V.Landsbergis pritaria D.Grybauskaitės sprendimams

Konservatorių patriarchas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis pritarė Prezidentės Dalios Grybauskaitės pastariesiems sprendimams dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo bei ambasadoriaus Gruzijoje.

Trumpame interviu portalui V.Landsbergis neslėpė apgailestavimo, kad buvęs jo bendražygis ir bendramintis Mečys Laurinkus nesugebėjo pasipriešinti „liūnui“, įsitvirtinusiam valstybės saugume.

Gal žinote atsakymą, kodėl dešiniųjų pažiūrų, tautiškai ir valstybiškai nusiteikę žmonės taip smarkiai pasikeičia, patekę į VSD? Kodėl anksčiau dešiniųjų gerais, patikimais žmonėmis laikytais dabartiniu ambasadoriumi Gruzijoje, buvusiu VSD vadovu M.Laurinkumi ir atsistatydinusiu VSD generaliniu direktoriumi Povilu Malakausku tie patys dešinieji dabar jau nebepasitiki?

Čia reiktų gerokai mąstyti ir analizuoti visą per pastaruosius beveik dešimt metų susiklosčiusią situaciją. Tuo labiau, kad nežinau, apie kokius gerus žmones kalbate.

Nebelaikote, pavyzdžiui, M.Laurinkaus geru žmogumi? Jis juk buvo jūsų bendražygis ir bendramintis Nepriklausomybės aušroje.

(Atsidusęs – red. past.) Matyt, kažkas pasikeitė.

Jame?

Taip.

Kas pasikeitė?

Na, čia ilgoka istorija, trumpai nepasakysi. O dabar nėra galimybių ir laiko kalbėti kiek ilgėliau.

Tiesiog kažkas pasidarė. Ne staigiai, bet palaipsniui. Pasidarė taip, kad dabar ten ne viskas gerai.

(Kiek patylėjęs, pamąstęs – aut. past.) Aš nežinau. Aš negaliu komentuoti tokių dalykų. Bet, matyt, M.Laurinkus yra elgęsis netinkamai.

Jį kažkoks „liūnas“ įtraukė? Prieš kurį laiką susiformavęs oligarchinis, biurokratinis „liūnas“?

Liūnas nėra kokia nors abstrakcija. Yra žmonės, kurie padaro tą liūną – ar jį rašytume su kabutėmis, ar be jų.

Tiesiog saugumo vadovai negebėjo su tuo susiformavusiu „liūnu“ susitvarkyti?

Čia ne visai taip. (Dar kiek patylėjęs – aut. past.) Gal įklimpo... Turbūt įklimpo patys.

Jums asmeniškai gaila M.Laurinkaus, P.Malakausko už tai, kad jie pateko į tokias nemalonias istorijas, susigadino sau karjerą?

Man atrodo, čia ne karjeros klausimas.

Gaila, jeigu žmonės paslysta. Ir neatsitiktinai paslysta, o kartais sąmoningai ir netgi sistemingai. Gaila, kai žmonės pasirodo per silpni keliamiems uždaviniams.

Jums pasirodė suprantamas tiek P.Malakausko atsistatydinimas, tiek Prezidentės reiškiamas nepasitikėjimas M.Laurinkumi?

Man suprantamas. Aš negaliu komentuoti plačiau. Bet aš neabejoju, kad tiek vienam, tiek kitam sprendimui yra pakankamas pagrindas.

Stebėdamas visas su valstybės saugumu susijusias aplinkybes, nepastebite tam tikro nušalintojo prezidento Rolando Pakso šalininkų galvų kėlimo ir netgi triumfavimo? Tai nėra pernelyg naudinga Konstituciją pažeidusiam ir dėl to nuo valstybės vadovo pareigų apkaltos būdu nušalintam R.Paksui?

Jiems visa ši istorija, aišku, naudinga. Juk galima paimti ją kaip kokį epizodą ir uždengti visus borisovus, visus reketus, visa kita - ko tik ten nėra buvę. Ir dabar vėl vaizduoti kankinį. Ir dar groti antiamerikietiška gaida, kuri kam nors tikrai labai patinka.

Jūsų nuomone, naujasis saugumo vadovas turėtų būti iš šalies, iš politikos, iš tos pačios dabartinės sistemos?

Nežinau, apie kokią čia kalbate dabartinę sistemą. Apie VSD? Kai susiformuoja sistema, kai ji padaro žmones „savo“ žmonėmis, tai jau yra negerai.

Kai atmetami žmonės, kurie galbūt ir geri, bet jie nepaklūsta tai sistemai, neįeina į ją, kai nebesvarbu jų kvalifikacijos, jie atmetami arba šalinami, be jų bandoma apsieiti. Yra negera tendencija, kai kokia nors vietinė grupuotė pasivadina sistema.

Toks galėtų būti atsakymas į klausimą, ar tikrai būtų gerai, jeigu saugumui imtų vadovauti tokios „sistemos“ žmogus.

V.Landsbergis 2003 metų birželį taip kalbėjo apie Rusijos bandymus perimti VSD kontrolę, prisidedant prie M.Laurinkaus nušalinimo nuo vadovavimo departamentui (prezidentu tuomet buvo R.Paksas, paskelbęs, kad M.Laurinkų rengiamasi skirti ambasadoriumi):

„Lietuva yra viena labiausiai Rusijai rūpimų vietų. Čia siekiama įsitvirtinti energetikoje, nejudamo turto rinkoje, žvalgybiškai ir kriminališkai, įsibrauti į bankus. Vėl ištraukta iš atliekų karinio tranzito kilpa. Bus toliau periminėjama ir infiltruojama žiniasklaida. Jau dabar galima regėti Rusijos baimės varžomą prokuratūrą, sovietinių teroristų nepersekiojančią ir tarptautiniais žmogaus teisių klausimais užčiauptą Vyriausybę, tikriausiai jau infiltruotą Prezidentūrą. Nesunku numatyti, kuria kryptimi dabar bus nukreiptos tolesnės pastangos. Artimiausiu metu Rusija stengsis užvaldyti jau ligi šiol gana atsargų Lietuvos Valstybės saugumo departamentą. Kaimynų šalis dabar kurs esminį iššūkį Lietuvai per VSD. Todėl kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus perspėjimas, kad VSD vadovybę keisti dabar ne laikas, yra vertas ypatingo visuomenės, partijų ir šalies vadovų dėmesio“.


V.Landsbergis apie P.Malakauską 2008 metų spalį:

„Nematau, kad departamentas dabar politiškai žaistų. Atrodo, naujasis vadovas P.Malakauskas asmeniškai tikrai nežaidžia. Ankstesnis vadovas (Arvydas Pocius – red. past.), gynęs ir save, ir galbūt – „grupę draugų“, sau leisdavo neleistinus dalykus. Tai per ilgai užsitęsė ir kompromitavo departamentą... P.Malakauskas man yra sakęs, kad ne vieną nusprendusį pasitraukti darbuotoją jis bandė atkalbinėti. Galbūt juos suviliojo geresni pasiūlymai, bet galbūt ir nusivylimas per ilgai užsitęsusia krize departamente“.


Šiame straipsnyje: LaurinkusLandsbergisVSD

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių