Atliekų tvarkymo įmonė iškils Ateities plente (papildyta)

Ketvirtadienį Kauno politikai uždegė žalią šviesą atliekų tvarkymo arba deginimo įmonei Ateities plente 49A statyti. Tarybos nariai posėdyje pritarė, kad būtų pradėta sklypo detaliojo plano rengimo procedūra.

Rinksis iš trijų

Tai ne pirmas kartas, kai bandoma duoti startą tokiai įmonei steigti. Tik anksčiau politikai kalbėjo apie atliekų deginimo įmonę, o dabar aiškina, kad ji rūšiuos buitines ir tvarkys biologiškai skaidžias atliekas. Tačiau neatmetama galimybė, kad po rūšiavimo likusios atliekos bus ir deginamos.

Sprendimo projektas dėl teritorijos Ateities plente parengtas atsižvelgus į Miesto ūkio ir energetikos komiteto rekomendacijas. "Turime pradėti nuo vienos vietos, bet bus renkamasi iš trijų galimų variantų", - bandė aiškinti komiteto pirmininkas Gediminas Žukauskas.

Kaip alternatyvą jis įvardijo Laisvąją ekonominę zoną Kauno rajono teritorijoje. Trečioji vieta kol kas neįvardijama, nors savivaldybės darbuotojai yra užsiminę, kad atliekų tvarkymo įmonė galėtų veikti Lapių sąvartyne arba Petrašiūnų elektrinės vietoje. Pastarosios pageidauja ir suomių bendrovė, siūlanti statyti naują termofikacijos elektrinę, kūrenamą biokuru ir durpėmis.

Pinigai - į balą?

"Kokia bus įmonė, dar negalima atsakyti, o taryba buvo pritarusi, kad atliekas reikia deginti. Todėl dabar koreguojame 2006 ar 2007 m. priimtą tarybos sprendimą", - aiškino savivaldybės administracijos direktorius Vygantas Gudėnas.

Anot jo, atliekų tvarkymo perspektyvomis besirūpinantis Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) dar ieškos atliekų tvarkymo įmonei tinkamos vietos. Tai bus daroma parengus studiją ir išsiaiškinus, kaip geriausia tvarkyti atliekas.

Pasiteiravus, kodėl skubama pritarti detaliojo plano rengimui sklypui Ateities plente, V.Gudėnas kartojo, kad čia tik esą keičiama ankstesnio tarybos sprendimo formuluotė iš atliekų deginimo į atliekų tvarkymą.

„Mes neskubame, o vėluojame , kaip ir sprendžiant daug kitų klausimų, nes nesutariame“, - posėdžio metu replikavo konservatorius Jonas Koryzna.

Administracijos direktorius neslėpė, kad detaliojo plano rengimas kainuos nemažai, tačiau tikslios sumos neįvardijo. Valdininkas nesugebėjo paaiškinti, ar pinigai nebus išmesti į balą, jeigu KRATC pasamdyti konsultantai išrinktų kitą vietą atliekų tvarkymo įmonei.

Anot Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjos Radetos Savickienės, vieta atliekų tvarkymo įmonei dar 2008 m. tarybos sprendimu buvo numatyta Ateities plente.

"Šiam projektui įgyvendinti bus skirti Europos Sąjungos fondų lėšos. Detaliojo plano rengimas užtrunka. Dėl tokių dalykų negalima pražiopsoti europinių pinigų", - priežastį, kodėl skubama rengti Ateities plente esančio sklypo detalųjį planą, įvardijo R.Savickienė.

Pasak tarybos nario G.Žukausko, tokios įmonės statybai Kaune bus skirta 95 mln. litų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, jeigu projektas bus parengtas laiku.

Staiga pakeitė nuomonę

Kovą tarybos nariams buvo pateiktas sprendimo projektas, kuriame buvo aiškiai įvardyta, kad Ateities plente turėtų išdygti atliekų deginimo įmonė. Paaiškėjus, kad KRATC dar tik ieško konsultantų, nustatysiančių, koks atliekų tvarkymo būdas Kaunui tinkamiausias, klausimas buvo išbrauktas iš tarybos darbotvarkės.

Iki šio pavasario miesto valdžia kalbėjo, kad atliekų deginimo įmonė Kaunui yra pats geriausias pasirinkimas, tačiau dabar ši pozicija pasikeitė. "Deginimas dokumentuose atsirado per klaidą, nes tai tik vienas galimas atliekų tvarkymo būdas", - ankstesnių planų nesureikšmino Miesto ūkio ir energetikos komiteto primininkas Gediminas Žukauskas.

Ne kartą buvo teigiama, kad deginant atliekas išsiskiriančia šiluma galėtų pigiai šildyti kauniečių butus, o energetinė priklausomybė nuo rusiškų dujų sumažėtų. "Šiluma iš atliekų deginimo yra brangi. Tai buvo patrauklu kaip galimybė turėti alternatyvų energijos šaltinį", - dabar įsitikinęs G.Žukauskas.

Kęstutis Mikėnas, Miesto ūkio ir energetikos komiteto narys, opozicijos atstovas

Bus ar nebus ta įmonė, kol kas niekas nežino. O "Kauno planui" skirta pinigų, kuriuos reikia kažkam panaudoti, - tai dabar rengs detalųjį planą. Ar tas planas bus kam nors reikalingas, niekam neįdomu. Kita vertus, pradėjusi teritorijos planavimą savivaldybė apsidraus - procesas pajudės, žemės savininkai nebegalės susigrąžinti toje vietoje jiems priklausančios žemės. Skųstis žmonėms irgi nebebus kur, nes žemės reikalus tvarkančios Kauno apskirties viršininko administracijos nebebus.


Šiame straipsnyje: atliekų deginimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių