Realiai nerealaus D.Bankovo paroda

Vaikštant po Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje veikiančią bulgarų menininko Dogu Bankovo parodą, šeštasis jausmas kužda: kažkas čia netikra.

Juokiasi iš idealizavimo

Tai – vaizdai iš  koliažų ir asambliažų parodos keistu pavadinimu „Nenušaukite padavėjo prieš pietus“. Parodos anotacijoje ir afišose rašoma, esą tai – bulgarų menininko Dogu Bankovo, kūrusio XX a. pradžios Paryžiuje, darbai. Asambliažai – tai erdviniai kūriniai iš daiktų, pritvirtintų ant įrėmintos plokštumos. Juose gausu laiko ženklų, vedančių į trečiojo dešimtmečių Paryžių. „Trečiasis–ketvirtasis praėjusio amžiaus dešimtmečiai idealizuojami, romantizuojami ne tik Lietuvoje – mes paprastai tik šviesiai kalbame apie pirmosios nepriklausomybės laikus, bet ir visoje Europoje. To laikmečio madas diktavo Paryžius, kur gyvenimas virė kavinėse, bohemiškoje aplinkoje. Tačiau autorius visa tai pateikia su jumoru“, – pastebi muziejaus Parodų skyriaus vedėja Kristina Civinskienė.

Netikėtas ir kiek postmodernus kūrinių pateikimo būdas parodoje: šalia asambliažų matome ne paties autoriaus paaiškinimus, kaip perskaityti vieną ar kitą kūrinį, ne menotyrininkų įžvalgas, bet virėjos Agnes Šauneger receptus arba samprotavimus apie tai, kaip gimė vienas ar kitas kūrinys. Parodos aprašyme A.Šauneger pristatoma kaip D.Bankovo bičiulė, ilgametė vienos Paryžiaus kavinės virėja. Kavinės, kurią ypatingai mėgo menininkai, ypač – išeiviai iš Bulgarijos, tarp kurių esą būta ir peties D.Bankovo. Tačiau pasigaminti įspūdingų patiekalų pagal kai kuriuos čia pateikiamus išradingus receptus nepavyks. Štai sausainiams „Juditos pasveikinimas“ išsikepti reikia virtuvinio amoniako, apie kurį nėra girdėję šių laikų kulinarai.

Muziejus steigs viešbutį?

Tarp D.Bankovo kūrinių ir šalia pateikiamų receptų, atrodo, nėra jokio ryšio. Tačiau, pasak K.Civinskienės, ryšio reikia ieškoti idėjų lygmenyje: „Sumaišius įvairius ingredientus, gaunami gurmaniški patiekalai. O sumaišius įvairias detales, fragmentus, atsitiktinius daiktus, gimsta asambliažai.“

Paroda „Nenušaukite padavėjo prieš pietus“ – viena didžiausių M.K.Čiurlionio dailės muziejuje šiais metais: joje eksponuojami 152 kūriniai. „Iš parodą aplankiusių žmonių negirdime priekaištų, esą už 6 litus, kiek kainuoja bilietas į muziejų, jie pamatė tik tris paveikslus. Paroda gausi ne tik eksponatais, bet ir kūrinius lydinčiais tekstais. Šalia galerijos reikėtų atidaryti viešbutį, kad žmonės parodą galėtų apžiūrėti neskubėdami“, – juokėsi K.Civinskienė ir užsiminė, kad lietuviai nepatenka į tingių parodų lankytojų kategoriją. – Vakaruose dabar dažnai rekomenduojama šalia meno kūrinių netalpinti didelių tekstų, esą niekas jų neskaito. Tačiau pas mus yra kitaip – žmonės mielai skaito.“

Kūrė beveik slapta

Parodos salėje pateikiamoje skurdžioje D.Bankovo biografijoje rašoma, kad menininkas kūrė beveik slaptai, tai yra, nesiekdamas viešinti savo kūrybos ir netgi tam priešindamasis.
Pasak K.Civinskienės, bulgaro kūryba – tai alternatyvus priėjimas prie meno istorijos: „D.Bankovo kūryba netelpa į meno istorijos rėmus, nes kurdamas menininkas pats nesiafišavo, norėjo likti nuošalyje. Tai ne dadaizmas, tai kažkas šalia jo. Ir ne žaidimus mėgusi Fluxus srovė, gimusi vėliau, 7-ajame dešimtmetyje. Čia nusispjaunama į viską, kas mene egzistuoja, ir kuriama visai kitaip. Specialiai ignoruojami menotyrininkai, specialiai viskas daroma taip, kad jie susipainiotų ir neturėtų, ką pasakyti.“

Apžiūrint parodos ekspoziciją, visą laiką neapleidžia jausmas, kad šie kūriniai sukurti kur kas vėliau, nei trečiasis–ketvirtasis dešimtmečiai. Klausimų kelia ir labai neišsami menininko biografija, nors pas Abraomą jis iškeliavo palyginti neseniai – 1970 m. Kyla įtarimų, kad pats Dogu Bankovas yra tik meninė fikcija. Tačiau K.Civiskienė šypsosi ir tvirtina priešingai: „Viskas čia realu. Tik atrastas menininkas po mirties. Tiems, kas nori dar viena pavarde papildyti meno istoriją, ši paroda yra atradimas.“

Dar šiemet planuojama išleisti katalogą, kuriame bus plačiau pristatyti D.Bankovo biografijos apmatai ir kūryba, kulinarės A.Šauneger receptai ir pastebėjimai apie gyvenimą.


Kas? D.Bankovo paroda „Nenušaukite padavėjo prieš pietus“.
Kur? M.Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12).
Kada? Paroda veikia iki sausio mėn.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių