Atliekų perdirbimo gamyklos poveikis: rodoma į Vilniaus tarybą

Seimo kontrolierė Virginija Pilipavičienė teigia, kad dėl atliekų perdirbimo gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos turi spręsti Vilniaus miesto savivaldybės taryba.

Ataskaitai pritarė viena valdininkė

Ataskaitai pritarti nusprendė viena valdininkė - savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vita Braškienė. V.Pilipavičienė pasigedo valdininkei suteiktų įgaliojimų priimti tokį sprendimą ir sako įtarianti teisės aktų pažeidimus, pranešė Seimo kontrolierių įstaiga.

Ištyrusi skundą dėl galimo savivaldybės administracijos pareigūnų biurokratizmo, V.Pilipavičienė pasiūlė savivaldybės tarybai spręsti, ar panaikinti V.Braškienės sprendimą.

"Savivaldybės tarybai buvo nepagrįstai nepateiktas svarstyti klausimas dėl Regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos planuojamos veiklos ir galimai neteisėtai (ne savivaldybės tarybos, o savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu) nenumatytą Vietos savivaldos įstatyme savivaldybės funkciją buvo pavesta vykdyti savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio vadovui", - cituojama V.Pilipavičienė.

Savivaldybę skundė ir anksčiau

Kontrolierė sako, kad tai jau ne pirmas kartas, kai Lazdynų bendruomenės nariai kreipiasi į ją su skundais dėl Vilniaus miesto savivaldybės pareigūnų veiksmų priimant sprendimus dėl numatomos statyti regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos derinimo.

Pasak jos, antrą kartą tenka konstatuoti, kad savivaldybės tarybai nesvarsčius poveikio aplinkai ataskaitos ir tarybos sprendimu nesuteikus atitinkamų įgaliojimų kitam konkrečiam savivaldybės pareigūnui, nebuvo užtikrintas tinkamas poveikio aplinkai vertinimo procesas, ir savivaldybių veiklą reglamentuojančių įstatymų bei vietos savivaldos pagrindinių principų tinkamas įgyvendinimas.

"Be to, taip buvo sudarytos prielaidos pažeisti Vilniaus miesto gyventojų teises ir teisėtus interesus", - pridūrė V.Pilipavičienė.

Klausimą bandoma nusukti?

Kaip BNS sakė kontrolierės atstovė spaudai Jurgita Matačinskaitė, kontrolierė mano, jog savivaldybė manipuliuoja įstatymais stengdamasi "nusukti" šį klausimą nuo tarybos posėdžio, kadangi "yra tikimybė, jog ataskaitai taryba nepritartų".

Kovo mėnesį Seimo kontrolierė, ištyrusi Lazdynų bendruomenės atstovo skundą, Vilniaus miesto savivaldybei pateikė išvadą, kad sprendimą dėl poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos turėjo priimti savivaldybės taryba arba ji turėjo įgalioti tai padaryti kitą savivaldybės instituciją.

Tuomet savivaldybė, atsižvelgusi į Seimo kontrolierės pateiktą rekomendaciją, įsipareigojo šį klausimą nagrinėti kolegialiai, t.y. savivaldybės taryboje. Tačiau viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad pakartotinai pateiktą regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą pasirašė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja V.Braškienė.

Nedarytų jokio poveikio aplinkai?

Lazdynų mikrorajono gyventojų nepasitenkinimą sukėlusią poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą parengė bendrovė "Cowi Baltic". Joje teigiama, kad prie Gariūnų turgavietės planuojama statyti Regioninė komunalinių atliekų deginimo gamykla nedarytų jokio poveikio aplinkai.

Ataskaitai pritarė tokios įstaigos kaip Vilniaus visuomenės sveikatos centras, Vilniaus apskrities viršininko administracija, Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba ir panašiai, ir ji grįžo į savivaldybę. Pastaroji turi spręsti, ar leisti rengti detalųjį planą, techninį planą bei išduoti statybos leidimą.

Būsimoje komunalinių atliekų deginimo įmonėje numatoma deginti Vilniaus ir Utenos regionuose susidarančias komunalines atliekas. Per metus įmonėje būtų sudeginama iki 250 tūkst. tonų atliekų. Deginant atliekas gauta šiluminė energija būtų naudojama įmonės reikmėms ir tiekiama į centralizuotus miesto tinklus.

Lazdynų ir aplinkinių Vilniaus rajonų bendruomenės prieš planus statyti atliekų deginimo gamyklą kovoja dvejus metus. Gyventojai kaltina gamyklą statyti norinčius verslininkus tinkamai neatsižvelgiant į padidėsiančią aplinkos taršą ir aplink gyvenančių žmonių sveikatą.

Gamyklą planuoja statyti bendrovė "Regioninė komunalinių atliekų deginimo gamykla", netiesiogiai valdoma koncerno "Rubicon Group".


Šiame straipsnyje: atliekų perdirbimo gamykla

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių