BPC nekvietė medikų žudomam verslininkui, nes jis to nepasakė aiškiai

Bendrojo pagalbos centro (BPC) darbuotojos aiškina neišgirdusios tiesioginio lapkričio 2-ąją Vilniuje nužudyto verslininko Ernesto Mejerio prašymo kviesti greitosios pagalbos medikus.

Anot jų, telefono ragelyje girdimi grumtynių garsai joms neatrodė rimta priežastis įtarti, kad žmogaus gyvybei gresia pavojus.

Verslininkas maldavo paleisti

Tai paaiškėjo po Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Generalinio inspektoriaus Juliaus Jasaičio atlikto tarnybinio patikrinimo, kurį Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas inicijavo po straipsnių mūsų portale.

Pasak J.Jasaičio, policijos pareigūnai į gautus verslininko ir jo kaimynų pagalbos šauksmus reagavo operatyviai ir tinkamai, pagal visus reikalavimus informaciją policijai perdavė ir BPC darbuotojos. Šioje vietoje joms priekaištų niekas neturi.

Problema ta, kad BPC pareigūnės Anastasija Rusaitė ir Aušra Kaškevičienė nesuprato, jog paskambinus pačiam E.Mejeriui bei vėliau jo kaimynui - iškviesti medikus buvo būtina.

„Ir aš, ir mano darbuotojos išklausėme E.Mejerio skambučio įrašą. Nekyla abejonių, kad reikėjo siųsti medicininę pagalbą. Žmogus sako, kad įsibrovė į butą, kad yra užpultas, po to girdisi grumtynių garsai, kaip jam liepiama gultis ir kaip jis prašo jį paleisti. Po to pokalbis nutrūksta“, - kalbėjo J.Jasaitis.

Deja, telefonu atsiliepusi A.Rusaitė nemanė, kad į įvykio vietą reikia siųsti ne tik policijos ekipažą, bet ir greitąją pagalbą. „Ji yra įsitikinusi, kad medicininė pagalba reikalinga tik tada, kai jos paprašo pats skambinusysis ir teigia, iš E.Mejerio tokio prašymo neišgirdusi“, - stebėjosi VRM Generalinis inspektorius.

Prašymo neišgirdo ir į E.Mejerio kaimyno skambutį atsiliepusi A.Kaškevičienė. Nors labai susijaudinęs vyras aiškino, kad jo kaimyną užpuolęs plėšikas yra ginkluotas, BPC specialistei to pasirodė maža. Negana to, kalbėdama su žudomo verslininko kaimynu, pokalbio viduryje ji pakėlė toną ir vietoje to, kad žmogų nuramintų, jog pagalba jau važiuoja, galima sakyti, jį aprėkė.

Kaltos, bet nebaus

Nors A.Rusaitė ir A.Kaškevičienė neperduodamos pagalbos skambučio greitosios pagalbos darbuotojams pažeidė BPC įstatymą, BPC nuostatas bei Atsakymo į pagalbos skambučius ir reagavimo į pagalbos skambučius taisyklių ir pareigybės aprašymo nuostatas, jos baudžiamos nebus.

„A.Kaškevičienė, priėmusi antrąjį pagalbos skambutį ir kalbėjusi pakeltu tonu yra 8 nėštumo mėnesyje, dabar turi nedarbingumo lapelį, tad mes jau jai nusprendėme netrukdyti“, - aiškino J.Jasaitis.

Dėl savo įsitikinimų, kad greitąją reikia kviesti tik tada, kai žmogus to aiškiai paprašo, tarnybinės nubaudos neužsidirbs ir A.Rusaitė.

Priežastys kelios - jau minėtas BPC specialistės įsitikinimas, didelis darbo krūvis, nuolatinis stresas ir bendras visų BPC darbuotojų nesugebėjimas reaguoti ekstremalioje situacijoje.

„Atsižvelgiant į BPC pareigūnų mokymo veikti ekstremalioje situacijoje spragas taip pat nusistovėjusią netinkamą greitosios medicinos pagalbos kvietimo praktiką, netikslinga patraukti tarnybinėn atsakomybėn minėtas pareigūnes“, - rašoma išvadose.

Liepta susitvarkyti

Pasak J.Jasaičio problemų BPC yra daugybė - organizacinių, mokymo ir kitokių. BPC darbuotojai ne tik neturi praktikos dirbant ektremaliose situacijoje, bet ir konfliktuoja su greitosios pagalbos darbuotojais.

Po pokalbio su BPC pareigūnėmis ir jų viršininkais, VRM Generalinis inspektorius teigia įsitikinęs, kad Centro darbuotojams vis dar trūksta patirties kalbant su užpultu žmogumi, su vaikais, senukais, neįgaliais asmenimis, kuriems sunku pasakyti esamą problemą.

