Valstybės kontrolė: Lietuvoje vaiko teisės dažnai ginamos netinkamai

Valstybės kontrolė (VK) teigia, kad ginant vaiko teises Lietuvoje dažnai netinkamai vertinamos rizikos šeimos, į gyvenimo sąlygas žiūrima subjektyviai arba formaliai, nepakanka vaikams telefonu teikiamos pagalbos.

Šias ir kitas pastabas VK išsakė atlikusi auditą, kuriuo buvo vertinama, kaip Lietuvoje ginami vaiko interesai ir apsaugomos jo teisės.

„Matome, kad metai iš metų problemų vaiko teisių apsaugos srityje nemažėja: vaiko teisių apsaugos procesas organizuojamas neefektyviai, o darbas su socialinės rizikos šeimomis ir vaikais neduoda apčiuopiamų rezultatų“, - VK pranešime cituojama valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.

Vaiko teisių apsaugos organizavimo auditas buvo atliktas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM), Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje prie SADM, visose šalies savivaldybėse, apklaustos kitos susijusios institucijos.

Pasak VK, įvertinus audito metu gautus duomenis paaiškėjo, kad dėl didelio darbo krūvio ir kitų išteklių trūkumo netinkamai organizuojami vaiko teisinis atstovavimas ir vaiko teisių apsauga teisiniuose procesuose. Pavyzdžiui, vienam Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistui Neringos ir Pagėgių savivaldybėse tenka 700 vaikų, o Vilniaus miesto savivaldybėje – jau 3152 vaikai. Dėl nepakankamo finansavimo daugiau nei pusė savivaldybių VTAS neturi nei vieno teisininko.

Be to, didžioji dalis savivaldybių neturi prieigos arba turi prieigą ne prie visų reikalingų registrų ar informacinių sistemų.

Auditoriais taip pat pažymi, kad SADM nėra nustačiusi šeimos gyvenimo sąlygų vertinimo kriterijų (tik dvi savivaldybės patvirtinusios šeimos ir vaiko gyvenimo sąlygų vertinimo tvarkas), todėl VTAS darbuotojai šeimos gyvenimo sąlygas vertina subjektyviai arba formaliai. Dėl šių priežasčių VTAS dažnai teikia nepakankamai kokybiškas išvadas teismams, nagrinėjantiems įvairias su vaiko interesais susijusias bylas, o išvadų teikimo praktika sudaro prielaidas neracionaliam išteklių naudojimui.

Auditorių teigimu, neužtikrinamos vaikų teisės baudžiamajame procese – vaikai dažnai apklausiami tam nepritaikytose patalpose, nedalyvaujant vaiko teisių apsaugos specialistams ir psichologams.

Dar viena auditorių sukritikuota sritis - tyrimai, kuriuose dalyvauja vaikai. Per 2008–2012 metais daugiau kaip 52 tūkst. vaikų dalyvavo biomedicininiuose tyrimuose, iš jų 710 – klinikiniuose vaistinio preparato tyrimuose, tačiau Lietuvos bioetikos komitetas, regioniniai biomedicininių tyrimų etikos komitetai ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, turintys užtikrinti šių tyrimų kontrolę ir pacientų gerovę, nuo 2009 metų nepatikrino nė vieno tyrimo, kuriame dalyvavo vaikai. Šios institucijos taip pat privalo užtikrinti vaikų interesų apsaugą vykdant tyrimus, todėl šiuo metu Biomedicininių tyrimų etikos įstatyme numatytas VTAS'ų, kurie neturi kompetencijos vertinti medicininių tyrimo aspektų, dalyvavimas šiame procese yra netikslingas ir jų resursai naudojami neracionaliai.

30–40 proc. socialinės rizikos šeimų socialinės paslaugos teikiamos ilgiau nei penkerius metus, tačiau priežastys, dėl kurių šeima įtraukta į apskaitą, neišnyksta. Ne visos savivaldybės vykdo socialinės rizikos vaikų apskaitą, daugiau kaip pusėje savivaldybių yra 25 proc. daugiau socialinės rizikos šeimų nei įtraukta į centralizuotą apskaitą. SADM nėra numačiusi kriterijų, pagal kuriuos šeimos galėtų būti diferencijuojamos pagal problemų sudėtingumo lygį ir pobūdį, taip pat nėra nustačiusi grėsmės vaiko gyvybei, sveikatai ir saugumui įvertinimo kriterijų ir vaiko paėmimo tvarkos (tik viena savivaldybė yra parengusi vaiko paėmimo iš šeimos tvarkos aprašą), todėl ši rizika dažnai įvertinama netinkamai – dažni atvejai, kai vaikai iš šeimos paimami ir grąžinami atgal po du–tris kartus.

Gydymo įstaigos taip pat ne visada informuoja VTAS apie galimus vaiko teisių pažeidimus.

SADM parengtas metodines rekomendacijas dėl darbo su socialinės rizikos šeima, pasak VK, reikia tobulinti, nes netinkamai vertinamas socialinių paslaugų poreikis ir planuojamas darbas su šeima – individualaus darbo su socialinės rizikos šeima planuose nustatomos tėvams neįveikiamos (suremontuoti būstą), nekonkrečios (tinkamai rūpintis vaikais) ar su pagrindinės problemos sprendimu nesusijusios (nueiti į darbo biržą) užduotys.

Ne visose savivaldybėse išvystytas socialinių paslaugų tinklas, esamas gali patenkinti tik 19 proc. socialinės rizikos šeimose augančių vaikų poreikį, tačiau SADM finansavimą vaikų dienos centrams skiria neteikiant prioriteto toms savivaldybėms, kuriose trūksta šių centrų paslaugų.

Minimalios vaikų, linkusių daryti nusikaltimus, priežiūros priemonės (būti nustatytu laiku namuose, arba nesilankyti vietose, kuriose daroma neigiama įtaka vaiko elgesiui, nebendrauti su žmonėmis, darančiais vaikui neigiamą įtaką) nevykdomos, nes Švietimo ir mokslo ministerija nėra parengusi metodikos.

Anot auditorių, vaikams telefonu 116111 teikiama pagalba taip pat nėra pakankama. Šiuo metu atsakoma tik į 4 proc. skambučių ir tik 11-21 val. Daugelyje kitų šalių tokia pagalba vaikams teikiama visą parą, pabrėžia VK.NAUJAUSI KOMENTARAI

vladas lukosevicius

vladas lukosevicius portretas
NETIKĖKITE ŠIUO MELU . UŽEIKITE Į FACEBOOK , MANO SIENOJE YRA PAKANKAMAI IRODYMŲ JOG VAIKO TEISIŲ APSAUGOS ISTAIGOS PAČIOS ORGANIZUOJA NUSIKALTIMUS PRIEŠ VAIKUS . YRA IRAŠAS IŠ VILNIAUS APYGARDOS TEISMO IR DAUG VAIKŲ PASAKOJIMŲ . KAS L.R. GENERALINIS PROKURORAS D. VALYS , KORUMPUOTAS PAREIGŪNAS , PIGUS IŠKRYPĖLIS AR ELITINIS PEDOFILAS , SLEPIANTIS SUNKIUS NUSIKALTIMUS PRIEŠ MAŽAMEČIUS VAIKUS ? PALIEKU SPRESTI JUMS . IDOMU KIEK JIS GAVO ATKATO KALĖDŲ PROGA UŽ TAI JOG SLĖPĖ NUSIKALTIMUS ? LR generalini prokurore Dariau Valį , JUMS BUVO PRANEŠTA , KAD VILNIAUS m. 2 VAIKŲ GLOBOS NAMŲ KIEMSARGIS PREKIAUNA KONTROBANDINĖMIS CIGARETĖMIS KURIAS PARDUODA IR ŠIŲ GLOBOS NAMŲ AUKLĖTINIAMS . Užeikite į FACEBOOK , mano sienoje yra išviešinti irodymai ir vaikų pasakojimai . Turiu taip pat irodymų jog ne viena nepilnametė pastojo šiuose globos namuose , o viena sangulauna su 30-mečiu ir visa tai bando nuslėpti Vilniaus m. Savivaldybės vaiko teisių skyrius , kartu su Danguole Misevičiene . O KAIP DABAR NUSLĖPSI PEDOFILIJOS FAKTĄ LR GENERALINI PROKURORE D. VALĮ VILNIAUS „ MINTIES „ GLOBOS NAMUOSE ? Globos namuose gyvenanti nepilnametė Justė , jai 17 metu , sangulauja su 28 metų Robertu ir vaikai sakė jog nuo jo nėščia . Ji jau globos namuose negyvena ilgą laiką , o gyvena pas Robertą , ji tik užeina tenai pasiimti maisto . Apie tai puikiai žino Dangulė Misevičienė ir nauja „ Minties „ globos namų direktorė . Ikeliu audio irašą kuriame vaikai pasakoja ne tik apie Juste , bet papasakojo ir apie kiemsargį kuris sumušė ne tik 12 metų berniuką Stasį , bet ir daužė kitą vaiką , ir apie viską šitą žinojo D. Misevičienė . Ten vaikas pasakoja kaip buvo pedofilo ROBERTO išvežtas į mišką ir paliktas prie Antavilių ežero . Tai gal ir šio fakto nežinojo Vilniaus m. „ Minties „ vaiko globos namų administracija , o konkreciai DANGUOLĖ MISEVIČIENĖ , kuri dengia ne tik pedofiliją šiose globos namuose , bet ir suklastojo nuslėpė tvirkinimo faltą , bei suklastojo tyrimą . TURIU DAR PILNAI NEPATVIRTINTOS INFORMACIJOS , BET JI GREITAI BUS PATIKRINTA . DANGUOLĖ MISEVIČIENĖ , Minties vaikų globos namų direktorės pavaduotoja galimai pardavinėjo vaikų nuotraukas pedofilams . Tai todėl ir bandomi nuslėpti visi nusikaltimai šiuose vaikų globos namuose , ir tai daro net pats LR Generalinis prokuroras D. Valys . Tai gal teiksiesi Generalini prokurore D. Valį paaiškinti kaip nepilnametė gali išeiti iš globos namų ir gyventi pas suaugusį vyrą be globos namų administracijos žinios , ir kaip toks faktas vadinasi ? Vladas Lukoševičius

Manau

Manau portretas
Manau, kad vaikų teisės ne vaikų teises gina, o vaikus skriaudžiančių tėvų teises. Na, o jei gaus daugiau pinigų tai, manau, dar geriau gins visokias vaikus skriaudžiančias " mamytes" ir sėkmingiau savo " veiklą" slėps nuo visuomenės.

kokie

kokie portretas
gali būti medicininiai tyrimai su vaikais?Kur mes gyvename?
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių