulgariją išsiuntusi kaunietė Jūratė pasakojo, kad priekaištų turi tik dėl maisto.

"Iš Bulgarijos sūnus grįžo sulysęs. Jis pasakojo, kad maistas buvo baisus, prastos kokybės. Daugiau priekaištų neturime, todėl nusprendėme, kad niekur nesikreipsime, bet su sūnumi parašysime atsiliepimą internete apie maistą", – kalbėjo Jūratė.
Tiesa, Paulius pats mamai pasakojo, kad kai kurie vaikai Bulgarijoje gėrė alkoholinius gėrimus, tačiau grupės vadovas iškart telefonu apie tai pranešė išgėrusių vaikų tėvams.
"Mes neturime jokių priekaištų dėl nepriežiūros. Paulius sakė, kad vadovas buvo griežtas ir geras", – sakė Jūratė."Excursus" direktorius Gintaras Mickevičius:

Taip, mes gavome vienos moters skundą. Dėl to su vaikais važiavęs vadovas parašė paaiškinimą, atliekame tyrimą, bet manau, kad tie kaltinimai nepagrįsti. Buvo nesutarimų tarp pačių vaikų. Įsižiebė konfliktas dėl muilinu vandeniu sulietų drabužių ir batų. Manau, kad tai ir yra visų nepasitenkinimų priežastis. Netiesa, kad vaikus prižiūrėjo vos vienas žmogus. Visada važiuoja du žmonės ir dar būna vietinių  darbuotojų, kurie priskiriami mums padėti. Be to, yra stovyklos apsaugininkai, atskirai baseino ir jūros gelbėtojai. Vaikų kelionės – mūsų specializacija. Tokiose kelionėse vaikus lydi tik daug patirties turintys pedagogai. Į tą pačią stovyklą vaikus vežame jau penktus metus, tačiau iki šiol jokių nesklandumų nėra buvę.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių