V.Uspaskichas iš valdančiųjų reikalauja revoliucijos (papildyta)

Opozicinė Darbo partija (DP) nebendradarbiaus su valdančiąja koalicija, jeigu ji tik iš dalies pritars gana revoliuciniams „darbiečių“ reikalavimams. Viskas arba nieko - toks ultimatumas keliamas valdantiesiems, siekiantiems DP balsų per būsimą kitų metų biudžeto priėmimą.  

Reikalaujama pertvarkų energetikoje

Trečiadienį vakare DP prezidiumas sprendė, kokius reikalavimus iškelti valdančiajai keturių partijų koalicija, pakvietusiai „darbiečius“ bendradarbiauti.

Prezidiumo posėdyje DP pirmininkas Viktoras Uspaskichas pristatė parengtą pasiūlymų paketą. „Darbiečiai“ pateikė labai radikalius pasiūlymus energetikos, pajamų ir pelno apmokestinimo, kovos su monopolijomis bei smulkiojo verslo paramos srityse.

„Energetikoje siūlome atšaukti pelno mokestį, skaičiuojamą nuo turto vertės. Manome, kad monopolinės organizacijos turi šiuo sunkmečiu prisiimti didesnę atsakomybę, todėl jiems derėtų padidinti nekilnojamojo turto mokestį. Visa tai leis biudžetui gauti iki pusės milijardo litų per metus“, - įsitikinęs V.Uspaskichas.

Jo nuomone, valstybė turi paremti biojėgainių statybas. „Reikia supaprastinti leidimus pakeisti sklypų paskirtį iš žemės ūkio į komercinę. Tikrai atsiras daug norinčių investuoti į biojėgainių statybą“, - pareiškė DP vadovas.

Siūlo progresinius mokesčius

Didelius pakeitimus V.Uspaskichas pasiūlė mokesčių srityje, ypač remiant smulkųjį ir vidutinį verslą. Pasak jo, reikėtų iki 7 procentų sumažinti pridėtinės vertės mokestį įmonėms, savo produkciją eksportuojančioms į užsienį. Gyventojų pajamų mokestis esą galėtų būti sumažintas iki 10 proc. Pelno mokestis - iki 5 proc. 

Tačiau verslas esą galėtų net iki pusės jiems po tokių pertvarkų likusių pinigų atiduoti valstybei „Sodros“ bei kitokių mokesčių forma. „Revoliucinis sprendimas, bet valstybė nieko nepraranda, o verslas pasidalina turimais pinigais“, - pastebėjo V.Uspaskichas.

Jis taip pat siūlo nustatyti lengvatinį PVM tarifą kai kurioms verslo rūšims, pavyzdžiui, viešbučių verslui.

DP taip pat kelia progresinių mokesčių idėją bei pasisako griežtai prieš dabar Vyriausybės siūlomą socialinių išmokų bei pensijų mažinimą.

Prezidentė skeptiškai nusiteikusi

DP lyderis įsitikinęs, kad reikėtų 2010 metais kardinaliai peržiūrėti valstybės investicijų programą, joje paliekant vos kelis šimtus milijonų litų patiems būtiniausiems „remontams ar kitokioms skubioms investicijoms.“

„Tik ten, kur visai langų nėra ir viskas griūva, reikia skirti pinigų remontui. O jeigu reikia tik padažyti ar geresnes plyteles pakloti, tai gali ir palaukti“, - sakė V.Uspaskichas.

DP pirmininkas leido suprasti, kad tik viso šio pasiūlymų paketo priėmimas galėtų paskatinti jo vadovaujamą partiją prisidėti prie valdančiųjų šiems tvirtinant kitų metų biudžetą. Priešingu atveju „darbiečių“ paramos esą valdantieji negalėtų tikėtis.

„Gal ir galima kur nors taikyti kompromisą, bet epizodiški pakeitimai nepagerins padėties ekonomikoje. Būtina pagrindinius dalykus patvirtinti dar iki biudžeto priėmimo, o ne kalbėti apie jų patvirtinimą po biudžeto“, - pabrėžė jis.  

Valdančioji koalicija kol kas nekomentuoja DP reikalavimų dėl bendradarbiavimo su valdžia, kol nėra jų gavusi ir apsvarsčiusi.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė skeptiškai įvertino „darbiečių“ planus priversti koaliciją priimti jų siūlomą įstatymų paketą. „Mėgstu, kai žmonės svajoja“, - šyptelėjo ji.

Turi 72, kviečiasi 10

Praėjusio penktadienio vakarą DP prezidiumas priėmė sprendimą neatsisakyti derėtis su valdančiąja koalicija dėl paramos jai, tačiau kartu nuspręsta savas sąlygas, kurias įvykdžius „darbiečiai“ galėtų paremti koaliciją.

Kol kas kalbama apie DP paramą valdančiajai koalicijai, jei bus atsižvelgta į jų siūlymus, o ne dalyvavimą valdančiojoje koalicijoje.

Valdančioji koalicija prieš pusantros savaitės pakvietė DP pradėti konsultacijas dėl galimo bendro darbo koalicijoje.

Dabartinė Permainų koalicija, kurią sudaro keturios centro dešinės partijos, Seime turi 72 balsus iš 141.

Opozicinę Darbo partijos frakciją sudaro 10 narių.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių