V.Tomaševskis: lenkų padėtis Lietuvoje - ne teisinė, bet politinė problema

Lenkų tautinės mažumos problemos yra ne teisinis, tačiau politinis klausimas, Vilniuje ketvirtadienį surengtoje konferencijoje apie tautinių ir etninių mažumų teisių apsaugą Lietuvoje teigė europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

"Tautinių mažumų įstatymas yra specifinis įstatymas, o valstybinės kalbos įstatymas yra pagrindinis įstatymas. (...) Specifinis įstatymas galioja tam tikroje teritorijoje. (...) Tai Šalčininkų rajone, Vilniaus rajone galima vartoti lenkų kalbą, o Visagino savivaldybėje - rusų. Deja, pas mus, kažkas nenori pripažinti, kad tai yra daugiau ne teisinė, o politinė problema", - teigė Europos Parlamente (EP) Europos konservatorių ir reformistų frakcijai priklausantis V.Tomaševskis.

"Nesakėm ir nesakom, kad Lietuvoje yra prasčiausia padėtis tautinių mažumų. Yra pakankamai daug teisių, bet yra daug šalių, kur šitos teisės yra daug pažangesnės," - sakė EP narys, pridūręs, jog Lietuvoje kyla problemų dėl pasirašytų tarptautinių sutarčių įgyvendinimo.

Europarlamentaro teigimu, "skaitymasis su lenkų teisėmis Lietuvoje regresuoja", o 1996 metais partijoms įvestas reikalavimas surinkti 5 procentus balsų, norint patekti į Seimą, tautinėms mažumoms užkerta kelią turėti daugiau atstovų Parlamente.

"Iki 1996 metų tautinių mažumų organizacijos neturėjo barjerų rinkiminių. (...) Įvedus šitą principą, paskutiniuose rinkimuose mes gavom beveik 5 procentus ir vieną mandatą. Be slenksčio turėtume papildomus 5 mandatus, tai yra akivaizdus regresas", - teigė V.Tomaševskis.

EP nario teigimu, teikdamas finansinę paramą Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas diskriminuoja tautinių mažumų problemas keliančias grupes.

"(...) Šis departamentas labai dažnai finansuoja tuos projektus, kuriuos pateikia tos organizacijos, kurios niekada nekelia jokių problemų. Sakysim, kokių negausių tautinių mažumų, azerbaidžaniečiai, kirgizai ir taip toliau. Savo ruožtu gausias tautines mažumas, kurios kelia problemas, tame tarpe ir lenkų tautinę mažumą, finansuoja minimaliai", - kalbėjo V.Tomaševskis.

Politikas taip pat turėjo priekaištų tautinių mažumų švietimo sistemai dėl klasių komplektavimo tvarkos ir privalomo gimtosios kalbos egzamino nebuvimo.

Konferencijoje dalyvavęs Seimo frakcijos "Tvarka ir teisingumas" lyderis Valentinas Mazuronis pritarė nuomonei, kad gatvių pavadinimai tose savivaldybėse, kuriose daugumą gyventojų sudaro lenkų tautinė mažuma, turėtų būti rašomi tiek lietuvių, tiek lenkų kalbomis.

"Mano asmenine nuomone - taip. Bet tie visi dalykai turi būti užfiksuoti mūsų valstybės įstatymuose", - kalbėjo Seimo narys, pabrėžęs, jog V.Tomaševskio kalbų EP jokiu būdu negalima įvardinti kaip valstybės šmeižimo.

"Kažkodėl pas mus daromas toks įspūdis, kad čia kažkas su kažkuo bando pyktis, kovoti. V.Tomaševskio pasisakymas EP, aš skaičiau Lietuvoj keletą vietų, neva tai yra mūsų valstybės šmeižimas, jokiu būdu", - sakė "tvarkietis".

Konderencijoje dalyvavęs EP frakcijos "Europos konservatoriai ir reformistai" pirmininkas Michalas Tomaszas Kaminskis teigė, kad jo "užduotis - ne kritikuoti Lietuvos vyriausybę, o priešingai - daryti viską, kad problemos būtų sprendžiamos".

"Šioje konferencijoje pasakytoje kalboje išreiškiau viltį, kad Lenkija galėtų didžiuotis Lietuvos lenkų mažuma, kad ji būtų vertinama pozityviai, o ne kaip kelianti problemas. (...) Su lenkų mažuma susijusias problemas reikia spręsti europinėje dvasioje", - teigė EP frakcijos, kuriai priklauso ir V.Tomaševskis, pirmininkas.


Šiame straipsnyje: Tomaševskislenkų padėtis

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių