Valdantieji ieško kontaktų su opozicija

Valdančioji koalicija tvirtina su visomis opozicinėmis partijomis, ne vien su Darbo partija, bandysianti tartis dėl paramos kitų metų biudžetui. Gali būti atsižvelgta į kai kuriuos opozicijos pasiūlymus, nors premjeras Andrius Kubilius bent dalį jų vertina labai skeptiškai.

Tarsis su visais

Pirmadienį Seimo pirmininkės Irenos Degutienės kabinete valdančiosios keturių partijų koalicijos atstovai derino savo pozicijas dėl kitų metų biudžeto projekto. Sutarta ieškoti kompromisinių sprendimų ne tik koalicijos viduje, nes ne visi valdantieji pritaria kai kuriems Vyriausybės pasiūlymams dėl biudžeto ir skylėtos „Sodros“ gelbėjimo, bet ir su opozicinėmis jėgomis.

„Šiame susitikime konstatavome, kad pradedame koalicijos konsultacijos dėl biudžeto. Jos bus ne tik tarp mūsų pačių, bet ir su opozicinių frakcijų atstovais“, - po dvi valandas trukusio susitikimo sakė I.Degutienė.

Ji pati šiomis dienomis žada susitikti su opoziciniais socialdemokratais, taip pat su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos atstovais.

Be to, jau sudaryta konservatoriaus Valentino Stundžio vadovaujama koalicijos konsultacinė grupė, kuri kalbėsis su opozicine Darbo partija (DP), kuriai prieš dvi savaites valdantieji pasiūlė bendradarbiauti priimant kitų metų biudžetą. DP savo paramą pažadėjo tik tuo atveju, jeigu koalicija sutiks pritarti gana revoliuciniams „darbiečių“ pasiūlymams mokesčių, energetikos bei kitose srityse.

Seimo pirmininkė teigė, kad dėl paramos bus konsultuojamasi ir su „Vienos Lietuvos“ frakcija, kuri praėjusią vasarą atskilo nuo valdančiųjų ir dabar save vadina nepriklausoma - nesančia nei valdžioje, nei opozicijoje. Be to, numatoma kalbėtis ir su vos keturis Seimo narius vienijančia Mišria grupe, kurioje beveik visi nariai yra iš opozicinių valstiečių liaudininkų.

Kalbėsis iki pirmojo biudžeto svarstymo

Ketvirtadienį Seime numatomas valdančiosios koalicijos atstovų susitikimas su opozicija konsultacijoms dėl paramos biudžetui. Tokie pokalbiai, pasak premjero A.Kubiliaus, tęsis mažiausiai iki lapkričio 19 dienos, kai Seime bus surengtas pirmasis kitų metų biudžeto projekto svarstymas.

Vyriausybės vadovas tvirtino jau gavęs ne tik bendradarbiauti pakviestų „darbiečių“ reikalavimus dėl permainų ekonomikoje, bet socialdemokratų bei „Vienos Lietuvos“ programinius pasiūlymus.

„Juos nagrinėsime, pasitelkę ekonomikos ekspertus ir savo specialistus“, - teigė A.Kubilius. Jis ir vėl prisiminė savo reklamuojamą šiomis dienomis pasirašytą Nacionalinį susitarimą: „Turime Nacionalinį susitarimą su socialiniais partneriais, tačiau dabar siektume platesnio politinio susitarimo, taip pat ir su opozicija“.

Premjeras gana atsargiai vertino valdantiesiems nepriklausančių partijų teikiamus pasiūlymus. Kai kurie iš DP reikalavimų, pasak jo, galėtų būti svarstytini ir netgi priimtini. „Pavyzdžiui, energetikos srityje „darbiečių“ pasiūlymai gali būti gana įdomūs“, - tvirtino A.Kubilius.

Apgailestavo dėl V.Uspaskicho pozicijos

Tačiau dauguma kitų pateiktų programinių nuostatų vargu ar gali būti priimti. „Kai kurie pasiūlymai politiko akimis bent iš pirmo žvilgsnio atrodo labai abejotini“, - įsitikinęs Vyriausybės vadovas.

Pavyzdžiui, jau anksčiau buvo gauti „Vienos Lietuvos“ kartu su ekspremjeru Gediminu Vagnoriumi parengti antikriziniai pasiūlymai. Jie, pasak premjero, jau įvertinti. „Nustatėme, kad visų jų įgyvendinimas biudžeto deficitą nuo maždaug 10 milijardų litų padidintų dar 3 mlrd. litų. Tai nepriimtina“, - pabrėžė A.Kubilius.

Kita vertus, premjeras čia pat pridūrė, kad visi opozicijos pateikti pasiūlymai bus analizuojami, rimtai svarstomi ir ieškoma, kurie iš jų galėtų būti įgyvendinti. Visa tai esą bus daroma tik dėl to, kad bent dalis opozicijos paremtų valdančiuosius priimant kitų metų biudžetą.

„Tikiuosi, galėsime surasti sąlyčio taškus su opozicija. Susėsime ir kalbėsime“, - sakė A.Kubilius.

Jis apgailestavo, kad DP lyderis europarlamentaras Viktoras Uspaskichas savo užimta griežta pozicija trukdo šios partijos frakcijos Seime bendravimui su valdančiąja koalicija. „Kai čia Seime, kalbamės su DP frakcija, tai būna pakankamai racionalus pokalbis. Ir viskas kitaip pakrypsta, kai į Vilnių grįžta jų deleguotas europarlamentaras. Frakcijos darbą Seime vertinu gana konstruktyviai, gal tik paskutinę savaitę šiek tiek dėl to suabejojau. Žiūrėsime, ką DP frakcija pasirinks. Kalbėsimės su jais“, - teigė premjeras.

Atmetė V.Landsbergio kritiką

Komentuodamas skeptišką konservatorių patriarcho Vytauto Landsbergio nuomonę dėl konsultacijų  su „darbiečiais“, A.Kubilius tvirtino, kad jo vadovaujamoje Tėvynės sąjungoje „visuomet yra daug visokių nuomonių“. Premjeras pabrėžė, kad praėjusią savaitę bendrame Tėvynės sąjungos frakcijos ir prezidiumo posėdyje „vieningai pritarta tokioms konsultacijoms“.

A.Kubilius priminė, kad stengiamasi derėtis su DP frakcija, bet ne su partija ir jos lyderiu. „V.Landsbergio vadovaujamas Politikos komitetas pateikė savo nuomonę dėl šių konsultacijų. Ji gal kiek griežtoka. Galbūt ir galima sutikti, kad gal ne tokia bendravimo su opozicine frakcija forma buvo pasirinkta. Bet pats veiksmas yra aprobuotas veikiančių partijos valdymo institucijų“, - pabrėžė Vyriausybės vadovas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu valdančioji dauguma Seime turi 72 balsus iš 141. Tuo tarpu visa opozicija, netgi ir su „Viena Lietuva“, - tik 67. „Senosios demokratijos valstybėse net ir dviejų balsų persvara yra laikoma pakankamai solidžia. Daug kur koalicijos ne vienerius metus išgyvena ir su vieno balso persvara“, - pastebėjo premjeras. 

Tačiau Lietuvoje, pasak Vyriausybės vadovo, valdantieji, nors ir turi daugumą Seime, vardan stabilumo ir efektyvesnio išėjimo iš krizės ieško opozicijos paramos kitų metų biudžetui.

Nemato reikalo keisti Vyriausybę

A.Kubilius atmetė kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus pasiūlymą suformuoti nacionalinio pasitikėjimo Vyriausybę. Šį V.Adamkaus pasiūlymą premjeras palygino kito kadenciją baigusio prezidento Algirdo Brazausko šiomis dienomis išsakytai kritikai dabartiniam ministrų kabinetui.

„Neturiu ką vertinti. Aš tai vadinčiau A.Brazausko pradėta linija. Jam kažkodėl labai nepatinka ši Vyriausybė“, - sakė A.Kubilius. „Nematau, kodėl reikėtų dabar kalbėti apie kokias nors permainas Vyriausybėje“, - pridūrė jis.


Šiame straipsnyje: valdantiejiopozicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių