Vyriausybės programoje - ambicingi užmojai

Paskirtasis Premjeras Andrius Kubilius penktadienį pristatydamas Vyriausybės programą didžiavosi koalicijos partnerių paruoštu Krizės įveikimo planu ir pabrėžė nematantis jokio reikalo skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo.

Planas geresnis nei vakariečių?

"Tai tikrai ambicingas planas. Jo bendra vertė – 5 milijardai litų, o tai reiškia 5 proc. nuo šalies BVP. Tenka pastebėti, kad analogiški antikriziniai ES, JAV, Britanijos ar Prancūzijos planai nesiekia ir 1 proc. nuo BVP", - kalbėjo naujasis Vyriausybės vadovas.

Netrukus jis leido suprasti, kad Vyriausybė neketina imtis kraštutinių priemonių gelbstint šalies ekonomiką - devalvuoti nacionalinę šalies valiutą arba skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo.

"Turiu nuliūdinti gandų mėgėjus – šiandien nematau jokio poreikio Lietuvai skolintis iš TVF, o tuo labiau nematau jokio poreikio ir jokių galimybių kalbėti apie lito devalvavimą", - sakė paskirtasis Premjeras.

Kaip vieną iš galimų priemonių taupant valstybės finansus jis nurodė planuojamą valstybės valdymo reformą. Pasak jo, būtina stiprinti savivaldos galias.

"Valstybės valdymo pertvarka nieko nereikš, jeigu kardinaliai nepadidinsime savivaldos galių ir atsakomybės. Todėl esame pasiryžę neatidėliojant naikinti apskritis, o absoliučią daugumą jų funkcijų perduoti savivaldybėms. Biurokratijos saulėlydis prasidės nuo saulėlydžio apskritims. Vietoje apskričių gims regionai, kurių vienintelė funkcija bus regionų plėtra ir ES paramos tokiai tokiai plėtrai panaudojimas", - sakė A.Kubilius.

Eurą regi tik po 2011 m.

A.Kubilius akcentavo, kad jo vadovaujama Vyriausybė parengs ir kitoms politinėms jėgoms siūlys pasirašyti naują Nacionalinį susitarimą dėl svarbiausių permainų valstybėje, kuris bus parengtas prieš tai pasitarus su visuomene.

"Sekdami daugelio Europos valstybių pavyzdžiu, steigsime Nacionalinę ekonomikos ir visuomenės reikalų tarybą, į kurią įeis žymiausi verslo, mokslo, visuomenės atstovai ir kuri svarstys svarbiausius ekonominės ir socialinės politikos klausimus ir patars Vyriausybei. Skandinavijos šalių pavyzdžiu įsteigta Nacionalinė globalizacijos taryba padės ieškoti sutarimo rengiant Lietuvos atsakus į globalius iššūkius", - sakė paskirtasis Premjeras.

Pabrėžęs, kad ekonomikos ir finansų reikalai bus svarbiausias rūpestis artimiausiu laikotarpiu, naujasis Vyriausybės vadovas žadėjo ženklią paramą verslui. Jis kalbėjo, kad Vyriausybė planuoja radikaliai palengvinti sąlygas smulkiam ir vidutiniam verslui ir leisti jam lengviau prieiti prie įvairių finansinių instrumentų.

"Esame įsipareigoję ne pasyviai laukti, kol kokios nors investicijos ateis į Lietuvą, ar kol koks nors verslas atras naujas eksporto rinkas, esame pasiryžę pertvarkyti institucijas ir imtis agresyvios bei taiklios “medžioklės”: medžiosime ir geriausias investicijas, ir naujas rinkas eksportui", - kalbėjo A.Kubilius.

Netrukus jis pareiškė, kad apie euro įvedimą bus galime kalbėti tik po 2011 m.

Laidė akmenis į socialdemokratų daržą

Savo kalboje A.Kubilius nepamiršo pakritikuoti ir amžinųjų konservatorių priešininkų - septynerius metus valdžioje buvusių socialdemokratų.

"Kol ekonomika, Vyriausybei nieko neveikiant, savaime auga po 8-10 proc., Vyriausybei labai sunku imtis kokių nors permainų, nes pagunda ir toliau nieko neveikti visada būna stipresnė (kaip Vyriausybė pasiduodavo tokioms pagundoms, matėme 7 metus). Todėl savotiškai galime net padėkoti tam, kad šventė Lietuvoje baigiasi – tai privers mus dirbti", - sakė A.Kubilius.

Netrukus salėje kilus šurmulius, jis replikavo socialdemokratams. "Kodėl socialdemokratai nerimsta? Gal jiems neramu?", - į amžinuosius varžovus kreipėsi paskirtasis Premjeras.

A.Kubiliui pristačius Vyriausybės programą, parlamentarai būsimajam Premjerui ir ministrų kabineto nariams uždavinėjo klausimus. Klausimus paskirtajam Premjerui panoro užduoti 40 Seimo narių.

Opozicija negaili kritikos

Opozicija Seime pradėtai svarstyti valdančiosios koalicijos siūlomai Vyriausybės programai negaili kritikos.

Pasak socialdemokratės Birutės Vėsaitės, ji nėra mačiusi „tokios nekonkrečios Vyriausybės programos“, o dalis citatų, parlamentarės teigimu, „tikriausiai paimtos iš Šventojo rašto“.

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis užduodamas klausimą A.Kubiliui stebėjosi, kodėl naujoji Vyriausybė neskuba atskleisti savo tikslų. "Ar galite pasakyti kokia bus vidutinė senatvės pensija jūsų kadencijos pabaigoje 2012 metais? Kokia bus vidutinė alga? Būdami opozicijoje nuolat priekaištaudavote mums, kad mes nepateikiame prognozių, o dabar patys to nedarote", - kalbėjo Z.Balčytis.

Dėl programos balsuos antradienį

Kaip pranešė nacionalinis transliuotojas, Vyriausybės programos projektą dabar svarstys Seimo frakcijos ir komitetai. Prognozuojama, kad kitą savaitę, antradienį, Seimas gali balsuoti dėl pritarimo Vyriausybės programai.

Ketvirtadienį Prezidentas Valdas Adamkus pasirašė dekretą, kuriuo patvirtino paskirtojo Ministro Pirmininko A.Kubiliaus pateiktos Vyriausybės sudėtį.

Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo pateikimo Seimas savo posėdyje turi apsvarstyti Vyriausybės programą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių