Bendruomenes pasiekė lėšos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuota Vietos bendruomenių savivaldos programa sėkmingai įgyvendinama sostinės seniūnijose: perkami treniruokliai, gražinama aplinka ir tikimasi, kad kitąmet programos lėšos adresatus pasieks anksčiau.

Laukia ateinančių metų

Sostinės bendruomenių atstovai apie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyvą kalba su džiaugsmu. Ir tiki, kad ši priemonė, jei tik nevirs vienkartine akcija, skatins žmonių pilietiškumą, mokys juos savarankiškumo. Šiuo metu jau ruošiamasi vešiesiems pirkimams, per kuriuos bus panaudota bemaž 2 mln. litų, skirtų visoms programoje dalyvaujančioms Vilniaus bendruomenėms.

Naujosios Vilnios bendruomenės centro pirmininkas, Naujosios Vilnios vietos bendruomenės tarybos (VBT) narys ir Vilniaus bendruomenių asociacijos pirmininkas Edmundas Jakubauskas džiaugėsi, kad, nors ir neatitinka visų lūkesčių, programa vis dėlto veikia ir suteikia nemažai entuziazmo.

„Tai tikrai nauja ir įdomi priemonė. Žinoma, pinigų suma nedidelė, per visą Lietuvą paskirstyti 8 mln. litų, o, pavyzdžiui, partijoms – 20 mln. litų. Kad mums duotų bent jau tiek, kiek partijoms... Taigi, svarbiausia, kad pinigų būtų truputį daugiau, o kitos problemos – na, išmoksime, priprasime, perprasime“, – programą įvertino E.Jakubauskas.

Stengiasi puoselėti aplinką

E.Jakubauskas papasakojo, kad Naujojoje Vilnioje už programos lėšas planuojama pasirūpinti mikrorajono viešuoju saugumu. Be to, dalis pinigų skiriama lauko treniruokliams įsigyti. Taip pat būta minčių vystyti popamokinę veiklą, tačiau koją pakišo viešieji pirkimai.

„Popamokinės veiklos vystymą greičiausiai teks atidėti kitiems metams, nes pinigai buvo skirti pavasarį, dabar tik priėjome prie viešųjų pirkimų, o kol jie įvyks, praeis dar 4 mėnesiai, vaikai eis į mokyklą. Todėl dėmesio skyrėme galbūt ne patiems svarbiausiems, bet vis vien reikšmingiems dalykams“, – teigė pašnekovas.

Viešąjį saugumą mikrorajone, anot E.Jakubausko, bus siekiama garantuoti statant ir remontuojant tvoras.

„Panašiai ir kituose rajonuose vyksta įvairūs projektai. Pavyzdžiui, Pilaitėje, kur yra daug socialinio būsto, drauge su neįgaliųjų organizacijomis infrastruktūra pritaikoma neįgaliesiems“, – dėstė Bendruomenių asociacijos pirmininkas.

Plėtos „minkštus“ projektus

Fabijoniškių bendruomenės pirmininkas Emilis Misiulis programos pinigus taip pat planuoja išleisti konkretiems darbams. Už 137 tūkst. litų bus įrengta biblioteka-skaitykla, suremontuotos seniūnijos patalpos, kuriose galės veikti įvairios visuomeninės organizacijos. Taip pat bus pastatyti trys lauko treniruoklių kompleksai, o rugsėjo pabaigoje atnaujintame Fabijoniškių vidurinės mokyklos stadione greičiausiai bus surengta spartakiada.

Ateityje tiek E.Misiulis, tiek kiti dienraščio kalbinti bendruomenių pirmininkai daugiau dėmesio planuoja skirti vadinamųjų minkštų projektų – koncertų, švenčių – organizavimui.

„Jeigu programos vyks ir ateinančiais metais, daugiau vykdysime būtent tokių projektų. Labai svarbu bendruomenėse vykstančios šventės. Svarbu, kad žmonės ugdytų savo pilietiškumą, ne tik kartu dalyvautų šventėse, bet ir drauge jas rengtų“, – pabrėžė E.Misiulis.

Sieks tęsti programą

Dėl įsibėgėjančios Vietos bendruomenių savivaldos programos, jos sėkmės ir perspektyvų teiravomės vieno iš aktyvių programos rėmėjų socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko.

– Ar pasiteisina ši programa?

– Taip. Nors ši programa nauja ir jos įgyvendinimo laikotarpis vos įpusėjo, galima drąsiai sakyti, kad ji jau pasiteisina. Pirmiausia dėl to, kad ši programa paskatino vietos bendruomenes, aktyvias nevyriausybines organizacijas diskutuoti ir ieškoti bendrų ir jų gyvenamajai aplinkai naudingiausių sprendimų, kuriuos jie įgyvendina ir įgyvendins naudojami paskirstytas lėšas – 8 mln. litų. Tokio bendruomenių įsitraukimo į sprendimų priėmimą iki šiol dar nėra buvę.

Artimiausiu metu bus matyti ir pirmieji realūs šios programos įgyvendinimo rezultatai, kai liepą ministerija gaus ataskaitas iš savivaldybių.

– Kiek aktyviai joje dalyvauja įvairios bendruomenės?

– Programoje aktyviai dalyvauja visoms 60 savivaldybių priklausančios seniūnijos ar savivaldybių nustatytų teritorijų bendruomenės. Iš susitikimų, konsultacinių pokalbių galime daryti išvadą, kad bendruomenės dalyvauja aktyviai, galbūt kai kur ne visada pavyksta jų aktyvumą praktiškai išnaudoti, ne visur savivaldos institucijos linkusios pasitikėti VBT galimybėmis priimti atsakingus sprendimus.

– Kiek lėšų jau išdalyta?

– Visoms savivaldybėms jau pervestos sutartyse numatytos lėšos už antrą šių metų ketvirtį, vos tik su jomis ministerija ir Socialinių paslaugų priežiūros departamentas pasirašė sutartis.

– Ar tai bus tęstinė programa?

– Mes siekiame, kad ši unikali programa būtų tęstinė, todėl įvertinus šių metų programos įgyvendinimo patirtį, padarius atitinkamus pataisymus bus pradėta rengti kelerių metų programa. Akivaizdu, kad įgijusios patirties ir matydamos ateities perspektyvą vietos bendruomenės nuveiks dar daugiau naudingų darbų.


Šiame straipsnyje: lazdynaibendruomenės

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių