Vieša paslaptis: kiek kainuoja kirsti sieną?

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad lietuviai – didžiausi kyšininkai ES. O kokia padėtis pasienyje? Kai kurie vairuotojai teigia, kad be 50 litų kyšio sienos nekirsi, o juos vienijanti Lietuvos vežėjų asociacija tokias kalbas vadina tautosaka.

50 litų "už darbą"

Nors daugiausia atgarsio Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje sulaukia didelės transporto eilės, netrūksta pasakojančių ir apie sėkmingai veikiančią kyšininkavimo sistemą. Esą situacija nepagerėjo ir po gruodį Medininkų kelio poste įvykusio masinio muitininkų sulaikymo. Savo pavardės prašęs neskelbti šiaulietis verslininkas tvirtino, kad net kai nerandama prie ko prisikabinti, reikalaujama bent 50 litų "už darbą".

"Į Baltarusiją verslo reikalais pas tiekėjus vykstu lengvuoju automobiliu su priekaba kas 2–3 mėnesius. Turiu ir ilgalaikę vizą, ir dokumentai visada būna tvarkingi. Taip, baltarusių muitininkai ne tokie nagli, jie gal ko nors bijo. Bet mūsų pusėje net viską nuodugniai apžiūrėję reikalauja kyšio. Neseniai grįžtant iš Baltarusijos apėjo visą automobilį kelis kartus, matė – plombos yra, antspaudai yra, dokumentai tvarkingi. Bet vis tiek reikalauja – duok nors už darbą", – pasakojo šiaulietis.

Taip natūralu, kaip pasisveikinti

Jei gabenant prekes kyla bent kokių nors problemų, anot verslininko, tenka pakloti ir 150–200 litų. Tačiau dar blogesnė padėtis esą Latvijos ir Rusijos pasienyje, šį maršrutą renkasi daug Lietuvos įmonių. Tolimųjų reisų vairuotojas vilnietis Tomas (vardas pašnekovo prašymu pakeistas – red. past.) pasakojo, kad be 100 Rusijos rublių (apie 8 litus) į šią šalį įvažiuoti neįmanoma.

"Važinėju per Terechovo, Grebnevo postus. Net latviams reikia duoti nuo 100 rusiškų rublių, tai kaip pasisveikinimas, vietoj "laba diena". Nes kitaip iškyla visokių problemų, siunčiama į apžiūrą krovinio tikrinti. Nenorint kabliukų reikia duoti bent 100 rublių mažiausiai, priklauso, kokį krovinį veži. Jei nesudėtingas, užtenka 100, jei koks rinktinis, daug kodų, ir 500 reikia", – tvirtino vairuotojas.

Tomo teigimu, jeigu pakiša pasirodo per menka, muitininkai nepasididžiuoja parodyti, kokios sumos trūksta.

"Pavyzdžiui, jeigu įdedi tą 100 rublių ir tai jų netenkina, latviai skaičiuotuvu ar kaip kitaip parodo, kiek reikia pridėti. Parodo arba pasako. Tai vadinama bilietais, sako, pridėk bilietą arba du. Bilietas – 100 rusiškų rublių. Daugmaž visuose postuose panaši suma. Aišku, dedi mažiau, kad būtų mažiau išlaidų, jei reikia, paprašo daugiau, kartais prasmunki. Priklauso nuo muitininkų pamainos. Būna piktesnių, būna ne tokių piktų", – pasakojo vairuotojas.

Tomas tikino, kad visos Lietuvos įmonės, krovinius gabenančios per šią sieną, žino apie ten klestinčią korupciją ir net muitininkų kyšiams skiria papildomą pinigų sumą. Taigi, prisideda prie nusikalstamos veikos. Tačiau į viešumą šios problemos niekas nekelia, nes baiminamasi padarinių.

"Pavyzdžiui, mūsų firmoje sienai pereiti duoda 500 litų. Apie tai žino visi firmų vadovai, vienoj daugiau duoda sienai praeiti, kitoj mažiau. Paprasčiausiai niekas su valdžia nesistengia susisiekti, nes niekas nenori problemų. Pas juos pakelsi vėją, įves duomenis ir paskui tai firmai pervažiuoti sieną bus problemų. Niekas neketina nieko daryti", – atskleidė pašnekovas.

"Vairuotojai fantazuoja"

Tačiau tokios kalbos neįtikina Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos "Linava" atstovų. "Linavos" atstovo spaudai Gyčio Vincevičiaus teigimu, didžiausia pasienio problema yra menkas automobilių pralaidumas, o daug skundų dėl kyšininkavimo iš vairuotojų negaunama. Po minėto masinio pareigūnų sulaikymo gruodį esą skundų būta tik vienas kitas. Tačiau ir šių patikrinti neva nėra būdų, nes viskas apsiriboja kalbomis – konkrečių duomenų apie kyšio prašytojus ar davėjus niekas nepateikia. Be to, pasak G.Vincevičiaus, vairuotojų pasakojimais irgi ne visada galima pasitikėti.

"Įvairių yra vairuotojų, tikrai ne paslaptis, kad yra ir turinčių fantaziją žmonių, kurie vėluoja pristatyti krovinį dėl asmeninių priežasčių ir sako "va, mane sulaikė, nedaviau, tai neleido". Nors iš tikrųjų gal jis laiką tuo metu leido kitur. Tai tarsi tautosakos dalykai, įsitvirtina tam tikri stereotipai. Tenka girdėti tik kalbas, o kad kas nors pateiktų konkrečių faktų... Aš linkęs tai vadinti inertišku tautosakiniu dalyku, kai nežinia, kiek tos istorijos pagrįstos, vairuotojai irgi siekia pasiteisinti įvairiomis išlaidomis. Būna žmonių, kurie nori pasidalyti neva turtinga darbo patirtimi. Arba taip yra buvę kažkada, prieš kelerius metus, paskui korupcinė schema nutraukta, bet vairuotojai vis tiek pasakoja, kad kitaip nepervažiuosi", – dėstė G.Vincevičius.

"Linavos" atstovas sakė netikintis ir tuo, kad be kyšio neįmanoma pervažiuoti Latvijos ir Baltarusijos sienos. Taip esą gali būti nebent tada, jei pats vairuotojas dalyvauja "ne itin gražioje sienos kirtimo schemoje".

Sergejus Muravjovas, "Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovas

Iš korupcijos žemėlapio, sudaryto 2011 m., matome, kad muitinės formalumų tvarkymasis, anot verslininkų, yra korumpuočiausia procedūra Lietuvoje. Be abejo, tai "raudona vėliavėlė", kuri reiškia, kad muitinėje gali būti labai daug problemų ir korupcinės rizikos. Apie tai tenka dažnai girdėti iš vairuotojų.

Ar turi teigiamos įtakos toks masinis muitininkų sulaikymas, koks įvyko gruodį? Labai atsargiai vertinčiau bet kokių greitų sprendimų efektyvumą. Man atrodo, kad tik laikui bėgant galima pamatyti, ar situacija pasikeitė iš esmės. Dažnai tai nėra pavieniai pareigūnai, pasaulinė praktika rodo, kad tai būna korupciniai tinklai, į kuriuos įsitraukia ne tik pavieniai pareigūnai ar muitininkų grupės, bet ir vietos politikai, galbūt teisėsaugos atstovai. Tai viso labo kova su padariniais. Jei nori efektyvios kovos su korupcija, o ne su korumpuotais asmenimis, privalai ypatingą dėmesį teikti korupcijos priežastims.

Ar tolimųjų reisų vairuotojai gali meluoti, labai sunku pasakyti. Viena vertus, privalai įsiklausyti, ką pasakoja žmonės, antra vertus, ar patys žmonės gali kaip nors prisidėti prie problemos sprendimo? Akivaizdu, kad žmonės patys gali užimti tam tikrą poziciją ir neduoti kyšio, suprasti, kad jeigu duosim, galim sulaukti tam tikrų padarinių. Čia pasigendu aiškios verslininkų, vežėjų asociacijos pozicijos, ką jie apie tai mano, ar tokia praktika priimtina, ar numato veiksmus, jei jų atstovai kyšininkauja. Verslui gali apsimokėti kyšininkauti ar įsitraukti į korupcinius sandorius – padariniai už neteisėtą elgesį būna gan menki, nėra itin didelių sankcijų ir, ko gero, nenukentėsi tiek pat, kiek galėsi iš to išlošti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Turistas

Turistas portretas
Pats siandien kirtau Salociu postą ir ieškojau muitininku , ane kvapo , ar jiems gal siandien iseigine. Ir cia tikra teisybe .

mmm

mmm portretas
As irgi apie tai pagalvojau,reikia paciam suvaidinti vairuotojo naparnika su atatinkama apranga ir pats isitikinsi.

JUOKDARIAI

JUOKDARIAI portretas
Su manim buvo pasodintas vadybininkas,kuris tvarkė dokumentus tai gavosi bevek triskart brangiau.Dėl kuro tai daugumoi nedapila nuo 100 litrų apie 5/ 9 litrus.Nebandyk ješkot teisybės,nes prie firmos pavadinimo bus padaryta atžima ir kentės visi iš firmos.Reikia padirbti svajoniu darbą o paskiau rašyt nesamones !
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lapų valytojams gresia baudos
  Lapų valytojams gresia baudos

  Patikrinimą, kaip mieste valomi lapai, surengę kontrolieriai priekaištų negailėjo nei valytojams, nei vežėjams. Vieniems surašyti reikalavimai žaliąsias atliekas tvarkyti pagal taisykles, kitiems skirtos nuobaudos už pažeidimus. ...

  5
 • Klaipėda bandys vėl prisivilioti burlaivius
  Klaipėda bandys vėl prisivilioti burlaivius

  Klaipėda vėl bandys tapti didžiųjų burlaivių regatos „The Tall Ships Races“ uostu. Pabrėžiama, kad šis renginys sulaukia didelio miestiečių susidomėjimo, pritraukia daug svečių, padeda puoselėti mieste jūrinę kultūrą. ...

  1
 • Miesto biudžetas bus pilnesnis
  Miesto biudžetas bus pilnesnis

  Klaipėdos taryba patikslino miesto biudžetą. Jis padidės beveik 1,15 mln. eurų. Patikslintos ir tam tikrų programų priemonės, kurios bus įgyvendintos. ...

  2
 • Vėl pokyčiai: grįžusi šiluma atsineš lietų ir vėją
  Vėl pokyčiai: grįžusi šiluma atsineš lietų ir vėją

  Antroje savaitės pusėje sulauksime šiltesnių pokyčių: temperatūra palaipsniui kils. Šilčiausia bus savaitgalį, tačiau grįžusi šiluma atsineš ir lietų, kils vėjas. ...

  1
 • Lietuva pasitinka 100-metį su stipriausia kariuomene nuo jos atkūrimo
  Lietuva pasitinka 100-metį su stipriausia kariuomene nuo jos atkūrimo

  Minint Lietuvos kariuomenės dieną, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad Lietuva pasitinka 100-metį su stipriausia kariuomene nuo jos atkūrimo. ...

 • Incidentas Rusijos AE: padidėjusi tarša Lietuvai primena apie kitą problemą
  Incidentas Rusijos AE: padidėjusi tarša Lietuvai primena apie kitą problemą

  Versija, kad Rusijoje įvyko branduolinė avarija, atpuola, o Europoje radioaktyvumo padidėjimas labai žemas, todėl jokios įtakos žmonių sveikatai tai tikrai neturės, LRT RADIJUI sako Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas. „Bet ...

 • Nustatys pabėgėlių kvotą
  Nustatys pabėgėlių kvotą

  Klaipėdos socialinės paramos centras toliau rūpinsis prieglobstį gavusių užsieniečių integracija. Įstaigai prašoma nustatyti tokią pat kvotą, kuri buvo ir praėjusiais metais. ...

  3
 • Važiuokite atsargiai: eismo sąlygas sunkina plikledis
  Važiuokite atsargiai: eismo sąlygas sunkina plikledis

  Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ketvirtadienio rytą ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo plikledis, šiuose keliuose dirba žiemos priežiūros mechanizmai, pranešė Automobilių kelių direkcija. ...

  1
 • Lietuvoje švenčiama kariuomenės diena
  Lietuvoje švenčiama kariuomenės diena

  Lietuvoje ketvirtadienį vyks renginiai, skirti paminėti Lietuvos kariuomenės dieną ir jos atkūrimo 99-ąsias metines, skelbia Krašto apsaugos ministerija. ...

 • Vilniuje pradedamos naujos areštinės ir komisariato statybos
  Vilniuje pradedamos naujos areštinės ir komisariato statybos

  Birželio 23-osios gatvėje, šalia Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato įkasta statybų pradžią žyminti kapsulė, pranešė viešųjų ryšių agentūra „Integrity PR“. ...

  2
Daugiau straipsnių