Jie nuolat konfliktuoja ir su medikais. Šie priekaištauja, kad BPC juos nusiunčia į tokius įvykius, kur jų pagalbos nereikia. „Aš jiems pats sakiau, siūskite bet kokiu atveju. Geriau tegul nuvykus paaiškėja, kad nieko neįvyko, nei nesiunčiant žūva žmogus“, - kalbėjo J.Jasaitis.

Tarnybinio patikrinimo išvadose BPC direktoriui pasiūlyta papildomai išanalizuoti E.Mejerio situaciją, aptarti ją kolektyve, BPC ir greitosios medicinos pagalbos vadovų pasitarime ir užtikrinti tinkamą Cnetro pareigūnų parengimo ir mokymo kokybę. „Mes jiems sakėme, jei Lietuvoje nėra specialistų, kurie sugebėtų mokyti pareigūnus, kvieskite juos iš užsienio“, - teigė VRM Generalinis inspektorius.

Nužudytas savo namuose

E.Mejeris buvo nužudytas savo namuose Skersinės sodų 9-ojoje gatvėje. Apie 20 val. iš namo laikraščių išėjusį paimti verslininką užpuolė kaukėtas vyras. E.Mejeris buvo surištas, tačiau, matyt, nelabai stipriai, nes vėliau išsilaisvino.

Įtartiną triukšmą išgirdusi jo žmona Evelina išėjo į kiemą, tačiau pamačiusi, kas vyksta staigiai spruko atgal. Užpuolikas tempdamas su savimi E.Mejerį taip pat įsiveržė į vidų. Čia jis pabandė surišti ir E.Mejerienę, bet tuo metu išsilaisvinęs jos vyras, pradėjo grumtis su plėšiku, o pasprukusi žmona basa nubėgo pas artimiausius kaimynus kviestis pagalbos.

Per tą laiką E.Mejeris buvo nužudytas, o žudikas paspruko. Kinologai su šunimis jo pėdsakais sekė mišku iki Santariškių gatvės. Čia jie dingo. Greičiausiai užpuolikas sėdo į automobilį ir nuvažiavo.

Policijos pareigūnai įtaria, kad nusikaltėlis buvo ne vienas. Portalo duomenimis, iki šiol nei vienas įtariamasis nesulaikytas.

Anoniminis laiškas
Lapkričio 4-ąją redakcija gavo „Santariškių gyventojo“ pasirašytą anoniminį laišką, kuriame buvo aprašytos verslininko nužudymo aplinkybės.

Laiške, kurio siuntėjas portalui žinomas, teigta, kad E.Mejeriui pavyko pasprukti nuo užpuolikų ir užsidarius viename iš kambarių paskambinti pagalbos telefonu 112 Vėliau plėšikai išlaužė duris ir pradėjo badyti verslininką". Šias grumtynes, girdėjo ir BPC darbuotoja, tačiau nieko nedarė.

„Santariškių gyventojo“ teigimu, pagalbą pavyko prisišaukti tik iš trečio karto. Dabar jau aišku, kad daugelyje šiame laiške išdėstytų faktų yra visiška tiesa, nors pradžioje nei BPC direktorius Artūras Kenstavičius nei VRM ministras Raimundas Palaitis su tuo sutikti nenorėjo.

Jie tvirtino, jog BPC darbuotojai ir policija tinkamai reagavo į pranešimą ir policija į įvykio vietą buvo išsiųsta laiku.

Tačiau pareigūnai kaip ugnies vengė klausimų apie greitosios pagalbos nusiuntimą, o VRM viceministras Stanislovas Liutkevičius po susitikimo su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariais, bandančiais išsiaiškinti, ar šioje istorijoje viskas buvo padaryta tinkamai, prasitarė, esą nebuvo požymių, kad užpultas verslininkas gali nukentėti. Ir čia pat pridūrė, kad medikai nieko nebūtų pakeitę, nes E.Mejeris mirė praėjus trims minutėms po sužeidimo.

Keli tyrimai

Po tekstų portale, patikrinimą pradėjo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, liepęs atlikti vidinį patikrinimą VRM. Šia istorija susidomėjo ir Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius, pradėjęs patikrinimą savo iniciatyva.

Skolingi neliko ir VRM. R.Palaičio nurodymu Policijos departamentas pradėjo tyrimą dėl ikiteisminio tyrimo medžiagos atskleidimo. Pareigūnams buvo nurodyta išsiaiškinti, kas yra „Santariškių gyventojas“ ir kas jam papasakojo apie BPC įrašytus žmogžudystės vakaro įrašus.


Šiame straipsnyje: mejerisBPC

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių