V.Ušackas: svarbiausia žinia - nenustatyta, kad sulaikytieji buvo Lietuvoje

Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas svarbiausia parlamentinio tyrimo dėl galimo CŽV kalėjimo žinia pasauliui vadina tai, kad nebuvo nustatyta, jog Lietuvos teritorija buvo pervežami terorizmu įtariami asmenys, o šalyje veikė slaptas CŽV kalėjimas.

"Manau, svarbiausia žinia pasauliui, kad komitetas nenustatė, kad Lietuvos teritorijoje buvo pervežami ar Lietuvos teritorijoje buvo atvežti, išvežti CŽV sulaikyti asmenys, ar kad Lietuvos teritorijoje buvo CŽV kalėjimai", - BNS sakė V.Ušackas.

"Išvadose kalbama apie prielaidas, tačiau man svarbiausia išvada, ir svarbiausia žinia pasauliui, kad nėra faktų ir informacijos, kurie patvirtintų, kad Lietuvoje buvo CŽV kalėjimas", - pridūrė ministras.

Dėl galimai Lietuvoje veikusio slapto CŽV kalėjimo tyrimą atlikęs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas paskelbė nenustatęs, ar per valstybės teritoriją buvo pervežami ar į šalį buvo atvežti ar išvežti CŽV sulaikyti asmenys, tačiau pabrėžė, kad "sąlygos tokiam pervežimui buvo".

Seimo komitetas taip pat pranešė, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002-2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę, be to, minimu laikotarpiu Lietuvoje buvo nusileidę orlaiviai, kurie siejami su CŽV.

Komitetas nustatė, kad VSD buvo gavęs partnerių prašymą įrengti patalpas Lietuvoje, tinkamas laikyti sulaikytajam asmeniui, ir tokios patalpos buvo įrengtos dvejose vietose.

Anot V.Ušacko, "visapusiškas ir išsamus parlamentinis tyrimas parodė valstybės demokratinę brandą" ir atskleidė, kad būtina spręsti klausimus dėl sprendimų priėmimo tvarkos jautriais nacionalinio saugumo ir žvalgybos klausimais.

"Atlitkas visapusiškas išsamus parlamentinis tyrimas, kuris rodo valstybės demokratinę brandą ir rimtumą, kaip mes rimtai priimame žiniasklaidos teiginius ar kaltinimus apie neva buvusį CŽV kalėjimą Lietuvoje ir žmogaus teisių nesilaikymą", - sakė Užsienio reikalų ministerijos vadvoas.

"Parlamentinis tyrimas parodė, kad yra problemų dėl sprendimų priėmimo tvarkos jautriais nacionalinio saugumo ir žvalgybos klausimais, ir šiuos klausimus, kaip aš supratau iš mūsų vadovų pasisakymų, tie klausimai bus toliau svarstomi ir konkrečiai VSD veiklos kontekste", - teigė V.Ušackas.

Rugpjūčio mėnesį JAV televizijai "ABC News" paskelbus, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas, Lietuvos užsienio reikalų ministerija iškart tai paneigė, pavadinusi "gandais ar prasimanymais".

V.Ušackas antradienį sakė nemanąs, kad tai buvo per ankstyvas komentaras.

"Ne, tai nebuvo, kadangi mes rėmėmės mūsų turima informacija. Mes tokios informacijos neturėjome, ir aš esu patenkintas tuo, kad komitetas patvirtino pagal mūsų turimą informaciją teiginį. Ministerija tokios informacijos neturėjo ir neturi, kad būtų egzistavęs CŽV kalėjimas", - sakė V.Ušackas.

"ABC News" teigimu, slaptas CŽV kalėjimas, kuriame kalinti aštuoni įtariami "Al Qaedos" teroristai, netoli Vilniaus esančiuose Antaviliuose veikė 2004-2005 metais.

Didžioji dalis pasaulio naujienų agentūrų Seimo komiteto išvadas interpretavo kaip patvirtinančias, kad Lietuvoje buvo slaptas CŽV kalėjimas.

Naujienų agentūros "Reuters" antraštė skelbia: "Lietuva turėjo slaptus CŽV kalėjimus, nustatė tyrimas"; BBC straipsnis pavadintas "CŽV naudojo Lietuvos "juodąsias vietas"; AP skelbia: "Komisija: Lietuvos saugumas patvirtino CŽV kalėjimus"; "Bloomberg" pranešimą pavadino: "Lietuva leido CŽV naudoti slaptą kalėjimą tardymui".


Šiame straipsnyje: CŽV kalėjimasCŽVušackas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Siūloma griežčiau bausti už žiaurų elgesį su gyvūnais
  Siūloma griežčiau bausti už žiaurų elgesį su gyvūnais

  Seimo narys Linas Balsys pavasario sesijoje pakartotinai ketina teikti dar praėjusiais metais Seime įregistruotas Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siekiama sugriežtinti atsakomybę už žiaurų elgesį su gyvūnais. ...

  7
 • Naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir plikledis
  Naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir plikledis

  Šeštadienio naktį Lietuvoje eismo sąlygas sunkins snygis ir plikledis, įspėjo Automobilių kelių direkcija. ...

 • Kariuomenės vadui pristatytos šarvuočių „Marder“ įsigijimo galimybės
  Kariuomenės vadui pristatytos šarvuočių „Marder“ įsigijimo galimybės

  Kariuomenės vadui generolui leitenantui Jonui Vytautui Žukui šią savaitę buvo pristatytos galimybės įsigyti vokiškas pėstininkų kovos mašinas „Marder“, tačiau pirkinys nėra planuojamas, pranešė pareigūnai. ...

  5
 • Skubėkime pasidžiaugti žiema
  Skubėkime pasidžiaugti žiema

  Šį savaitgalį patartina išsiruošti į gamtą ir pasimėgauti žiemos malonumais, mat nuo kitos savaitės vidurio į pajūrį sugrįš lietūs ir žvarba. Gali būti, kad tai bus paskutinė proga šį mėnesį pasigrožėti &s...

 • Tarpukario Lietuvoje girtuoklius gydė maldos
  Tarpukario Lietuvoje girtuoklius gydė maldos

  Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos radikalizmas alkoholio vartojimo ir jo reklamos klausimais šiandien veikiausiai nustebintų net patį Motiejų Valančių, kuris savo laikais girtuoklius skatino "gydyti" blaivybės apžadais, bet nereikal...

  1
 • Linksmų perėjų idėjos nepametė
  Linksmų perėjų idėjos nepametė

  Sumanymas pagražinti pėsčiųjų perėjas piešiniais taip ir liko klaidžioti savivaldybės koridoriuose. Tikimasi, kad nuspalvinti gatves pavyks šiemet, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. ...

  2
 • Griaus sandėlius piliavietėje
  Griaus sandėlius piliavietėje

  Į Kruizinių laivų terminalą vedančios Priešpilio gatvės rekonstrukcija startuos jau šį pavasarį. Atnaujinant gatvę reikės pašalinti keturis sandėlius. Leidimo šiems darbams bus prašoma miesto tarybos. ...

  3
 • Įspėjama apie pavojus ant ledo
  Įspėjama apie pavojus ant ledo

  Pro miesto centrą tekančios Dangės ledas vilioja vaikus. Prižiūrėtojai prie upės pakabino ženklus, įspėjančius, kad lipti ant ledo yra nesaugu. Viliamasi, kad tai padės atkreipti dėmesį į tykančius pavojus. ...

 • LRT pertvarko portalą, redaktorius įžvelgia grėsmių
  LRT pertvarko portalą, redaktorius įžvelgia grėsmių

  Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) vadovybė imasi pertvarkyti naujienų portalą lrt.lt – juo rūpintis ketinama pavesti naujai kuriamam LRT Interneto departamentui. ...

  9
 • Vaikiški J. Statkevičiaus tautiniai kostiumai jau platinami savivaldybėse
  Vaikiški J. Statkevičiaus tautiniai kostiumai jau platinami savivaldybėse

  Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ jau platina po savivaldybes dizainerio Juozo Statkevičiaus sukurtus vaikiškus tautinius kostiumus. ...

  55
Daugiau straipsnių