Kauno moksleiviai pirmieji Lietuvoje išbandė modernią laboratoriją

Po Lietuvos mokyklas pradėjo keliauti pirmoji šalyje mobili laboratorija, kuri supažindins moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais. Šiandien šis projektas startavo Kaune, „Saulės“ gimnazijoje.

Steigiant šia laboratoriją, buvo paskelbtas konkursas, kurio metu tiksliausiai apibūdinantį pavadinimą sugalvojęs moksleivis ne tik turėjo galimybę laimėti planšetinį kompiuterį, bet ir kartu su bendramoksliais galėjo tapti pirmaisiais laboratorijos mokslininkais. Konkursą laimėjo Kauno „Saulės“ gimnazijos moksleivis Dovydas Bulvinas, sugalvojęs projektui „Mobiliosios bioklasės“ pavadinimą.

"Laboratorija suteikia moksleiviams unikalią galimybę bent trumpam tapti tyrėjais. Jie ne tik išbando tikrus mokslinius prietaisus, bet ir patys atlieka tikrus, modernius biomokslų eksperimentus, kurie atskleidžia, kas yra DNR ir kaip ji funkcionuoja. Tai nėra imitacija, tai praktinis pabandymas. Moksleivius labai domina praktika, ko kartais tikrai trūksta. Nereikia galvoti, kad Lietuvoje viskas blogai – moksliniai stebuklai vyksta ir čia, – sakė Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas profesorius Osvaldas Rukšėnas.

„Mobilioji bioklasė“ yra aprūpinta modernia, daugiau kaip 120 tūkst. litų vertės moksline įranga. Padedami universiteto studentų, moksleiviai patys atliko pažintinius eksperimentus. Edukacinę laboratorijos programą taip pat sudaro mokslo populiarinimo paskaitos, mokymai ir diskusijos.

Pasak dekano, ši laboratorija turi ir kitą tikslą – verslo pagalba galima visuomenei atverti mokslo bendruomenės vidų ir sugriauti stereotipus bei mitus. Vienas tokių – mokslininkai yra užsisklendę savyje, sunkiai randantys kalbą su aplinkiniais, mokslas nėra įdomus.

Pasak projekto mecenato atstovo, bendrovės „Thermo Fisher Scientific“ Vilniaus padalinio generalinio direktoriaus Algimanto Markausko, ši laboratorija pasaulyje – ne naujovė. Tokios laboratorijos yra Vokietijoje ir Jungtinėse Amerikos valstijose. Būtent ten lankantis, verslininkams ir gimė sveikas mokslinis pavydas padaryti kažką panašaus Lietuvoje.

„Šitos valstybės – vienos turtingiausių pasaulyje, tačiau ir jos negali sau leisti turėti tokios modernios laboratorijos kiekvioenoje mokykloje, tam naudojamos tokios mobilios, keliaujančios laboratorijos. Džiaugiuosi, kad pavyko šią klasę suorganizuoti čia, Lietuvoje. Labai padėjo jauni savanoriai, kurie daug mėnesių ruošė tokią programą, kad vaikai užsikrėtę šia mokslo bakterija, „nepasveiktų“ visą gyvenimą“, – sakė direktorius.

Eksperimento metu „Saulės“ gimnazijos moksleiviai susipažino su Saugaus darbo laboratorijoje taisyklėmis, jiems buvo pristatyti darbo įrankiai, jų naudojimo metodika. Vėliau vyko olimpinės pipetavimo varžybos, po kurių buvo pristatytas DNR modelis, moksleiviai atliko tikrą mokslinį eksperimentą.

Mobilioji laboratorija keliaus po Lietuvą, aplankys ir atokiausius miestelius bei kaimelius. Jei projektas pasiteisins ir kels didelį susidomėjimą, numatoma sukurti ir antrąją laboratoriją. Programa yra skirta 9 ir vyresnių klasių moksleiviams, ją įgyvendina jaunieji Vilniaus universiteto ir „Thermo Fisher Scientific“ padalinio tyrėjai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Patiko

Patiko  portretas
Šaunuoliai "sauliokai". Gal tai būsimosios pasaulio mokslo žvaigždės?

na o kas

na o kas portretas
bus bandomieji triušiai????
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių