100 A.Zuoko dienų: siūlo neskubėti teisti

"Už gerus darbus" teistas ir šią savaitę šimtadienį Vilniaus mero poste atšventęs Artūras Zuokas tikina, kad dar per anksti jį teisti.

"Žinau, kad po šimto darbo dienų mane jau galima pradėti teisti, tačiau siūlau neskubėti. Dar labai mažai laiko praėjo", – interviu "Vilniaus dienai" teigė miesto vadovas, kuris nuo pirmadienio išeina dviejų savaičių atostogų, nors anksčiau tikino dirbsiąs be poilsio.

– Šimtadienio proga tikriausiai sulaukėte nemažai sveikinimų?

– Pasveikino kolegos, bendradarbiai. Atsiuntė labai gražią nuotrauką, tokį montažą. Įdėjo mano atvaizdą į piloto uniformą, kuri man, pasirodo, visai neblogai tinka. Ant nuotraukos parašyta "AirVilnius". Anksčiau šimtadienio mes niekada neminėdavome. Tikriausiai dabar politinės tradicijos keičiasi. Nors man labai keista minėti šimtą dienų. Žinau tą posakį, kad po šimto dienų jau galima pradėti teisti, tačiau politikoje, ir ypač miesto gyvenime, tas šimtas dienų yra labai nedaug. Man patinka abiturientų tradicija, kurie mini šimtą likusių dienų iki pabaigtuvių. Miesto gyvenime šimtas dienų yra lyg vienas atodūsis.

– Dar praėjusią savaitę nekalbėjote apie savotišką jubiliejų, tikėjotės per kelias dienas dar daug ką nuveikti. Dabar jau galite pats įvertinti šiuos tris darbo mėnesius.

– Man pačiam vertinti labai sunku. Manau, pirmiausia mano darbus turėtų įvertinti vilniečiai, taip pat kolegos, koalicijos partneriai, su kuriais kartu dirbame. Trys mėnesiai nėra labai ilgas laiko tarpas. Kita vertus, naudingų sprendimų, manau, priėmėme labai daug. Turiu paminėti, kad į Vilnių grįžta energija, grįžta greiti ir laiku priimami sprendimai. Baigėsi tas beviltiškas periodas, kai kalbama apie viską, tačiau nedaroma nieko. Iki šiol nebuvo jokių veiksmų, kaip realiai spręsti problemas.

– Vis dėlto pakalbėkime apie konkrečius darbus. Ką konkrečiai nuveikėte per šį laiką?

– Tebūnie šimto dienų vainikavimo pagrindinis akcentas vakarinio aplinkkelio tiesimo darbų pradžia. Taip pat galime didžiuotis sprendimais sujungti ir reorganizuoti kai kurias miesto įmones. Traukiame savivaldybės įmones iš partijų įtakos, kad jos grįžtų į miestiečių rankas. Reorganizuojame įmones "Grinda", "Avarija" ir "Akvalangas", kurias jungiame į vieną bendrovę.

Analizuojame situaciją "Vilniaus vandenyse". Aiškus sprendimas – šiukšlių rūšiavimo fabrikas, kurį dabar tikrai statysime. Jei tai nebūtų buvę padaryta, vilniečiai po aštuonių mėnesių būtų nebeturėję, kur vežti savo atliekų.

Mano noras buvo atkurti daugelį sprendimų ir projektų, kurie buvo panaikinti praeitos kadencijos miesto valdžios. Ji vadovavosi ne vadybos principais, o politiniais interesais.

– Ar vis dar neišsižadate savo rinkimų pažadų gyvenimą sostinėje pagerinti taip, kad atlyginimai po dešimties metų kiltų tris kartus?

– Mes nieko neišsižadame, nes tai mūsų tikslas, siekiamybė. Visus sprendimus, kuriuos šiandien priimame, priimame tik dėl vieno tikslo – padidinti Vilniaus gyventojų pajamas. Man rūpi, kad Vilniaus žmonės daugiau uždirbtų. Aišku, tai labai sudėtingas darbas, tačiau tokie siekiai yra ir darbų vertinimo kriterijus.

Šio tikslo siekimas yra suprantamas ir vilniečiams, ir politikams. Miestiečiai nori uždirbti daugiau. Vilnius yra vienintelis miestas Lietuvoje, kuriame, ačiū Dievui, gyventojų skaičius kol kas nemažėja. Reikia, kad kvalifikuoti žmonės rastų darbą čia, kad čia kurtų savo gyvenimą ir uždirbtų.

– Kaip ir buvo tikėtasi, daugiausia klausimų per šias jūsų darbo miestui dienas kilo dėl reikalų, susijusių su įmonėmis "Vilniaus energija", "Dalkia" ir "CityService". Daug kas jus kaltina verslo, ypač buvusios "Rubicon group", protegavimu.

– Tai aš vertinu kaip visišką opozicijos idėjinį skurdą. Jie bando joti ant to paties arkliuko, ant kurio bandė joti ir savo, ir dar praeitoje kadencijoje. Jie patys nenorėjo nieko įrodinėti ar keisti per savo kadenciją.

Žinia, bendrovė "City Sevice" laimėjo konkursą, ir aš nemanau, kad pasirašyta sutartis bloga. Tačiau tie, kurie patys tos sutarties sąlygas rengė, kurie tą sutartį patvirtino, šiandien piktinasi. Garantuoju, kad jei jie būtų šiandien valdančiojoje daugumoje, jie nesipiktintų tuo. Užuot siūlę racionalius sprendimus, siekę bendradarbiauti, jie kelia pseudotriukšmus.

"Vilniaus energijos" akcijų perleidimas taip pat yra tik formalus Vyriausybės sprendimas. Su "Dalkia" esame partneriai, tad ir turime būti kaip partneriai. Tai politinis reketas.

– Nuo pirmų darbo dienų pradėjote susitikimus su užsienio verslininkais. Giriatės, kad į Vilnių žengia užsienio kapitalas. Tačiau opozicija teigia, kad nuopelnus, pavyzdžiui, dėl koncerno "Ikea" žengimo į sostinę prisiėmėte nepelnytai.

– Pirmiausia, aš neprisiimu jokių nuopelnų. Rezultatai, kurie yra pasiekiami Vilniuje, yra didžiulio būrio žmonių darbas. Kiekvienas į tam tikrus sprendimus įneša savo dalį. Visi, pradedant savivaldybės darbuotojais, tarybos nariais ir vadovais, prisideda prie darbo.

Daugelio sprendimų negaliu priimti vien asmeniškai. Kalbant apie "Ikeą", galiu pasakyti, kad mes darėme viską, kad ji čia būtų. Ji turėjo labai aiškias sąlygas, o mes tas sąlygas sugebėjome įvykdyti per mėnesį. Tai jiems padarė įspūdį. O opozicija tik tuo ir pasižymi, kad kalba.

– Sakote, kad artimiausiu metu padengsite visas skolas miestui paslaugas teikiančioms įmonėms, tačiau skolos bankams nuolat didėja.

– Miestą perėmiau su 916 mln. litų skola. Tačiau jau per rinkimų kampaniją sakiau, kad pirmiausia turime būti sąžiningi paslaugų miestui tiekėjams. Kaip vykdyti darbus mieste, jei jis dvejus metus už tai nemoka? Jau kitą savaitę mes baigsime dengti skolas už 2009–2010 m. įmonėms, kurios atlieka miesto tvarkymo darbus.

– Vienas tarybos narys jūsų ir Jaroslavo Kaminskio bendradarbiavimą palygino su gyvatės ir ežio draugyste. Ar įvykus tokiam netikėtam koalicijos plėtimosi scenarijui ji tebėra stipri?

– Šiandien ji tikrai tvirta, akivaizdžiai stipri ir balsų skaičiumi. Per tuos tris mėnesius turėjome laiko vienas kitą geriau pažinti, suderinti nuomones. Manau, šiandien Vilnius turi vieną stipriausių programų, kuri patvirtinta kiekvieno koalicijos partnerio. Tad miesto taryboje šiandien galime garantuoti stabilumą. Ir tikiuosi, kad tai ir išliks.

– Kaltų dėl nepadarytų darbų ar investicijų stabdymo užsimojote ieškoti teismuose. Teisitės net su tomis valstybės institucijomis, kurios tikina veikiančios pagal įstatymus?

– Jeigu yra veiksmai, kurie daro žalą miestui ir jo gyventojams, už juos turi atsakyti konkrečios institucijos arba konkretūs asmenys. Mes šiandien turime daug problemų dėl to, kad nėra atsakomybės. Noriu priminti, kad yra įstatymai, kurie turi reikalauti atsakyti už tuos darbus, kurie padaro daug nuostolių.

Šiandien yra labai daug biurokratizmo. Net ir savivaldybėje jo vis dar yra daug. Kartais atrodo, kad biurokratizmas laikomas net geru dalyku. Man reikia, kad sprendimai būtų priimami šiandien, o ne rytoj.


Šiame straipsnyje: Zuokas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Aha

Aha portretas
Tai gal sita politine prostitute pagirti , kad lenkams parsidave? Alkoholiku vaikas neturintis jokiu moraliniu nuostatu.

Aldona

Aldona portretas
Artūras Zuokas - lyg voverė rate: sukasi ir nė iš vietos. Kada prasidės miesto žmonių darbas?

kuka

kuka portretas
VAIZDELIS TOKS-Zuokas nusipirko Diena.lt...
VISI KOMENTARAI 3

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių