19-ųjų metinių įkūrimo proga pagerbti Lietuvos krašto apsaugos savanoriai

Sekmadienį Lietuvoje minint krašto apsaugos savanorių pajėgų 19-ąsias įkūrimo metines, pirmasis valstybės vadovas po Nepriklausomybės atkūrimo Vytautas Landsbergis savanoriais pavadino visus sąmoningus Lietuvos piliečius patriotus.
 
Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo rūmų, vidurdienį įvyko iškilminga Savanorių pajėgų vėliavų būrių rikiuotė.

Renginyje savanorius pasveikino Seimo pirmininkė Irena Degutienė, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas europarlamentaras V.Landsbergis, renginyje dalyvavo kariuomenės vadovybė, Lietuvoje reziduojantys užsienio valstybių gynybos atašė.

"Visi Lietuvos sąmoningi piliečiai patriotai, suprantantys, kas tai yra turėti savo valstybę arba jos neturėti, visi yra savanoriai, kurie stoja į postus, kada reikia, o galų gale ir kiekvieną dieną supranta, kur yra ir kam yra. Žinoma, jūs, savanorių pajėgos, esate pavyzdiniai, esate matomi, ir jūs turite visada būti pavyzdiniai. To jums nuoširdžiai linkiu", - kreipdamasis į savanorius prie parlamento rūmų sekmadienį sakė V.Landsbergis.

Iškilmingos rikiuotės metu R.Juknevičienė geriausios Krašto apsaugos savanorių pajėgų kuopos vadui įteikė pereinamąjį apdovanojimą - atkurtą istorinį XIV amžiaus kalaviją. Jį iš ministrės rankų gavo 803-osios kuopos vadas kapitonas Giedrius Krivas.

Vėliau iš istorinės patrankos buvo iššauti trys šūviai - Lietuvos valstybei, kariuomenei ir savanorių pajėgoms.

1991-ųjų metų sausio 17 dieną, po Sovietų Sąjungos bandymo ginkluota jėga nuversti teisėtą Lietuvos vyriausybę, Aukščiausioji Taryba priėmė įstatymą dėl Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) įkūrimo.

Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba 1998 metais buvo reorganizuota į Krašto apsaugos savanorių pajėgas (KASP), kurios tapo sudėtine kariuomenės dalimi. 2003 metais KASP integruotos į Sausumos pajėgų sudėtį.

Seimo pirmininkė I.Degutienė sekmadienį priimdama iškilmingą rikiuotę pabrėžė, nepriklausomybės įprasminime krašto apsaugos savanoriams tenka išskirtinis vaidmuo.

"Ir ne tik dėl to, kad jų pastangos padėjo pagrindą šalies ginkluotosioms pajėgoms - jėgai, kuri užtikrina Lietuvos galimybes ramiai gyventi ir dirbti, savarankiškai ir laisvai kurti savo dabartį ir ateitį", - sakė I.Degutienė.

Parlamento vadovė sakė, kad būtų neteisinga savanorių ir visos kariuomenės sampratą susiaurinti vien iki karių ir ginkluotės rezervo.

"Tai - ir neatskiriama visuomenės dalis, ir neišsemiamas laisvės dvasios rezervas, pagarbos istorijai, tikrojo patriotizmo rezervas. Tai - jėga, kuri kiekvieną dieną, kiekvieną valandą budi tautoje kaip didžiausia atsvara sunkumams ir problemoms", - sakė I.Degutienė.

Krašto apsaugos ministrė R.Juknevičienė pabrėžė, kad 1918 metais, pokariu ir 1991 metais savanoriai buvo "tautos gyvasties ir gyvybingumo atspindys".

Ministrė savo kalboje taip pat padėkojo savanoriams, kad jie pernai sunkmečio metu patys pasiūlė sumažinti atlygį.

"Esu labai dėkinga Lietuvos savanoriams, kurie, nebūtų savanoriai, patys, niekieno neraginami parodė pavyzdį ir pasiūlė sumažinti jiems teikiamą paramą, atlygį net 30 procentų, kad galėtų priimti daugiau savanorių", - sakė R.Juknevičienė.

Dabar Krašto apsaugos savanorių pajėgas sudaro penkios rinktinės, apimančias visą Lietuvos teritoriją, ir LDK Butigeidžio dragūnų mokomasis batalionas. Pajėgose tarnauja daugiau nei 4700 karių savanorių ir apie 650 profesinės karo tarnybos karių.


Šiame straipsnyje: Krašto savanoriai

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių