Agituojant už Tibeto skverą, Vilniuje surengtas specialus minėjimas

Užupio bendruomenė ragina Vilniaus valdžią pagaliau pasiryžti įkurti Tibeto skverą apleistoje rajono kertelėje. Dėmesiui atkreipti menamoje vietovėje šeštadienį surengtas specialus minėjimas.

Tibetas kvepėjo arbata

Vilniaus Tibeto skveras vis dar egzistuoja tik popieriuose. Mat kaip karštai benorėtų Užupio bendruomenė šį skverą įkurdinti greta Malūnų gatvės, tam vis dar nesiryžta Vilniaus miesto savivaldybė. Pastaroji galbūt visai norėtų, jog sostinės veidą papuoštų dar vienas tvarkingas, patrauklus skveras, tačiau Tibeto vardas kaskart į savivaldybę atveja Kinijos ambasados žmones. Tiek miesto valdžia, tiek ir Užupio bendruomenė pripažįsta – ambasados spaudimas nežmoniškai didelis.

Tačiau, jeigu savivaldybei yra svarbūs draugiški santykiai su Kinijos ambasada, miestiečiams , regis, jie nė motais. Viduryje šeštadienio menamoje Tibeto skvero vietoje surengtas minėjimas, į kurį, nepaisydama spaudžiančio šaltuko, plūdo Užupio bendruomenė. Pasitaikė ir tokių, kurie į minėjimą atstūmė ir mažylius, gulinčius vežimėliuose.

Kelios minutės po 14 val. greta pėsčiųjų tilo į Užupį jau būriavosi žmonės, lauke garavo nemokama arbata. Minia būrėsi apie stilizuotą stupą,  religinį Tibeto simbolį, analogišką katalikiškai koplytėlei. Ši, organizatorių tikinimu, pagaminta iš Vilnelę aptraukusio ledo. Greta stupos gyventojai kūrė savas mandalas: tibetietišką žmogaus ir visatos suvokimo atspindį. Joms gaminti panaudotas sniegas ir įvairiomis spalvomis dažytos kruopos, dribsniai.

„Mandalos centre esantis ratas reiškia „aš“, o visa, kas yra kuriama aplinkui – visata. Mandaloje ypatingą reikšmę turi spalvos. Pavyzdžiui, raudona simbolizuoja ugnį, geltona – žemę, mėlyna – vandenį arba erdvę. Tačiau čia susirinkusieji mandalas kūrė neribojami taisyklių. Kiekvienas jų mandalą kūrė savaip: kaip suprato, kaip pajautė, taip ir nupiešė“, -sakė renginyje apsilankiusi Užupio bendruomenės narė Liudmila.

Ragino nebesibaiminti Tibeto vardo

Susirinkusiuosius sveikino Seimo narys Mantas Adomėnas, Užupio bendruomenės vadovai, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarai. Jų kalbos buvo skirtos būtent Vilniaus valdžiai, delsiančiai priimti sprendimą dėl Tibeto skvero įkūrimo. Mat nors dvejus metus puoselėta viltis tokį skverą įkurdinti greta Užupio, pastaruoju metu linkstama prie minties, jog panašiam skverui reikėtų paieškoti kitos, atokesnės vietos. Tačiau bendruomenė įsitikinusi, jog tokie pasiūlymai tėra išsisukinėjimas ir keliaklupsčiavimas prieš Kiniją.

„Svarbiausia, jog dėl Tibeto skvero įkūrimo Vilniaus valdžia apsispręstų iki kovo 10-osios, nacionalinio Tibeto sukilimo metinių datos. Jeigu savivaldybėje vienas kitas bijo, ar Seime, aš jiems galiu paskolinti savo drąsos. Juk atminkite, kiek Nobelio taikos premijos laureatų pasveikino Lietuvą su atkurta Nepriklausomybe? Kovą paskelbėme savo Nepriklausomybę, balandį Dalai Lama pasveikino mus šia proga. O 1991 m. jis atvyko į mūsų šalį nieko nebijodamas ir pagerbė mūsų Nepriklausomybę. Tad nebijokime ir mes. Aš galėčiau padrąsinti. Juk kai iš vieno Tibeto piketo grįžau, mane prie namų temstant pagerbė trys vyrai. Pasekmes jaučiau metus, bet po to aš vis tiek nepraleidau nė vieno Tibeto piketo“, -  susirinkusiuosius drąsino Lietuvos nepriklausomybės akto signatarė Romualda Hofertienė.

„Beveik jau dveji metai, kai esame Vilniaus savivaldybei pateikė projektą, kad šis skveras būtų pavadintas Tibeto vardu. Bet kelią skinamės sunkiai, nes šis klausimas labai politizuotas. Kinijos ambasados spaudimas labai didelis. Bet mes juk nesiekiame, kad šis skveras būtų pavadintas laisvo Tibeto vardu. Jis būtų tiesiog Tibeto skveras. Mes norime jį sutvarkyti. Jis pakankamai apšnerkštas, ypač vasarą. Esmė tokia - mes norime dar vieną Vilniaus vietą sutvarkyti, kad ji būtų patraukli svečiams ir vietos gyventojams. Esame numatę čia pastatyti tibetietišką stupą, įrengti gėlynus, suoliukus, deja...“, - apgailestavo Rūta Norkutė, Tibeto laisvės rimimo grupės narė.

Dalai Lama – Užupio garbės pilietis

Užupis regisi pačia tinkamiausia vieta Tibeto skverui. Mat šio rajono bendruomenė pasižymi liberaliomis pažiūromis, yra iniciatyvi ir susitelkusi į vieną kumštį. Atskira respublika – tam tikra prasme toks pat ir Tibetas. Taip pat pravartu priminti, kad Tibetą su Užupiu sieja kur kas glaudesni ryšiai, nei su bet kuriuo kitu Vilniaus gyvenamuoju rajonu.

„Dalai Lama jau seniai yra tapęs Užupio respublikos garbės piliečiu. Su juo daug kalbėjome apie Užupį, daug svarstėme ir jam labai patiko šita skvero idėja. Vien todėl Tibeto skveras turi būti įkurtas Užupyje. Be to, mūsų rajonas toks mažas, kad visiems tikrai užteks vietos“, - šmaikštavo Užupio respublikos prezidentas  Romas Lileikis.


Šiame straipsnyje: Tibeto skverasTibetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių