Vyriausybė pritarė prezidentės siūlymams dėl Atliekų tvarkymo įstatymo

Vyriausybė pirmadienį iš esmės pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymams dėl Atliekų tvarkymo įstatymo.

Ministrų kabinetas siūlo Seimui pakartotinai svarstyti Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, pranešė Ministro pirmininko spaudos tarnyba. Prezidentės nuomonei pritarė ir Aplinkos ministerija.

Pritarta šalies vadovės siūlymui, kad nustatant rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydį būtų atsižvelgiama į Vyriausybės patvirtintą metodiką, rašoma pranešime.

„Aplinkosaugos organizacijų ir ekspertų vertinimais, dėl siūlomų ypač detalių ir neapibrėžtų įstatymo nuostatų, pavyzdžiui, galinčio nekilnojamojo turto objekte susidaryti atliekų kiekio, atliekų tvarkymo paslaugos kaina labai padidėtų. Dėl to kyla abejonių, ar atliekų tvarkymo paslaugos būtų prieinamos visiems šalies fiziniams ir juridiniams subjektams už priimtiną kainą, ar nedidėtų socialinė atskirtis“, - rašoma pranešime.

Šalies vadovė, grąžindama Seimui iš naujo svarstyti pataisas perspėjo, kad jos atveria kelią regioninių atliekų tvarkymo centrų privatizavimui ir monopolio įsigalėjimui atliekų bei sąvartynų tvarkymo versle. Įtariama, kad įsigaliojus pataisoms, gyventojai už atliekų tvarkymą mokėtų brangiau.

Premjeras Andrius Kubilius yra pareiškęs, kad prezidentė teisingai įžvelgė monopolijų pavojų ir pritaria jos siūlomiems saugikliams atliekų tvarkymo ūkyje. Tuo tarpu kai kurie Seimo Aplinkos apsaugos komiteto, kuriame pataisos buvo svarstomos beveik trejus metus, nariai sako, kad šalies vadovė dėl pataisų žalos buvusi suklaidinta.

Seimas kovo viduryje priėmė Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, leidusias gyventojams rinktis, kaip mokėti už atliekų sutvarkymą - rinkliavą ar mokesčius pagal sutartis su savivaldybėmis. Savivaldybės, nustatydamos atliekų tvarkymo paslaugų kainą, būtų turėjusios atsižvelgti į keturis kriterijus: į atliekų turėtojų, gyvenančių viename name, skaičių, į nekilnojamojo turto paskirtį ar jo naudojimo intensyvumą, taip pat į mišrių bei biologiškai skaidžių atliekų kiekį.

Namo savininkai arba daugiabučių bendrijos ar administratoriai privalėtų sudaryti sutartį su savivaldybės valdoma atliekų tvarkytoja arba su savivaldybe, o kitu atveju jie mokėtų savivaldybės nustatytą rinkliava. Jei tokios rinkliavos nėra, pavyzdžiui, Vilniuje, tuomet gyventojai pagal sutartį mokėtų sutartomis arba standartinėmis sąlygomis. Pastarąsias nustatytų Vyriausybė.

Seimas yra nustatęs, kad komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius negalės verstis ūkine veikla, o galės tik sudaryti sutartis su atliekų turėtojais ir rengti konkursus atliekų tvarkytojams. Komunalinės atliekos ateityje turės būti tvarkomos taip, kad skatintų atliekas naudoti ir perdirbti.


Šiame straipsnyje: atliekosatliekų tvarkymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių