V.Landsbergis: Vilniuje trūksta paminklų J.Basanavičiui ir Laisvei

Per penkerius metus, iki Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio, Vilniuje būtina pastatyti paminklus Laisvei ir tautos patriarchui Jonui Basanavičiui, sako buvęs Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas europarlamentaras Vytautas Landsbergis.

Šeštadienį minint 95-ąsias valstybės atkūrimo metines, tradiciškai kalbėdamas iš Signatarų namų balkono Vilniuje, jis stebėjosi, kad šių paminklų iki šiol nėra.

„Liko penkeri metai, iš tiesų kartais su mūsų vangumu ir delsimais, tai labai nebe daug iki Lietuvos atkūrimo šimtmečio. Nejau būsime tokie veršiai, kad neatsiras čia kur nors, ten yra laukymė netoliese, J. Basanavičiaus paminklas? Kur jis dar turėtų būti?“ – retoriškai klausė politikas.

„Gerai, kraštiečiai Suvalkijoje pasistatė, gerai kur nors išliko nenugriautas. Bet čia, Vilniuje, jo Vilniuje, negali taip būti, kad neatsirastų“, – pabrėžė jis.

V. Landsbergis priminė, kad Lietuvos valstybės atkūrimo deklaracija 1918 metų vasario 16 dieną pasirašyta Vilniuje, Pilies gatvėje esančiame name, kur dabar įsikūręs Signatarų namų muziejus.

„Tada susirinko čia dvidešimt vyrų ir parašė Lietuvai gražų kvietimą: „gyvenk, būk Lietuva“, ir pranešimą pasauliui: „Lietuva nori gyventi“. Ir dabar turime turėti ir reikšti šią valią – būti čia, gyventi čia. Tų dvidešimties pirmuoju pasirašė Jonas Basanavičius“, – teigė V. Landsbergis.

Jis apgailestavo, kad iki šiol Lukiškių aikštėje nestovi paminklas Laisvei, nors jau daug metų apie jį kalbama.

„Laisvės paminklas Lukiškių aikštėje stumdomas ir stumdomas. Užsibrėžkime – daugių daugiausia šimtmečiui turime (pastatyti – BNS)“, – kalbėjo politikas.

Jis taip pat priminė dar vieną neįgyvendintą sumanymą – ant Tauro kalno Vilniuje pastatyti Tautos namus.

„O Tautos namai Pamėnkalnyje? Kurių reikmę ir tikslą paskelbė J. Basanavičius, apie kuriuos svajojo ir agitavo Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, čia pat netoliese gyvenęs ir čia savo meilę – Sofiją Kymantaitę – sutikęs. Ir jam paminklo nėra, nors buvo kažin kada nutarta“, – vardijo buvęs Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas.

Jis linkėjo visiems „neužsikapstyti smulkmenose, bankeliuose, įstatymuose dėl mokesčio, kuris vėl po to keičiasi“.

Šiemet sukanka 95 metai, kai 1918 metų vasario 16-ąją dvidešimt Jono Basanavičiaus vadovaujamos Lietuvos Tarybos narių pasirašė aktą, paskelbiantį, jog atkuriama nepriklausoma, demokratiška Lietuvos valstybė su sostine Vilniumi.



NAUJAUSI KOMENTARAI

jonas

jonas portretas
man atrodo, kad Vilniuje truksta namu nupindejusiams seneliams

VYTIOHA

VYTIOHA portretas
Wilno lenku...atiu-tiu Vitia....nesapaliok.Lietuviais ten net nekvepejo.kai Stalinas padovanojo Lietuvai....1939 metais....

woke

woke portretas
Ko Vilniuj truksta - tai sazines. Baigia visa Lietuva suvalgyt. Kas geriausio -vis Vilniuj,o kitiems Lietuvos miestams nieko nereikia? O gal Lietuva tai Vilnius?
VISI KOMENTARAI 17

Galerijos

Daugiau straipsnių