Vyriausybė neišdrįso sugrąžinti FNTT vadovų į pareigas

Vyriausybė trečiadienį nepriėmė nutarimų atšaukti vidaus reikalų ministro įsakymus dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo.

Tačiau FNTT ketinama pertvarkyti. Be to, Vidaus reikalų ministerijos vadovas Raimundas Palaitis žadėjo stabdyti konkursus į šios tarnybos vadovus. Tokiais sprendimais, tikimasi, bus išspręsti tarp valdančiųjų konservatorių ir lberalcentristų kilę nesutarimai dėl FNTT vadovybės.

Priimtas tik protokolinis sprendimas

Vyriausybės pasitarime trečiadienį ministrai tik politiškai padiskutavo apie susidariusią situaciją dėl FNTT vadovų bei dėl premjero Andriaus Kubiliaus siūlymų panaikinti vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio pasirašytų įsakymų galiojimą.

Po diskusijų Vyriausybė nusprendė nepriimti premjero pateiktų nutarimų, apsiriboti tik protokoliniu sprendimu, kuriuo pripažįstama, kad konkursas į FNTT vadovus turėtų būti stabdomas.

Tuo tarpu nutarimai grąžinti buvus FNTT vadovus Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą į pareigas nebuvo išvis priimti.

Protokolinis sprendimas dėl konkurso stabdymo nėra įpareigojantis R.Palaičio. Tačiau jis pareiškė ketinąs atsižvelgti į Vyriausybės nuomonę ir greičiausiai stabdys konkursą, kuris turėjo įvykti šį penktadienį.

Nepriėmė nutarimo dėl grąžinimo į pareigas

Anot A.Kubiliaus, Vyriausybė siūlys Seimui priimti FNTT pertvarkos įstatymą. Turėtų būti peržiūrėtas šios tarnybos pavaldumas arba ji išskaidyta, kaip buvo planuojama padaryti prieš dvejus metus, kai prasidėjo diskusijos dėl FNTT reformavimo.

„Tikimės, kad Seimas pakankamai greitai apsvarstys ir priims tokius įstatymus, kurie leis pertvarkyti FNTT“, - sakė A.Kubilius.

Pasak premjero, atsižvelgiant į numatomą FNTT pertvarką Vyriausybė „priėmė protokolinį sprendimą, kuriuo pasiūlyta stabdyti konkursą šios tarnybos vadovų pareigoms užimti“.

„Visiems ministrams dalyvaujant vienbalsiai priėmėm tokį sprendimą. Niekas tam neprieštaravo“, - sakė Vyriausybės vadovas, paklaustas, ar ir R.Palaitis balsavo už.

Anot A.Kubiliaus, pasitarime „pasikeista nuomonėmis“ dėl siūlymo Vyriausybės nutarimu grąžinti V.Gailių ir V.Giržadą į pareigas. „Yra, kaip žinote, įvairių teisinių nuomonių šiais klausimais. Šiuo klausimu jokių sprendimų nepriėmėm. Mes tik pareiškėme savo nuomonę, kad priėmus sprendimus dėl FNTT pertvarkos būtų nelogiška tęsti konkursą į šios tarnybos vadovus“, - sakė premjeras.

Jis buvo priverstas pripažinti, kad Vyriausybė vargu ar turi teisinių galių grąžinti V.Gailių ir V.Giržadą į FNTT vadovus.

Atsižvelgs į Vyriausybės protokolinį sprendimą

Vidaus reikalų ministras R.Palaitis pareiškė nesąs prieš, kad FNTT būtų pertvarkyta. Jis užsiminė, kad reforma gali užtrukti ne vieną mėnesį, galbūt netgi užsitęsti iki kitų metų, nes tai susiję ir su biudžetu, skiriamu šiai tarnybai. „Būtų neprotinga dabar, prieš rinkimus, smarkiai koreguoti biudžetą tik dėl FNTT pertvarkos“, - kalbėjo ministras.

Kita vertus, R.Palaitis pripažino, kad dar nėra atsakyta į gausius klausimus, kaip bus pertvarkyta FNTT, kam ji taps pavaldi, ar bus galutinai išformuota, jos funkcijas išskirstant įvairioms kitoms institucijoms. „Dabar į daug klausimų dar neatsakyta. Bet taip, kaip kadaise buvo sukurta FNTT, taip ir galima būtų ją dezintegruoti“, - sakė jis.

Vidaus reikalų ministerijos vadovas pareiškė atsižvelgsiąs į Vyriausybės protokolinį sprendimą, raginantį stabdyti konkursą FNTT vadovų pareigoms užimti. „Jeigu pertvarka vyks pakankamai greitai, tikrai racionalu būtų stabdyti konkursą. Dar pasvarstysiu, ar stabdyti, bet, matyt, jis bus sustabdytas“, - teigė ministras.

Vėliau jis pareiškė, kad tikriausiai šį penktadienį konkursas į FNTT vadovus neįvyks.

R.Palaitis pabrėžė neketinąs grąžinti buvusių FNTT vadovų į darbą. „Jie yra praradę teisę dirbti su slapta informacija. Pagal jokius įstatymus nėra galimybės jiems tos teisės atkurti“, - pareiškė jis.

Ministras taip pat žada paskirti naują laikinąjį FNTT vadovą. Šiuo metu tarnybai laikinai vadovauja Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado pavaduotojas Antanas Montvydas. „Jis atėjo su sąlyga, kad vadovaus FNTT neilgai, laikinai. Jis yra VSAT vadovo pavaduotojas ir turi labai daug darbo savo institucijoje. Kas taps kitu laikinuoju FNTT vadovu, dar pasvarstysiu“, - sakė ministras.

R.Palaitis pakartojo neketinąs atsistatydinti iš ministrų ir pasirengęs toliau dirbti šioje Vyriausybėje, vadovaujamoje A.Kubiliaus. „Niekada su juo ir nesipykau. Visąlaik santykiai buvo darbiniai. Tikiuosi, jie tokie ir išliks“, - teigė Vyriausybės narys.

Gali atvėsinti aistras koalicijoje?

Į Vyriausybės pasitarimo darbotvarkę trečiadienį buvo įtraukti trys klausimai, susiję su FNTT vadovų atleidimu. Pirmiausia ministrų kabineto nariai svarstė FNTT įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir Vidaus tarnybos statuto kelių straipsnių pakeitimo projektus. Čia pat svarstytas ir Vyriausybės nutarimo projektas „Dėl kai kurių vidaus reikalų ministro įsakymų pripažinimo netekusiais galios“. Taip pat ketinta papildyti Vyriausybės 2002 metų nutarimą „Dėl Konkursų į valstybės tarnautojo pareigas organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, kuris suteiktų galimybę stabdyti paskelbtą konkursą FNTT vadovo vietai užimti.

Šie dokumentai buvo Vyriausybės teisininkų parengti dar išvakarėse premjero nurodymu. Tačiau, neoficialiomis žiniomis, valdančiojo Liberalų sąjūdžio deleguoti ministrai pasipriešino šių teisės aktų priėmimui, todėl apsiribota tik svarstymu ir vienu protokoliniu sprendimu.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis pareiškė tikįs, kad trečiadienį priimtais kompromisiniais sprendimais pagaliau žengti žingsniai, kurie padės panaikinti įtampą, kilusią valdančiojoje koalicijoje tarp A.Kubiliaus vadovaujamų konservatorių ir liberalcentristų, delegavusių R.Palaitį.

Kreipėsi į teismą

Vyriausybės įstatymo 34 straipsnis numato, kad Vyriausybė turi teisę pripažinti netekusiais galios tuos ministrų priimtus teisės aktus, kurie prieštarauja Konstitucijai, tarptautinėms sutartims, įstatymams ir kitiems Seimo priimtiems teisės aktams, prezidento dekretams, Vyriausybės nutarimams ar ministro pirmininko potvarkiams.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) teisininkų teigimu, vidaus reikalų ministro pasirašyti įsakymai dėl buvusių FNTT vadovų atleidimo neprieštarauja nė vienam iš minėtų teisės aktų. Be to, VRM antradienį pranešė, kad jeigu Vyriausybė pripažins netekusiais galios vidaus reikalų ministro įsakymus, jos sprendimai iškart bus skundžiami teismui.

Liberalcentristų deleguotas sveikatos apsaugos ministras, teisininkas Raimondas Šukys pareiškė tikįs, kad bus kreiptasi į Konstitucinį Teismą su prašymu išaiškinti, ar toks Vyriausybės įstatymo straipsnis atitinka Konstituciją.

R.Palaitis FNTT direktorių V.Gailių ir jo pavaduotoją V.Giržadą iš pareigų atleido vasario 15 dieną, gavęs Valstybės saugumo departamento medžiagą. Anksčiau šie pareigūnai tikrinti poligrafu dėl informacijos apie banką „Snoras“ atskleidimo.

Netrukus po pareigūnų atleidimo Vidaus reikalų ministerija paskelbė konkursą į FNTT vadovo pareigas. Paraišką užimti FNTT vadovo pareigas yra pateikęs vienas pretendentas. Konkursas turėjo įvykti šį penktadienį.

V.Gailius ir V.Giržadas jau kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, apskųsdami vidaus reikalų ministro įsakymus dėl jų atleidimo iš pareigų.


Šiame straipsnyje: FNTTRaimundas Palaitis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Reikia

Reikia portretas
Reikia,kad vyriausybės vairą tvirtai laikytų premjeras Andrius Kubilius,kas jam ir priklauso ir neleisti vairuoti užpakalinėje sėdynėje sėdintiems,nors jie labai to norėtų.

Tyrimo eiga

Tyrimo eiga portretas
Kuo neįtinka FNTT? Nusikaltimas tiriamas objektyviai, neliečiant pašalinių asmenų. Šiame procese jie neįtraukiami, nors gali iš tolo sekti tyrimo eigą. Nuimti ekspertizę atliekančius asmenis draudžiama. Jų asmens duomenys neliečiami. Faktas tolygus finansinio nusikaltimo dangstymui.

Tyrimas tęsiasi

Tyrimas tęsiasi portretas
Negalima trikdyti finansinį nusikaltimą tiriančių teisininkų, nes kenčia nekalti žmonės. Gailius ir Giržadas turi teisinę neliečiamybę.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių