Kodėl nesibaigia kruvinas karas keliuose?

Prie sėkmingai praėjusį dešimtmetį suveikusių eismo saugumo priemonių kūrimo svariai prisidėjęs Vigilijus Sadauskas įsitikinęs, kad po šturmo teko atsitraukti, nes aukščiausi generolai užsnūdo ant laurų, o šiuo metu pajėgas meta ne ten, kur didžiausias gaisras.

Prie sėkmingai praėjusį dešimtmetį suveikusių eismo saugumo priemonių kūrimo svariai prisidėjęs Vigilijus Sadauskas įsitikinęs, kad po šturmo teko atsitraukti, nes aukščiausi generolai užsnūdo ant laurų, o šiuo metu pajėgas meta ne ten, kur didžiausias gaisras.

Nuo praėjusio dešimtmečio vidurio į karą keliuose mestos naujos priemonės netrukus davė teigiamų rezultatų – iki 2010 m. keliuose žuvusių žmonių skaičių pavyko sumažinti daugiau nei perpus. Vis dėlto laimėtas tik mūšis. Aukų skaičius nebemažėja, o skaudžių kelių gaidelių išpuolių padaugėjo.

– Kaip pasirinkote priemones, kurios padėjo sumažinti žmonių aukų? – "Kauno diena" pasiteiravo buvusiam Susisiekimo ministerijos Saugaus eismo departamentui vadovavusio technikos mokslų daktaro V.Sadausko.

– Pirmiausia pabandėme atsakyti į klausimus: kodėl įvyksta eismo įvykiai ir kurie iš jų pasibaigia mirtimi. Priežasčių buvo įvairių, bet labiausiai buvo pastebima, kad net 16–18 proc. visų avarijų padaro jaunuoliai, vairuotojo pažymėjimą turintys metus ar dvejus. Iki šiol neištaisyta pagrindinė klaida: vairavimo mokyklos neatsakingos už tuos mokinius, kurie vėliau patenka į eismo įvykius. Mokinius egzaminuoja "Regitra", bet ir ji už nieką neatsakinga. Kai reikėdavo, mes net nesugebėdavome gauti duomenų, kiek vairuotojų yra gavę pažymėjimus, kurioje mokykloje jie mokėsi, kiek kartų laikė egzaminus, kiek vėliau padarė pažeidimų.

Valstybei nereikia, kad kas nors prisiimtų atsakomybę. Politikai tik žaidžia saugaus eismo žaidimus. Pavyzdžiui, griežtina techninės apžiūros reikalavimus, nors dėl prastos transporto priemonių techninės būklės įvyksta tik 1 proc. eismo įvykių. Akivaizdu, kodėl tai daroma – kad techninės apžiūros centrai turėtų kuo didesnį verslą. Mes kiekvieną saugaus eismo priemonę įteisindavome tik tada, kai atlikdavome tyrimą ir galėdavome pasakyti, kad tai padės sumažinti mirčių skaičių. Buvo rengiamos koncepcijos, kurios pirmiausia popieriuje parodydavo prognozuojamą naudą ir galimas problemas. Tik po imdavomės idėjų įgyvendinimo. Dabar į tai nebesigilinama. Aš klausiu: kaip keliuose žuvusių žmonių skaičių sumažins techninių apžiūrų sugriežtinimas? Man atsakyti nesugebama.

– Kurias iš jums pavykusių įteisinti priemonių galėtumėte pavadinti sėkmingiausiomis?

– Buvo įteisinti nauji vairuotojų mokymo reikalavimai, privalomi saugos diržai visiems transporto priemonės keleiviams, specialios kėdutės vaikams, žieminės padangos, įjungti šviesų žibintai visą parą, sumažintas greitis gyvenvietėse, numatyta galimybė konfiskuoti transporto priemonę už pakartotiną vairavimą esant neblaiviam, peržiūrėta baudų sistema. Ir tai tėra dalis visų sėkmingai suveikusių priemonių. Pakeitimai daug kam nepatiko, bet jie buvo priimti. Per televiziją ir radiją nuolat buvo transliuojamos socialinės reklamos saugaus eismo tema, buvo rodomos specialistų pokalbių laidos. Tai veikė kaip prevencinės priemonės.

– Padėtis nebegerėja. Kodėl tos prevencinės priemonės nebeduoda daugiau naudos?

– Kai Lietuvos eismo saugumo grandai daugiau nei prieš dešimt metų nuvažiavo į Suomiją ir ten klausė, kodėl gera eismo saugumo padėtimi pasižyminčioje šalyje skiriama tiek daug lėšų ir dėmesio saugumui didinti, suomiai nesuprato klausimo. Mūsų priemonės davė naudą, bet mes iškart pasakėme, kad ji trumpalaikė. Jei nesiimsime papildomų veiksmų, nieko nebus.

– Ar per porą metų kas nors galėjo pasikeisti?

– Daug kas pasikeitė, bet svarbiausia, kad kai kas nesikeičia į gerąją pusę – tai vairuotojų mokymas. Jei norite, galite atsidaryti vairavimo mokyklą ir dalyti vairuotojų pažymėjimus.

– Norite pasakyti, kad šiandien vairuotojo pažymėjimą gauti lengviau nei anksčiau?

– Aš noriu pasakyti, kad vairuotojo pažymėjimas ir toliau neturi nieko bendra su gebėjimu saugiai vairuoti. Anksčiau veikusios priemonės tapo nebe tokios efektyvios, nes kiekvienas žmogus prisitaiko prie sistemos, ją reikia nuolat keisti, tobulinti. Bausmės buvo sugriežtintos, bet jas jau laikas peržiūrėti. Pavyzdžiui, visi vairuotojai jau žino, kur stovi greičio matuokliai. Vadinasi, metas įdiegti sektorines greičio matavimo sistemas, kurios skaičiuoja vidutinį įveiktos atkarpos greitį. Pavyzdžiui, įveikei atkarpą nuo Vilniaus iki Kauno vidutiniu 115 km/val. greičiu – gauni baudą. Niekas nelėks 150 km/val., žinodamas, kad paskui turės stovėti kelyje, kad negautų baudos. Reikia turėti omenyje, kad daugėja įvykių, kai vairuotojai apsvaigę nuo narkotinių medžiagų. Todėl kai kurias baudas reikia padidinti, kai kurias galima ir panaikinti. Priemonių pasaulyje yra įvairių, jas reikia vis keisti, tačiau trūksta noro.

Kai visiems aiškinome, kad už greičio viršijimą galima bausti transporto priemonės savininką, ją konfiskuoti, teisininkai aiškino, kad tai prieštaraus ES teisei, nors tokios priemonės buvo taikomos Vokietijoje. Įteisinome. Suveikė.

– Kokios efektyvios priemonės dar buvo apsvarstytos, bet nebuvo įgyvendintos?

– Buvo numatyta, kad visiems naujiems vairuotojams per pirmus dvejus metus būtų privalomi mokymai. Pavyzdžiui, pusmetį pavažinėji ir vėl pagilini įgūdžius. Ir tai turi daryti ne tie patys, kurie mokė. Dabar yra taip, kad pažeidęs taisykles jaunuolis vėl gali grįžti lavinti įgūdžių į tą pačią mokyklą, kuri nesugebėjo jo išmokyti.

Siūlėme racionalią išeitį sulaikytiems neblaiviems vairuotojams – galimybę įsigyti įrangą, kuri leidžia automobilį užvesti tik papūtus į alkotesterį. JAV įrodyta, kad vairuotojo pažymėjimo atėmimas nėra efektyvi priemonė. Be pažymėjimo vairuotojas gali netekti darbo. Tada kenčia jo šeima, valstybė turi mokėti pašalpą. Pilietis neprarastų vairuotojo pažymėjimo, darbo, išlaikytų savo šeimą. O už pasitikėjimą jis valstybei mokėtų mėnesinį įrangos nuomos mokestį. Įranga ne tik leidžia užvesti automobilį tik papūtus į alkotesterį, bet ir rodo, kur automobilis yra. Svarstėme, kad toks mėnesinis mokestis galėtų siekti 300 litų. Laimėtų visi.

Politikams buvo siūloma ir esminių sistemos pertvarkų – numatyti, kad viena institucija kontroliuotų eismo saugumo sritį. Šiuo metu transporto priemonių registracija rūpinasi Vidaus reikalų ministerija, o jų technine būkle – Susisiekimo ministerija. Žemės ūkio technikos registracijos ir techninės būklės klausimus kuruoja Žemės ūkio ministerija. Švietėjiškas eismo dalyvių, tarp jų ir moksleiviams skirtas, akcijas organizuoja Susisiekimo ministerija arba jos įgaliota Lietuvos automobilių kelių direkcija, o saugaus eismo mokymo programas mokyklai rengia Švietimo ir mokslo ministerija. Vairuotojų sveikatos klausimus nagrinėja Sveikatos apsaugos ministerija, vairuotojų parengimu rūpinasi Susisiekimo ministerija, o vairuotojų pažymėjimus išduoda Vidaus reikalų ministerijos kuruojama "Regitra". Tikra mišrainė, o ne saugaus eismo užtikrinimo sistema.

– Kada galime tikėtis naujų efektyvių sprendimų?

– Kai eismo saugumo sistemą vėl kurs didžiausi profesionalai. 2004 m. Susisiekimo ministerijoje pradėjusiam formuotis Saugaus eismo departamentui buvo iškeltas uždavinys sumažinti keliuose žuvusių žmonių skaičių per pusę. Iki 2010 m. tą uždavinį įvykdėme. Bet atėję nauji vadai, atsiėmę apdovanojimus už šalies pasiekimus saugaus eismo stiprinimo srityje, nusprendė, kad šioje srityje viskas paprasta, todėl  departamentą suskubo reorganizuoti į skyrių. Jame liko keli žmonės. Dalis žmonių išėjo, kitai daliai nusviro rankos. Tad toks ir rezultatas. Pavyzdžiui, keičiant baudų sistemą, nueita lengviausiu keliu: padauginta iš dviejų. Todėl, pastačius bent vieną automobilio ratą ant žaliosios vejos, teks mokėti 200 litų baudą, o jei magistralėje važiuosite prieš eismą, bauda bus mažesnė. Kuriuo atveju mažesnis pavojus? Kol nebus grąžinti kompetentingi žmonės, taip ir bus. Anksčiau saugaus eismo programas rengdavo specialistai mokslininkai, todėl jas tvirtinanti komisija ir Vyriausybė nedrįsdavo prieštarauti.

Policija turi skirti daugiau dėmesio eismo dalyvių kontrolei ir prevencijai keliuose. Juk akivaizdu, kad policijos patruliavimas kelyje drausmina eismo dalyvius. Šiandien galbūt būtų pavykę išvengti tragiškų įvykių, jeigu būtų laiku reaguojama į piliečių pranešimus apie pavojingai važiuojančius vairuotojus. Klestintis nebaudžiamumas keliuose skatina daryti naujus nusikaltimus ir nesiskaityti su kitais eismo dalyviais.

Politikai, pramogų ir verslo atstovai, sporto žvaigždės savo pavyzdžiu turi rodyti, kad automobilį reikia vairuoti atsakingai. Šiuo metu žiniasklaidoje galima rasti ne vieną pranešimą apie gerai žinomą asmenį arba visuomenės veikėją, kuris arba vairavo neblaivus, arba buvo pagautas smarkiai viršijantis greitį, arba įvykdęs eismo įvykį pasišalino iš įvykio vietos. Šie žmonės net nėra viešai gėdijami, iš jų nesulaukiama viešo atsiprašymo už padarytą nusižengimą.


Lietuvos keliai – pavojingiausi ES

Lietuviai vairuotojai mėgsta pakalbėti apie klaikias vairavimo sąlygas Lenkijoje arba Rumunijoje, tačiau išties patys pavojingiausi keliai ES – Lietuvoje.

Milijonui šalies gyventojų tenkančių žuvusių žmonių keliuose skaičius 2007–2010 m Lietuvoje greitai mažėjo. Tokia sparčia pažanga pasigirti galėjo vos kelios kitos ES narės, tačiau prieš keletą metų padėtis pasikeitė. Kitos šalys ir toliau džiaugėsi pažanga, o Lietuvoje jis labai sulėtėjo. Latviją, Bulgariją, Lenkiją, Rumuniją ir Graikiją į priekį praleidusi Lietuva pagal milijonui gyventojų tenkančių mirčių skaičių nukrito į paskutinę vietą ES.

Eismo įvykių Lietuvoje nedaugėja, tačiau negalima pamiršti, kad žmonių mažėja.

Pagrindinė eismo įvykių Lietuvoje priežastis: žema eismo kultūra keliuose. Tai pasireiškia nepagarba vienų kitiems, skubėjimu, neatsakingumu. Ne tik piktybiški pažeidėjai pamiršta, kad automobilis – didelio pavojaus šaltinis.

Vairuotojų daromas pagrindinis pažeidimas – leistino ir saugaus greičio viršijimas. Nemažai nelaimių įvyksta dėl neblaivių eismo dalyvių – vairuotojų, pėsčiųjų, dviratininkų – kaltės.
Daug Lietuvoje eksploatuojamų automobilių yra seni, nesaugūs. Per autoavarijas tokiais automobiliais važiuojantys žmonės nukenčia labiau.

Tarp prasižengėlių – ir politikos, ir pramogų verslo, ir teisėsaugos atstovai

Kelių gaidelių statusui būdingais bruožais pasižymi ne tik BMW vairuojantis jaunimėlis, bet sektinais pavyzdžiais turintys būti pramogų pasaulio, politikos ar net teisėsaugos atstovai. Dešimtys įžymybių pasižymėjo neatsakingu elgesiu prie vairo.

Atlikėja Vilija Pilibaitytė-Mia praėjusį mėnesį 1 metams ir 3 mėnesiams prarado vairuotojo pažymėjimą, nes Vilniuje įkliuvo neblaivi prie "BMW 530" vairo. Jos kraujyje aptikta 1,03 promilės alkoholio.

Daug kartų neblaivus prie vairo buvo sulaikytas atlikėjas Egidijus Dragūnas. Prieš keletą metų dėl to buvo konfiskuotas jo automobilis. Girti prie vairo yra pričiupti ir atlikėjai Deivydas Zvonkus, Andrius Rimiškis, aktoriai Ramūnas Rudokas, Ramūnas Cicėnas, Gytis Ivanauskas ir Artūras Sakalauskas.

Prieš porą metų policija suskaičiavo, kad Seimo nario Petro Gražulio naudojamas "BMW X5" per metus greitį viršijo daugiau nei keliasdešimt kartų. Netobuli įstatymai padėjo parlamentarui išsukti uodegą – jis prisipažino tik dėl vieno atvejo, o kitais nepavyko nustatyti, kas sėdėjo prie vairo. Apie chuliganišką parlamentaro vairavimą Lietuvos pareigūnus yra informavę ir kolegos iš Lenkijos. Politikas ne kartą buvo patekęs ir į eismo įvykius.

Su kvapeliu prie vairo pričiuptas ne vienas Seimo narys. Paskutinė įkliuvo Narkomanijos ir alkoholizmo komisijos vicepirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė. Konservatorė bandė teisintis, kad 0,6 promilės jos kraujyje atsirado dėl gudobelių antpilo.

Vairuotojo pažymėjimo yra netekęs ir akrobatinio skraidymo asas Jurgis Kairys. Motociklininką sužalojęs lakūnas jau anksčiau buvo pasižymėjęs chuliganišku elgesiu prie vairo. Už Kelių eismo taisyklių pažeidimus jis jau buvo teistas 24 kartus. 14 – už greičio viršijimą.

Po žygių prie vairo teises yra praradę prezidento Rolando Pakso žentas Aivaras Stumbras ir prezidento Algirdo Brazausko žmonos Kristinos Brazauskienės sūnus Ernestas Butrimas. Prieš penkerius metus per avariją Vilniuje žuvo automobilio keleivio vietoje sėdėjęs premjero Algirdo Butkevičiaus sūnus Martynas. Automobilį vairavusi mergina nesuvaldė transporto priemonės ir rėžėsi į troleibusą. Manoma, kad nelaimės priežastys – pernelyg didelis greitis ir slidus kelias.


Lietuvos policijos vadovai pastebi, kad prieš keletą metų žymiai padidėjusios baudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimus vairuotojų nebegąsdina. Būtinos naujos priemonės, tačiau politikai neskuba jų priimti. Policija siūlo jauniems vairuotojams drausti vairuoti galingus automobilius, numatyti kitus apribojimus nepatyrusiems vairuotojams, grąžinti baudos balų sistemą.

Plačiau šia tema skaitykite trečiadienio, kiepos 17 d., "Kauno dienos" numeryje.NAUJAUSI KOMENTARAI

men louis vuitton

men louis vuitton portretas
Freshfrozen fruits make for many amazing smoothie goodness. Then once more I am a fan of greek salads and creating my personal fruit and yogurt parfaits (facet take note: the calorie count on rapidly food fruit parfaits is freakin' legal, if I ate among these I would wind up giving up half a meal later within the working day.) men louis vuitton http://www.oernesto.com/louis-vuitton-for-men/

cheap louis vuitton outlet

cheap louis vuitton outlet portretas
Freshfrozen fruits make for some awesome smoothie goodness. Then once again I'm keen on greek salads and generating my own fruit and yogurt parfaits (facet note: the calorie rely on speedy meals fruit parfaits is freakin' prison, if I ate one of these I'd wind up providing up fifty percent a meal later on inside the working day.) cheap louis vuitton outlet http://www.web-hosting-report.com/cheap-louis-vuitton/

tų mižnių

tų mižnių portretas
smegenėlės tokios, kad perskaitę,,karas keliuose'' ,jie pasijunta kažkokiais tęn,,kareiviais'' ir siautėja toliau. Mižnių , kuriems trūko dėmėsio vaikystėj, draskymąsį nereikėtų vadinti,,karu''.
VISI KOMENTARAI 15
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių