V.Landsbergis teigia nenorįs bylinėtis su V.Petkevičiaus vaikais

Europarlamentaras konservatorius Vytautas Landsbergis trečiadienį per Vilniaus apygardos teismo posėdį teigė nenorintis bylinėtis su praėjusių metų gruodį mirusio rašytojo Vytauto Petkevičiaus vaikais, tik „norintis apginti tėvo garbę dėl šmeižto".

Nueitų su V.Petkevičiaus vaikais prie kapų

"Aš nesibylinėju su V.Petkevičiumi. Atsakovą jau pasiėmė mirtis. Vieno lito ieškinys - tai tik būdas, kad byla tęstųsi ir galimai padoriai pasibaigtų. Aš bylinėjuosi prieš neteisybę, kuri, deja, lieka. Ją reikia užbaigti, kad mano tėvo atminimas neliktų apdrėbtas vieno žmogaus fantazijomis", - per teismo posėdį sakė V.Landsbergis.

Europarlamentaras siekia, kad būtų paneigta esą tikrovės neatitinkanti informacija apie jo tėvą Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, paskelbta V.Petkevičiaus knygoje "Durnių laivas". Anot europarlamentaro, čia paskelbta informacija įžeidė tėvo garbę ir orumą. Jis prašo, kad dėl įžeidimo būtų priteistas simbolinis vienas litas.

"Garbingasis teisme, jau 6 metai siekiu šioje byloje vieno pagrindinio tikslo: apginti mano tėvo garbę dėl šmeižto. Šis juodinimas buvo išreikštas konkrečiuose prasimanymuose ir paskleistas knygose", - sakė ieškovas, tvirtindamas, kad yra pasirengęs su V.Petkevičiaus vaikais nueiti prie velionių kapų.

Rašytojo dukra: pasikliauti tėvo teiginiais turiu daugiau prielaidų

V.Landsbergis teisme siūlė vaikams neįrodinėti, ar teiginiai apie jo tėvą yra teisingi, ar ne. Pasak jo, tegul tai nustato teismas.

Tuo metu rašytojo vaikai su V.Landsbergio teiginiais nesutiko ir tvirtino, kad V.Petkevičiaus parašyti teiginiai tebuvo jo nuomonė, o jie esą už tėvo nuomone atsakyti negali.

"Tais dalykais, apie kuriuos mano tėvas kalba, aš niekada negalėjau įsitikinti (...) Nuo mažens esu girdėjusi jį kaip teisybės sakytoją. Aplink jį visada rinkosi žmonės, kurie nori teisybės ir užtarimo. Ponas Landsbergis mane ragina pripažinti, kad juose nėra tikrovės. Savo tėvo teiginiais pasikliauti aš turiu daugiau prielaidų", - kalbėjo V.Petkevičiaus dukra Liudmila.

Tam pritarė ir V.Petkevičiaus sūnūs Vytautas bei Petras. Jie tvirtino, kad už kito žmogaus nuomonę atsakyti nėra įmanoma.

"Neužmirškit, kad tai - grožinės literatūros kūrinys, kuriame naudoti interpretuoti faktai (...) Tėvas buvo aštrios plunksnos žmogus", - sakė P.Petkevičius.

Informacija pateikta kaip faktai?

V.Landsbergio advokatė Liudvika Meškauskaitė teismo posėdyje sakė, kad "Durnių laive" informacija yra pateikiama kaip faktai.

"Be abejo, niekas negali versti įrodyti jo (V.Petkevičiaus - BNS) nuomonės, savo vertinamuosius kriterijus žmogus pats gali išsakyti. Eina kalba apie kitą dalyką - faktus", - kalbėjo advokatė.

Tuo tarpu V.Petkevičiaus vaikus atstovaujantis advokatas Mindaugas Banelis tikino, kad rašytojo kūrinys tėra literatūrinis tekstas.

"Šita byla yra pradėta dėl knygos ir klaidinga būtų matyti, kad literatūrinis tekstas nesiskiria nuo neliteratūrinio teksto (...) Aš bandau teisiškai perduoti jo poziciją, rašydamas knygą jis patikėjo savo surinktais duomenimis (...) Tai jo nuomonė, kurią jis perdavė šaržuodamas ieškovo tėvą", - teigė M.Banelis. Anot jo, pačioje knygoje parašyta, kad "Durnių laivas" yra politinių veidų ir šaržų galerija ir V.Petkevičiaus prisiminimai.

Teismas savo verdiktą skelbs gruodžio 23-iąją.

V.Petkevičius mirė praėjusių metų gruodžio 10 dieną.

V.Landsbergis-Žemkalnis knygoje "Durnių laivas" pavadintas "Hitlerio draugu", "naujai iškeptu patriarchu", taip pat sietas su KGB, leidžiama suprasti, kad jis net bendradarbiavo su šia sovietinio saugumo struktūra.

V.Petkevičius kaltės niekada nepripažino

V.Petkevičius savo kaltės dėl šmeižto niekada nepripažino, teigė, kad tikslo pažeminti mirusįjį neturėjo. Jis savo knygą vadino "politinių šaržų ir veidų galerija".

2006-ųjų rugsėjį Generalinė prokuratūra dėl senaties nutraukė baudžiamąją bylą rašytojui V.Petkevičiui, iškeltą dėl tarpukario Lietuvos veikėjo V.Landsbergio-Žemkalnio apšmeižimo.

Žymus architektas, Nepriklausomybės kovų savanoris V.Landsbergis-Žemkalnis (1893-1993 m.) Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos į Vokietiją, vėliau emigravo į Australiją. 1959 metais V.Landsbergis-Žemkalnis grįžo į Lietuvą.


Šiame straipsnyje: LandsbergisPetkevičiusbyla

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių