Mokys apsaugoti moksleivius nuo patyčių ir narkotikų

„Kuo didesnis miestas, tuo daugiau pavojų“, - pripažįsta viena iš projekto, kuriuo bus siekiama stiprinti Lietuvos mokyklų bendruomenę, iniciatorių.

Nėra mokyklų be patyčių

Šalies mokyklose bus siekiama sukurti tvaresnį bendravimą, bendradarbiavimą ir didinti toleranciją tarp mokyklos bendruomenės narių: mokytojų, mokinių, jų tėvų, švietimo pagalbos specialistų ir kitų.

Projektas „Mokykla tėvams ir auklėtojams“ pradėtas vykdyti atrinktose 19-oje šalies mokyklų.

Projekto iniciatorių manymu, daugelis ugdymo modelių yra atgyvenę, o švietimo programų efektyvumą mažina netolerantiška aplinka Lietuvos mokyklose, taigi tą spręsti padės mokyklų bendruomenės stiprinimas.

Viena iš aktualiausių projektu spręsimu problemų – patyčios mokyklose. VO „Gelbėkit vaikus“ 2010-2012 m. duomenimis, patyčias Lietuvoje patiria apie 54 proc. moksleivių.

„Patyčios klesti tiek mieste, tiek kaime. Vis dar atsiranda mokyklų, kurių vadovai sako, jog pas juos išvis nėra patyčių. Tačiau taip negali būti. Patyčios prasideda jau darželyje, jos yra net ir tarp suaugusiųjų. Jeigu problema nepripažįstama, pasidaro kaip uždaras ratas. O pastaruoju metu patyčių pastebima ypač daug. Viena vertus, dabar tokie laikai, tokia visuomenė. Kita vertus – kuo daugiau apie tai šnekama, tuo daugiau atvejų sužinoma, žmonės drąsiau pasisako“, -  sakė viena iš projekto iniciatorių, visuomeninės organizacijos (VO) „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.

„Gelbėkit vaikus“ generalinės direktorės direktorės teigimu, tai, kad mokykla – pavyzdžiui, nedidelio miestelio – yra maža, nereiškia, kad joje bus lengviau pastebimi ar pripažįstami patyčių atvejai. „Reikia, kad visi – nuo direktoriaus, mokytojų, iki tėvų, vaikų, visų mokyklos darbuotojų dėtų bendras pastangas, žinoti, kokie yra pagalbos, bendravimo būdai“, - įsitikinusi R. Dičpetrienė.

Didesnis miestas – daugiau pinigų

Dar vienas skaudulys, su kuriuo susiduria mokyklų bendruomenės, o projekto iniciatoriai siekia sumažinti – iškritimas iš švietimo sistemos sudaro net apie 20 procentų. Kita lemtinga problema – narkotikų vartojimas. VO „Gelbėkit vaikus“ 2010-2012 m. duomenimis, narkotines medžiagas jau išbandę apie 26 proc.

Sostinėje šiuo atžvilgiu padėtis viena liūdniausių.

„Kaip bebūtų baisu, Vilniuje viskas yra lengviau prieinama, miesto vaikai daugiau pinigų turi, o ir apskritai daugiau gyventojų, daugiau pavojų. Žinoma, tai nereiškia, kad kaimo vietovėse šios problemos nėra“, - pasakojo R. Dičpetrienė.

Vertinimas bus ilgalaikis

Planuojama, kad per metus bus apmokyta apie 900 mokyklos bendruomenės narių, atrinktų būti projekto „Mokykla tėvams ir auklėtojams“ dalyviais.

Pasak iniciatorių, projekto vykdymo metu bus daug dirbama su moksleiviais, nemažai dėmesio skiriama jų tėvams, kadangi manoma, jog moksleivių tėvų įsitraukimas į mokyklų bendruomenės veiklą Lietuvoje yra nepakankamas. Taip pat bus apmokyti mokytojai, mokymo pagalbos specialistai, mokyklų administracijos darbuotojai, susijusios nevyriausybinės organizacijos.

Projekto metu mokyklose bus parengta 20 kvalifikuotų instruktorių, kurie užtikrins modelio diegimą ir palaikymą savo mokyklose.

Projekto veiklų įgyvendinimo pradžia yra 2010 m. lapkričio 25 d., pabaiga – 2014 m. vasario 28d. Projekto pradžioje planuojama atlikti tyrimą, kuris įvertins konkrečią situaciją atrinktose mokyklose, nustatys pagrindines spręstinas problemas. Projekto pabaigoje bus atliktas metodikos efektyvumo vertinimas.

R. Dičpetrienė sakė, jog, kadangi projektas finansuojamas ir Europos Sąjungos (ES) lėšomis, yra numatytas labai griežti vertinimo reikalavimai – tiek kokybiniai, tiek kiekybiniai. Be to, organizacija  „Gelbėkit vaikus“ patyčių prevencijos srityje dirba jau nuo 2000-ųjų metų, ir padeda mokyklose susikurti paauglių savanorių grupėms, kurioms gelbsti mokyklų socialiniai darbuotojai. Šios grupės vykdo patyčių prevenciją.NAUJAUSI KOMENTARAI

Vienybė - jėga

 Vienybė - jėga portretas
Bet kokios situacijos dalyvius galima, reikia ar pageidautina dalinti minimaliai į tris grupes. Dvi grupes bus konfliktuojančios dėl aptariamos situacijos , o trečioji grupė bus neutrali. Priklausomai kurią pusę palaikys , pritars ar neigs neutralioji grupė, nuo to priklausys konflikto sušvelninimo sekmė.Patyčių, smurto ar grasinimo grupė turi savo pusėje jėgos, drąsos ir dominavimo pranašumą bei pasiruošimą veikti visada ir visur. Tuo tarpu skriaudžiamoji pusė stokoja sutelktumo ir valios veikti vieningai, nors jų pajėgos ir nėra visai silpnos. Ateis laikas, kai vienokiu ar kitokiu būdu pasitelkę neutraliuosius jie turės ryžtis kovai ir įrodyti, kad ir jie verti pagarbos, bent jau dėl savo vieningumo ir padorumo. Kaip sakoma- geras žodis gerai , bet kokios nors racionalios jėgos forma įtikina žymiai greičiau ir įtikinamiau.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių