Lietuvių menininkai sulaukė Jungtinės Karalystės kultūros ministro dėmesio

Rugsėjo 17 d. Liverpulyje atidarytoje šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvai atstovaujanti paroda „City Without Walls“, kurioje pristatomi Lauros Garbštienės, Žilvino Kempino, Žilvino Landzbergo bei Svajonės ir Pauliaus Stanikų darbai, sulaukė ypatingo pripažinimo.

Rugsėjo 17 d. Liverpulyje atidarytoje šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvai atstovaujanti paroda „City Without Walls“, kurioje pristatomi Lauros Garbštienės, Žilvino Kempino, Žilvino Landzbergo bei Svajonės ir Pauliaus Stanikų darbai, sulaukė ypatingo pripažinimo. Vilniaus ekspozicija, organizuota galerijos „Vartai“ ir kuruota Lauros Rutkutės bei Niujorke gyvenančio nepriklausomo kuratoriaus Raúl Zamudio, buvo išskirta kaip viena įspūdingiausių bienalės parodų.

Lietuvos ekspozicija buvo vienintelė paroda, kurioje sveikinimo žodį tarė Jungtinės Karalystės kultūros, komunikacijų bei kūrybinių industrijų ministras Ed Vaizey. Jos metu Ž.Kempino darbą “Lemniscate” šmaikščiai palygino su dabartine Anglijos politine padėtimi – stabilumu ir patvarumu, kurį maskuoja išorinio trapumo. Šio išskirtinio vizito Lietuvos paviljone metu Liverpulio miesto merė ponia Hazel Williams savo kalboje taip pat negailėjo pagyrimų Lietuvos paviljonui.

Lietuvos ekspoziciją, kaip vieną iš dviejų bienalės įdomiausių parodų, paminėjo ir BBC4 RADIO kultūros kanalo laida „Front Row“. „Bienalėje buvo daug mane pakerėjusių momentų, vienas įsimintiniausių tai - „City Without Walls” iš Lietuvos.“- savo įspūdžius apie lietuvių menininkų ekspoziciją radijo laidoje pasakojo kuratorius ir meno istorikas Ričardas Korkas (Richard Cork).

„Mums teko didžiulė garbė bei atsakomybė pristatyti Lietuvą bei Vilniaus miestą Liverpulio bienalėje, kuri vertinama kaip vienas ryškiausių pastarųjų metų šiuolaikinio meno renginių. Didžiuojamės, jog įdėję tiek pastangų bei kūrybiškumo mūsų menininkai sulaukė puikaus pripažinimo. Džiaugiamės, jog skirtinguose pasaulio kraštuose gyvenantys menininkai atvažiavo į Liverpulio bienalę ir savo meno darbais garsino Lietuvą tarptautinėje bendruomenėje. Paroda sulaukė ne tik didžiulio lankytojų antplūdžio, bet buvo puikiai įvertinta meno kritikų, o parodos atidarymą pagerbė oficialūs valstybės asmenys“ – sakė parodos kuratorė Laura Rutkutė.

Parodoje taip pat dalyvavo Vilniaus prisistatymą Liverpulyje besąlygiškai parėmę kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Daiva Parulskienė bei ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Oskaras Jusys. Parodos rengėjus ir lankytojus pasveikino ir pats bienalės direktorius Lewis Biggs bei programos direktorius Paul Domela, kurie išreiškė susižavėjimą lietuvių menininkų kūryba.

Parodoje buvo pristatomi penkių tarptautiniu mastu žinomų Lietuvos šiuolaikinių menininkų kūriniai.

Laura Garbštienė „Filme apie nežinomą menininkę“ (2009) nagrinėja menininko genijaus temą. Šis darbas buvo įvertintas solidžiu tarptautinės kino kritikos žiuri FIPRESCI prizu šių metų tarptautiniame Oberhauzeno (Vokietija) trumpametražių filmų festivalyje.

Parodos koncepciją įspūdingai įkūnija Žilvino Kempino kinetinė skulptūra „Lemnsicate“ (2008) - begalybės kilpoje sutramdyta, erdvėje sklendžianti ir begalybę menamų linijų „piešianti“ videojuostelės atkarpa.

Žilvino Landzbergo Liverpulio bienalei sukurta įvietinta instaliacija “Šventi pažadai” (“Holy Promises”, 2010)) išsiskiria savo daugiasluoksniškumu, o menininko kuriama teatriška aplinka tarsi įtraukia žiūrovą į menamą tikrovę. Šios instaliacijos reikšmė priklauso nuo individualių žiūrovo pojūčių įžengus į jos erdvę.

Svajonė ir Paulius Stanikai specialiai „Miestas be sienų“ parodai sukūrė įvietinto meno instaliaciją „Alergija saulei (Hannelore Kohl)” (2010), kuri netiesiogiai cituoja Vokietijos kanclerio Helmuto Kohlio saulės spinduliams alergiškos žmonos savižudybę.


Šiame straipsnyje: menasCity Without Walls

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių