Lietuvos šimtukininkai renkasi užsienio universitetus

Lietuvos švietimo sistema sulaukė dar vieno antausio – gabiausi sostinės ir šalies abiturientai studijas žada rinktis svetur. Iš daugumos būsimų studentų lūpų tenka išgirsti nuomonę: užsienio universitetai parengia geresnius specialistus. Jaunuolius užsienis traukia ir dėl iššūkių, naujovių. Tad tik maža dalis puikiausiai egzaminus išlaikiusių liks Lietuvoje.

Ieško geresnės studijų kokybės

Būsimi studentai prieš kelias dienas paskutinįkart žengė į savo mokyklas – atsiimti atestatų. O tie, kurių mokyklų baigimo diplomuose puikuojasi trys, keturi ar net visi penki šimtukai iš valstybinių egzaminų, sulaukė ir ypatingo valdžios dėmesio: vilniečius atsiimti specialių padėkos raštų kvietė Vilniaus savivaldybė, o geriausiai egzaminus išlaikę Lietuvos abiturientai sukviesti ir į Vyriausybę. Nepaisant šių gražių gestų ir kalbų apie gerėjančią švietimo sistemos kokybę, tik nedaugelis jų ketina pasilikti studijuoti Lietuvoje.

Viena sostinės moksleivių, gavusi po šimtuką iš lietuvių, anglų kalbų, matematikos ir chemijos, studijuoti Lietuvoje neketina. Vilniaus licėjaus abiturientė Gabija Navickaitė prisipažino, kad nors nebus lengva palikti Vilnių, studijuoti trauks į Edinburgo universitetą.

"Norėjau kuo geresnio universiteto, o Edinburgas šioje srityje buvo geras. Be to, ten mokslas nemokamas. Ir šiaip norėjau išvažiuoti, pamatyti ką nors nauja", – pasakojo G.Navickaitė.
Būsima studentė ketina studijuoti chemiją ir yra įsitikinusi, kad būtent jos pasirinktos specialybės studijų kokybė užsienyje yra kur kas geresnė.

Visus penkis šimtukus iš abitūros egzaminų surinkusi panevėžietė, Juozo Balčikonio gimnazijos moksleivė Karolina Koženiauskaitė irgi sakė ketinanti akademinę ateitį sieti būtent su Edinburgo universitetu. Nors mergina tvirtino dar svarstanti, ar nereikėtų likti Lietuvoje ir studijuoti Vilniaus universitete, greičiausiai pasirinks pirmą variantą.

"Planuoju studijuoti Edinburgo universitete molekulinę biologiją. Galvojau apie Vilniaus universitete dėstomas nanotechnologijų studijas, nes mane itin domina ši specialybė. Tačiau prašymus rašiau į užsienio universitetus, nes noriu patobulinti ir savo anglų kalbos žinias", – pasakojo K.Koženiauskaitė.

Mergina viliasi, kad studijos užsienyje atvers didesnes galimybes vėliau išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas. Būsimosios studentės svajonė – patekti į Masačusetso technologijų institutą, kur, pasak jos, geriausia gamtos mokslų įranga.

"Iš tikrųjų norėčiau ne tik, kad patobulėtų mano anglų kalbos žinios. Norėčiau prisidėti prie mokslinių darbų. Žinau, kad ten dėstytojai nuveikia rimtų darbų, prisideda prie pasaulinio žmogaus genomo projekto ir kitų", – savo svajones dėstė penkis šimtukus surinkusi abiturientė.

Šauniai jaučiasi ir namie

Tiesa, noro traukti į užsienį turi ne visi. Kai kurie abiturientai jau dabar tvirtai žino, ką po studijų veiks Lietuvoje, arba jau net žengia pirmuosius rimtus žingsnius rimtame darbe.
Vilniaus rajono Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos abiturientas Mariušas Voitkunas, taip pat gavęs visus penkis šimtukus, sakė savo gyvenimą įsivaizduojantis tik Lietuvoje: "Aš visada norėjau likti Lietuvoje ir čia savo gyvenimą nugyventi. Manau, kad bus, ką veikti, ir perspektyvų netrūks." M.Voitkunas sakė besiruošiantis studijuoti Vilniaus Gedimino technikos universitete kelių ir geležinkelių inžineriją.

Kitas vilnietis, du šimtukus surinkęs Vytauto Didžiojo gimnazijos abiturientas Simonas Kazlauskas, likti Lietuvoje problemų taip pat nemato. Vaikinas tik išlaikęs egzaminus pradėjo dirbti vienoje programavimo įmonėje. Pasak jo, čia perspektyvų daug, o problemų – mažai. "Aš darbo netgi neieškojau, mane patys darbdaviai susirado. Mane pastebėjo mano interneto tinklaraštyje – jau ilgai užsiimu programavimu", – pasakojo S.Kazlauskas.

Pasak šimtukininko vilniečio, keliauti studijuoti, pavyzdžiui, į Angliją nelabai apsimoka: "Jei čia gyveni tėvų namuose, tau nereikia mokėti už nuomą, gauni pavalgyti – nereikia mokėti už maistą, tave vežioja – nereikia mokėti už transportą", – tikino S.Kazlauskas.

Vaikinas šiuo metu yra pateikęs paraišką Vilniaus universitete studijuoti programavimo specialybę. Tačiau dar nėra įsitikinęs, ar tikrai tai ir pasirinks.

Tiki, kad Lietuvoje bus geriau

Tie, kurie studijuoti visgi ruošiasi svetur, Lietuvos per daug nepeikia ir tiki perspektyvia šalies ateitimi. Būsimi studentai viliasi, kad kol baigs mokslus svetur, šalyje atsiras tinkamų darbo vietų ir jiems.

"Labai norėčiau grįžti. Visi sako, kad jei išvažiuoji, jau tikrai negrįši. Bet aš tikrai labai noriu grįžti, nes manau, kad per tą laiką, kol baigsiu mokslus, Lietuvoje atsiras daug vietų, kur galėčiau dirbti ir ką nors veikti", – vylėsi G.Navickaitė.

Pasak vilnietės abiturientės, dauguma jos bendraklasių vis dėlto nusprendė likti studijuoti Vilniuje, tad sostinę ji laiko tikrai perspektyviu miestu. Jos teigimu, po kelerių metų čia viskas bus geriau.

"Aš nemanau, kad Lietuvoje blogai, tačiau mes gal esame kiek atsilikę technologiniu požiūriu. Bet čia gal pinigų klausimas? Nemanau, kad bakalauro studijos čia blogos", – svarstė šimtukininkė K.Koženiauskaitė.

Tiesa, mergina nusivylusi ne studijų kokybe šalyje, o atmestinu valdžios požiūriu į gabų jaunimą. "Iš tiesų, kiek girdėjau, palyginti su ankstesniais metais, šiemet šimtukininkams dėmesio skyrė per mažai. Iš esmės nuvylė tai, kad neparodytas dėmesys tiems, kurie gavo "tik" tris šimtukus", – pasakojo mergina. Pasak jos, geriausių abiturientų pagerbimo renginyje, kuris vyko Vilniaus valdovų rūmuose, ne visi sukviesti mokiniai buvo paminėti. Baigus skaityti padėkas patiems geriausiems, likusiems buvo tiesiog pasiūlyta ateiti atsiimti rašiklių ir raštų.

"Manau, jie buvo verti to paties. Jie gavo dovanėlių, bet manau, kad per mažai dėmesio. Manau, jo tikrai galėjo būti skirta daugiau", – nusivylimo dėl nepagarbos kitiems abiturientams neslėpė penkis šimtukus surikusi K.Koženiauskaitė.

Egzaminams ruošėsi atsakingai

Šimtukus iš egzaminų surinkusiems moksleiviams iki tokių rezultatų paplušėti teko nemažai. Visi pašnekovai prisipažino, kad tai ilgametis ir nelengvas darbas.
Penkis šimtukus gavęs M.Voitkunas sakė, kad nors tiek šimtukų nesitikėjo, laukė panašių rezultatų.

"Įdėjau daug darbo ruošdamasis egzaminams", – sakė vaikinas. Matyt, dėl to abiturientui egzaminai nepasirodė pernelyg sunkūs.

Panevėžietė K.Koženiauskaitė teigė, kad daugiausia darbo įdėjo devintoje, dešimtoje ir vienuoliktoje klasėse, o paskutiniai metai mokykloje buvo tik kartojimosi laikas. "Aš manau, kad viską padarė mano įdirbis iš anksčiau. Nežinau, kodėl taip atsitiko. Man atrodo, kad tiesiog visiems dalykams laiko ir pastangų paskirsčiau po lygiai", – apie savo sėkmingą kelią egzaminų link pasakojo būsima Edinburgo universiteto studentė. Jai šiemečiai egzaminai pasirodė gana sunkūs, o sudėtingiausias egzaminas, pasak K.Koženiauskaitės, – biologijos.

Šimtukininkė vilnietė G.Navickaitė irgi teigė, kad nemažą dalį sėkmingų egzaminų rezultatų sudaro stropus darbas, tačiau nemažai lemia ir sėkmė.

"Jeigu prieš egzaminus būčiau blogai miegojusi, viskas būtų blogai susiklostę", – mano abiturientė.

G.Navickaitė pateikė savo paprastą asmeninį sėkmės laikant egzaminus receptą. Pasak merginos, prieš egzaminus reikia ne tik daug ilsėtis, išsimiegoti ir valgyti daug šokolado: "Svarbiausia, galvoti, kad visada turi kitą pasirinkimą, jeigu kas nors atsitiktų ne taip, kaip norėtum", – samprotavo G.Navickaitė.


Vilniečiai penkių šimtukų nesurinko

Pirmadienį Vilniaus miesto rotušėje meras padėkos diplomais apdovanojo net 130 geriausių sostinės moksleivių iš 24 miesto mokyklų.

Lietuvos mastu per šių metų egzaminų sesiją iš viso po penkis šimtukus surinko keturi šalies moksleiviai, o po keturis šimtukus – 18 abiturientų, iš jų net devyni – Vilniaus mieste.

32 diplomai atiteko abiturientams, surinkusiems po tris šimtukus.

Po du šimtukus iš egzaminų surinko net 89 miesto moksleiviai.

Už gerą darbą padedant moksleiviams pasiruošti abitūros egzaminams padėkos atiteko ir aštuonių Vilniaus mokyklų vadovams.


Pasirinko žinomus universitetus

Per Vilniaus rotušėje vykusią abiturientų apdovanojimo ceremoniją meras A.Zuokas vykdė neoficialią šimtukininkų apklausą. Šios apklausos rezultatus meras trumpai reziumavo. Paaiškėjo, kad gabūs jaunuoliai keliaus ir į pasaulyje garsius universitetus.

Iš tų, kurie ketina likti Lietuvoje, didžioji dalis rinksis Vilniaus universitetą. Tačiau dalis būsimų studentų studijuos prestižinėse mokymosi įstaigose – Harvardo, Oksfordo, Kembridžo universitetuose. Nemažai studentų ketina vykti ir į Škotijos aukštąsias mokyklas.

Tik vienas vilnietis šimtukininkas ketina studijuoti Vilniaus Gedimino technikos universitete.

Trys abiturientai dėl būsimų studijų dar apskritai nėra apsisprendę.

Daugelis gabiausių sostinės abiturientų žada rinktis medicinos ar politologijos mokslus. Kur kas mažiau noro šimtukininkai turi studijuoti tiksliuosius mokslus, išskyrus informatiką.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių