Siūloma universitetų valdymą atiduodi senatui ir tarybai

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys sako, kad darbo grupė smarkiai pasistūmėjo rengdama pataisas įgyvendinant Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą, kai kurias Mokslo ir studijų įstatymo nuostatas pripažinusį prieštaraujančiomis pagrindiniam šalies įstatymui.

V.Stundžio teigimu, darbo grupėje sutarta dėl aukštųjų mokyklų valdymo modelio. Siūloma, kad valdymas būtų dvinaris, kai svarbiausius klausimus sprendžia akademinės bendruomenės sudarytas senatas bei taryba.

„Esame beveik sutarę dėl naujos valdymo koncepcijos - darbo grupė pritarė dvinariam valdymo modeliui, kai valdymo klausimus sprendžia bendruomenės lemiama valia sudaryti senatas ir taryba. Taryba spręstų finansinius, ūkinius, strategijos klausimus, senatas - akademinius, taip pat siūloma, kad nė vienas nebūtų vienasmenis, priimant sprendimus reikėtų kito valdymo organo pritarimo ir panašiai“, - BNS sakė darbo grupei vadovaujantis V.Stundys.

Pasak jo, darbo grupė dar turi apsispręsti, kaip teisiškai reglamentuoti vadinamuosius studijų krepšelius gaunančių nevalstybinių aukštųjų mokyklų finansavimą.

KT nutarime pabrėžė, kad valstybė visų pirma privalo garantuoti pagal visuomenės poreikį valstybinėse aukštosiose mokyklose gerai besimokančių studentų finansavimą, ir tik tais atvejais, kai tam tikrų sričių specialistai dėl objektyvių aplinkybių negali būti parengti valstybinėse aukštosiose mokyklose, toks valstybės užsakymas gali būti pateiktas ir nevalstybinėms aukštosioms mokykloms.

Tuo metu jau pataisytos įstatymo nuostatos dėl rotacijos, leidusios aukštosioms mokykloms pasirinkti, už mokslą mokančius ir nemokančius studentus pagal studijų rezultatus rotuoti kas pusmetį arba kasmet, daugiau keičiamos nebus.

„Šios nuostatos buvo skubiai patikslintos, ir jų keisti nebesiūloma. Juo labiau, kad aukštosios mokyklos tokiai tvarkai irgi yra pritarusios“, - sakė V.Stundys.

Gruodžio pabaigoje Konstituciniam Teismui kai kurias Mokslo ir studijų įstatymo nuostatas pripažinus prieštaraujančiomis Konstitucijai, skubiems pakeitimams užpildant teisinį vakuumą pataisos priimtos specialiai tam sušauktoje neeilinėje Seimo sesijoje. Kitiems KT nutarimo punktams teisiškai reglamentuoti sudaryta darbo grupė, kuri įpareigota iki kovo parengti atitinkamas įstatymo pataisas.

KT gruodžio pabaigoje prieštaraujančiu Konstitucijai pripažinto vieną esminių valstybinių aukštųjų mokyklų organizacinės ir valdymo struktūros pertvarkos elementų - aukštųjų mokyklų savivaldai būdingų valdymo funkcijų perdavimą tarybai, kurią sudarant akademinė bendruomenė neturi lemiamos įtakos.

Sausį skubiai keisdamas įstatymą Seimas patvirtino nuostatą, kuri daugiau galių valdant universitetus suteikia senatams, jiems pavesta priimti sprendimus dėl biudžeto ir kitų finansinių dalykų.

KT taip pat nutarė, kad tvarka, kai studentų mokymosi rezultatai vertinami ne po kiekvieno akademinio mokymosi laikotarpio - semestro, o kas dveji metai, irgi prieštarauja Konstitucijai. Toks reguliavimas pakeistas universitetams leidžiant pasirinkti, kokiu dažnumu rotuoti studentus, kas semestrą, ar kasmet.


Šiame straipsnyje: aukštasis mokslasuniversitetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Jonas

Jonas portretas
Kol universitetai uzsiiminnes valdymu, o ne mokslu , tol jie karaliaus pirmojo reitingu tukstantuko gale.Mokslas musu profesurai paskutineje vietoje, svarbiausia atlyginimai po 20000 ltu.

siulau valdyma

siulau valdyma portretas
atiduoti studentams ir valstybei.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių