Marko Rothko paveikslą apibjaurojęs vyriškis nelaiko savęs vandalu

Vyriškis, kuris tvirtina savaitgalį Londone sudarkęs vieną žymiausių dailininko Marko Rothko (Marko Rotko) paveikslų, pirmadienį pareiškė, kad prancūzų menininkas Marcelis Duchamp'as (Marselis Diušanas), išgarsėjęs 1917 metais meno pasaulį šokiravusiu darbu „Fontanas“, kuriam panaudojo pisuarą, būtų „džiaugęsis“ tokiais jo veiksmais.

Policija tiria sekmadienio incidentą Londono Tate'o (Teito) šiuolaikinio meno galerijoje, kur, pasak liudininkų, prie M.Rathko 1958 metų drobės „Black on Maroon“  (Juoda ant kaštoninės) priėjęs vyriškis kažką parašė juodu rašalu jos dešiniajame apatiniame kampe.

Nors rašalas nuo drobės nubėgo, įvykio liudininkai tinkle „Twitter“ paskelbė apdarkyto paveikslo nuotrauką, kurioje matyti užrašas: „Vladimiras Umanecas '12, Potencialus jelovizmo darbas“ (Vladimir Umanets'12, A Potential Piece of Yellowism).

Paskambinus jelovizmo judėjimo interneto svetainėje (www.thisisyellowism.com) nurodytu mobiliojo telefono numeriu atsiliepęs žmogus prisistatė Valdimiru Umanecu ir naujienų agentūrai "Reuters“ prisipažino, kad tai jis esąs sekmadienio incidento dalyvis.

„Suprantu, kad kažkada jie (policininkai) ateis ir mane suims“, - sakė vyras, kalbėdamas angliškai su Rytų Europos akcentu.

„Tai buvo meninis pareiškimas, bet labiau susijęs su galimybe pasisakyti apie galerijas ir meną“, - sakė jis, aiškindamas savo poelgį.

„Kai Marcelis Duchamp‘as kūrė meną iš jau pagamintų daiktų, visi buvo šokiruoti. Aš nenoriu būti laikomas vandalu arba asmeniu, kuris nori ką nors sunaikinti, o ypač tokį vertingą paveikslą, - kalbėjo jis. – Labiau norėjau pakeisti daiktų suvokimą, žiūrovus. (Šis aktas yra) labiau idėjinio pobūdžio“.

M.Duchamp'o ikonoklastiškas pisuaras, su užrašu „R.Mutt“, yra vienas įtakingiausių XX amžiaus meno kūrinių, metusių iššūkį žmonių meno suvokimui.

„Aš tikrai tikiu, kad pats kūrybiškiausias dalykas, kurį liko padaryti šiuolaikiniame mene šiandien, tai – atsisakyti to meno, ir būtent taip mėgino daryti Marcelis Duchamp‘as“, - sakė V.Umanetsas.

„Nesakau, kad esu kitas Marcelis Duchamp‘as. Nesu etikečių klijuotojas.   Darau savo darbą... Po Duchamp‘o daugiau nieko nebegali įvykti. Esu įsitikinęs, kad M.Duchamp‘as būtų tikrai džiaugęsis“, - sakė jis.

Tuo tarpu Londono policija pranešė, kad įtariamasis paveikslą subjaurojęs asmuo yra trečią dešimtį baigiantis baltaodis vyriškis, kuris iki šiol nesulaikytas.

M.Rothko laikomas vienu iškiliausių XX a. menininkų.   Šių metų gegužę jo paveikslas „Orange, Red, Yellow“ (Oranžinė, raudona, geltona) buvo parduotas Niujorko aukcione „Christie‘s“ už rekordinę šiam dailininkui 86,9 mln. JAV dolerių sumą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

atmatos

atmatos portretas
dauginasi ne tik kolbose ..............išleistos į laisvę Castallucci bacilos emigravo į Tate galerijos ''sceną'' ir tęsia savo egzistenciją
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių