Blokados metai: Arvydo Sabonio vestuvėse nieko netrūko

Iš Arvydo Sabonio vestuvių į Vokietiją grįžusiam jo draugui Rimui Kurtinaičiui teko keisti jo naujojo "Mercedes 190" kuro filtrą - jį pribaigė tuomet Lietuvoje pardavinėtas benzinas. Tačiau geriausio Lietuvos krepšininko sutuoktuvių pokylyje Juodkrantėje blokada nė nekvepėjo.

Degalus košdavo tinkleliu

Politikais nusivylęs buvęs Kauno "Žalgirio" krepšininkas, dabar "Lietuvos ryto" komandos vyriausiasis treneris R.Kurtinaitis niekada nesimpatizavo ir komunistų partijai, vėliau pakeitusiai pavadinimą į LDDP ir LSDP. Tačiau 49-erių vyras įsitikinęs: "Anksčiau valdžia labiau rūpinosi žmonių gerove, o ne biudžetu. Dabar jiems labiau rūpi biudžetas."

Rimas pamena blokadą, per kurią ir vyko A.Sabonio vestuvės. Pamena, ir kad tuomet trūko degalų. Tačiau tuo sunkiu metu valdžia, pastebi R.Kurtinaitis, leido prekiauti: "Kas iš Rusijos, kas iš Baltarusijos ar Lenkijos atsiveždavo benzino, dyzelino. Valdžia nors ir mažiau pinigų galėjo surinkti į biudžetą, bet tarsi pro pirštus žiūrėjo į pakelėse benzinu ar dyzelinu prekiaujančius žmones."

Tiesa, šypsosi Rimas, po A.Sabonio vestuvių grįžęs į Vokietiją,  jis keitė savo sportinio "Mercedes" kuro filtrą. Vokiečiai paklausė, gal jis lankęsis Lenkijoje? Toliau, tąkart meistrams nusijuokęs atsakė Rimas. "Benziną pildavo per dvigubą, o dyzeliną - per trigubą tinklelį. Bet mano "Mercedes" važiuojant vis vien trūkčiodavo", - pro tinklelį košiamų degalų vaizdas R.Kurtinaičiui įstrigo visam gyvenimui.

Teko įvykdyti pažadą

Blokada ir vestuvės tuo metu lietuviams buvo nesuderinami žodžiai. Ingridos ir Arvydo iškilmėms buvo užsakyti keli autobusai, o nuo Klaipėdos iki Juodkrantės - specialiai šventei išpuoštas keltas.

"Jis plukdė iki Juodkrantės. Viduje netrūko užkandžių, gėrimų, putojančio vyno", - pamena R.Kurtinaitis.

Beje, apie gėrimą. To meto liudytojai puikiai pamena, kad R.Kurtinaitis pusantrų metų iki A.Sabonio vestuvių visiškai nevartojo alkoholio.

Rimas juokais buvo davęs žodį: alkoholį gers tik per A.Sabonio vestuves! Tuo metu nuolatinės draugės neturėjusio Arvydo sutuoktuvėmis nekvepėjo ir dauguma nė neįsivaizdavo, kada jos galėtų įvykti.

"Kurti, ruoškis gerti, - vieną dieną telefono ragelyje R.Kurtinaitis, kuris tuomet gyveno ir žaidė Vokietijoje, išgirdo A.Sabonio bosą. - Vedu."

Padavėjai - iš "Žalio kalno"

Vestuvės vyko naujai pastatytuose Kauno šilumos tinklų poilsio namuose Juodkrantėje. Jose dalyvavo keli šimtai žmonių.

Kaip ir dera tikrose lietuviškose vestuvėse, stalai lūžo nuo įvairiausių valgių, lengvų ir stiprių gėrimų. Ir lietuviškų, ir užsieninių. Valgiai ir aptarnaujantysis personalas atkeliavo iš puikiai visiems žinomo Kauno restorano "Žalias kalnas", kurį "Žalgirio" krepšininkai buvo ypač pamėgę.

"Gėriau džiną "Gordon". Savo iniciatyva pasirūpinau keliomis dėžėmis toniko", - sausą lengvąjį gėrimą Rimas pirko dar gyvavusioje "boninėje" arba "čekinėje" parduotuvėje.
"Tuomet žmonės neturėjo materialių gėrybių, bet kartu turėjo viską - draugus, nuoširdų bendravimą, mokėjimą džiaugtis, vaišingumą. Sovietiniais laikais visi žinojo rusišką posakį - "sam pagybai, no druga vyručai" (pats žūk, bet draugą gelbėk), - su tam tikra nostalgijos gaida balse tuometinę dvasią apibūdino R.Kurtinaitis. - Beje, geros vestuvės priklauso ir nuo tinkamai susodintų žmonių."

Vos nekilo gaisras

Pirmajame Šilumos tinklų poilsio namų aukšte buvo banketinė salė, antrajame - kavinė, baras. A.Sabonio vestuvių dalyviai zujo per abu aukštus, bendravo, linksminosi.
R.Kurtinaitis pamena, kad vestuvių vos nesugadino gaisras: "Antrojo aukšto bare stovėjo sidabrinė žvakidė. Viena didelė žvakė nukrito ir nuriedėjo iki sintetinių užuolaidų, kurios akimirksniu užsiplieskė. Įsilinksminę žmonės to nepastebėjo. Nuplėšiau užuolaidą, apsisvilinau rankas, kažką pyliau, gesinau. Incidento pabaigą stebėję liudytojai juokėsi: Kurtis vos nepadegė poilsio namų."

Vestuvių svečiai išvažiavo po dviejų naktų, o pabroliai ir ištvermingiausieji dar nuvyko švęsti į Nidą, pernakvojo viename gražiausių Lietuvos kurortų. Tik pirmadienį 10 val. ryto autobusu jie išvyko į Kauną. Sustojimai pakelėse, alus, užkandžiai. Gimtąjį miestą kompanija pasiekė vėlai naktį.

"Tai buvo nuostabios, linksmos ir draugiškos vestuvės, - reziumuoja gegužės 15-ąją savo 50 metų jubiliejų minėsiantis R.Kurtinaitis. - Labai norėčiau, kad taip būtų per mano penkiasdešimtmetį. Tačiau tokios atmosferos turbūt daugiau niekada nebebus."


Šiame straipsnyje: blokada

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių