V.Ušackas neteko Prezidentės pasitikėjimo (atnaujinta)

Premjeras Andrius Kubilius nesugebėjo įtikinti Prezidentės Dalios Grybauskatės, kad ši imtų pasitikėti užsienio reikalų ministru Vygaudu Ušacku, todėl netrukus jis praras savo pareigas.

Prezidentė susitiko su premjeru

Trečiadienį įvykusiame susitikime Prezidentė informavo premjerą, kad nebepasitiki Užsienio reikalų ministerijos vadovu.

Prezidentė pareiškė laukianti premjero teikimo atleisti ministrą.

A.Kubilius pareiškė paklusiąs valstybės vadovės valiai ir netrukus šį klausimą išspręsiąs - pateiksiąs užsienio reikalų ministro atstatydinimą ir suderinsiąs naują kandidatą į šias pareigas.

"Darbas nebuvo sėkmingas"

Po pusvalandį trukusio D.Grybauskaitės ir A.Kubiliaus susitikimo Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys pareiškė: "Prezidentė konstatavo, kad darbas su ministru V.Ušacku nebuvo sėkmingas ir yra neperspektyvus, nes ministras yra praradęs Prezidentės pasitikėjimą".

L.Balsys priminė, kad pirmadienį susitikusi su visais ministrais Prezidentė pabrėžė, kad "nori matyti dirbančią Vyriausybę, susitelkusią konkretiems rezultatams, o ne kalboms". "Tokia nuostata galioja visiems ministrams, užsienio reikalų ministrui taip pat. Prezidentės įsitikinimu, užsienio politika yra labai svarbi valstybės interesams, todėl negali tapti užsienio reikalų ministro politinės savireklamos įkaite", - pastebėjo atstovas spaudai.

Jis sakė, kad "Konstitucija labai aiškiai apibrėžia, kaip Lietuvoje vykdoma ir formuojama užsienio politika - Prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką". "Prezidentė priversta konstatuoti, kad ministras negali turėti asmeninės užsienio politikos ir ją vykdyti nederindamas su valstybės vadove, o kartais ir su Ministru pirmininku", - teigė L.Balsys.

Todėl Prezidentė pareiškė nepasitikėjimą ministru V.Ušacku ir kreipėsi į premjerą, kad šis pareikštų savo nuomonę ir imtųsi konkrečių procedūrinių veiksmų, kurie atvestų prie teikimo atleisti užsienio reikalų ministrą.

Apie kitus ministrus nekalbėjo

Paklaustas, kada ministras vykdė savo politiką, L.Balsys atsakė: "Diplomatija, užsienio politika yra tokia subtili sritis, kur sunku įvardyti kokią nors konkrečią datą. O daugelis diplomatijos dalykų net ir neaptarinėjami. Galima būtų prisiminti kai kuriuos ultimatyvius pareiškimus kaimyninėms valstybėms, kai buvo klausimai iš ministro pusės buvo sprendžiami ultimatumų forma, kai Prezidentė ragino politiniam dialogui. Tačiau aš nenorėčiau leistis į konkrečias detales".

Prieš savaitę Užsienio reikalų ministerija pareiškė notą Baltarusijai, atsisakiusiai bendradarbiauti su Lietuva Sausio 13-osios byloje. Tuo tarpu D.Grybauskaitė buvo pareiškusi matanti politinio dialogo su baltarusiais galimybę sprendžiant šiuos klausimus.

L.Balsys tvirtino, kad trečiadienio susitikime buvo kalbama tik apie užsienio reikalų ministrą. "Apie kitus ministrus šiandien nebuvo kalbėta", - pareiškė jis.

Premjeras apgailestavo

A.Kubilius žurnalistams sakė apgailestaujantis, kad teks atleisti iš pareigų V.Ušacką.
"Aš ne kartą sakiau, kad bet kuris ministras turi turėti Prezidentės ir premjero pasitikėjimą. Tie požiūriai gali būti kartais ir nesutampantys, Prezidentė ir premjeras gali turėti savo požiūrį. Tai, kad labai aiškiai buvo pasakyta, jog ministras V.Ušackas nebeturi Prezidentės pasitikėjimo ir išdėstyti motyvai, kodėl nebeturi to pasitikėjimo, daro situaciją pakankamai aiškią", - sakė premjeras.

"V.Ušackas, mano supratimu, yra patyręs profesionalas, man tenka apgailestauti dėl susiklosčiusios padėties", - pridūrė jis.

Situacija artimiausiu metu bus aptarta su ministru Ušacku, su koalicijos partneriais ir su savo Tėvynės sąjunga. "Aptarsime situaciją ir rasim sprendimus", - įsitikinęs premjeras.

A.Kubilius leido suprasti, kad karjeros diplomatas V.Ušackas galės likti užsienio reikalų sistemoje: "Diplomatinė tarnyba ir ministro darbas yra du skirtingi dalykai".

Vyriausybės vadovas pakartojo, kad ministrai nesilaiko kėdės. "Nėra nei vieno ministro tobulo, kaip ir premjero, nėra nei vieno ministro amžino, kaip ir premjero, gali būti visi keičiami anksčiau ar vėliau, jeigu tam bus reikalas", - sakė jis.

Pastaruoju metu kritikavo

Valstybės vadovė pastaruoju metu smarkiai kritikavo užsienio reikalų ministrą, tvirtino niekada nereiškusi jam paramos. Tuo tarpu V.Ušackas tikino vykdąs Vyriausybės programą, turįs valdančiosios koalicijos ir premjero pasitikėjimą.

A.Kubilius susitikimo su Prezidente išvakarėse pareiškė, kad ministras turės arba rasti bendrą kalbą su valstybės vadove, arba „tuomet galimi kiti sprendimai“.

Pagal galiojančią valdančiosios koalicijos sutartį, Užsienio reikalų ministerijos vadovą turi deleguoti Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščonys demokratai. Kol kas neaišku, kas galėtų tapti naujuoju ministru.


Šiame straipsnyje: ušackasVyriausybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių