V.Adamkus: esu tikras, kad CŽV kalėjimo nebuvo

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus antradienį pareiškė esąs tikras, kad Lietuvoje neveikė slaptas CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams.

"Aš esu tikras, kad to nebuvo, ir man niekas neįrodė", - BNS sakė V.Adamkus.

Būtų buvę neįmanoma nuslėpti?

Kadenciją baigęs prezidentas sakė manąs, kad antradienį paskelbtos parlamentinio tyrimo išvados aiškiai neatsakė į klausimą, ar Lietuvoje veikė slaptas Jungtinių Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas.

Nuo 1998 iki 2003 metų vasario ir nuo 2004 liepos iki šių metų vasaros dvi kadencijas prezidento pareigas ėjęs V.Adamkus sakė manąs, kad Lietuvoje nebūtų buvę įmanoma nuslėpti terorizmu kaltinamų asmenų atvežimo.

"Jeigu Lietuvoje nors pora tokių asmenų būtų buvę atvežta, tai esu tikras, kad žiniasklaida ir visi Lietuvos žmonės būtų tučtuojau apie tai žinoję. Kaip ten bebūtų, Lietuva nėra tokia didelė, kad galima būtų tokį dalyką nuslėpti", - sakė V.Adamkus.

„Apgailėtina“, kad neatsakė tiesiai

Buvusio šalies vadovo nuomone, "apgailėtina", kad Seimo Nacionalinio ir saugumo gynybos komitetas neatsakė tiesiai į klausimą, ar Lietuvoje veikė CŽV kalėjimas. Anot V.Adamkaus, paskelbtos išvados sudarys prielaidas tolesnėms spekuliacijoms.

"Komitetui buvo pavesta atsakyti į klausimą - buvo kalėjimas ar nebuvo. Man atrodo, kad paskelbtos išvados į tą klausimą Lietuvos žmonėms neatsakė (...). Bus palikta ta pati erdvė, kurioje bus spekuliuojama, interpretuojama, improvizuojama, ir iš to klausimo nebus jokia nauda Lietuvai kaip valstybei, nesutvirtins jos autoriteto pasaulinėje bendruomenėje, o peno partinėms peštynėms turbūt atviras laukas", - sakė V.Adamkus.

Kadenciją baigęs prezidentas tvirtino manąs, kad parlamentinis tyrimas privalėjo pateikti aiškų atsakymą.

"Parlamentinis tyrimas nebūtų pagadinęs nieko, jeigu būtų aiškus atsakymas į pagrindinį klausimą - buvo ar nebuvo. Komitetas į tą klausimą neatsakė. Informaciją buvo galima surinkti kitu keliu, tačiau jeigu buvo pasirinktas šitas kelias, man atrodo apgailėtina, kad į tai nebuvo atsakyta", - sakė V.Adamkus.

Seimo komitetas antradienį paskelbė, kad 2002-2005 metais Lietuvoje buvo nusileidę su CŽV siejami orlaiviai, kurie nebuvo tikrinami, ir buvo įrengtos patalpos, tinkamos "atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus".

"Komitetas nustatė, kad VSD buvo gavęs partnerių prašymą įrengti patalpas Lietuvoje, tinkamas laikyti sulaikytajam asmeniui (...). Komitetas nenustatė, ar per Lietuvos Respublikos teritoriją buvo pervežami ar į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo atvežti/išvežti CŽV sulaikyti asmenys, tačiau sąlygos tokiam pervežimui buvo", - skelbiama išvadose.

JAV pareigūnai klausė ir V.Adamkaus

V.Adamkus antradienį pakartojo negavęs jokios informacijos apie galimą CŽV kalėjimą.

"Apie bet kokį kalėjimo buvimą ar nebuvimą iš viso nebuvo užsiminta ir jokios nuovokos neturėjau, kad kas nors panašaus galėtų Lietuvoje būti", - sakė V.Adamkus.

Kadenciją baigusio šalies vadovo teigimu, jo kažkada JAV pareigūnai Briuselyje tik pasiteiravo dėl galimybės į Lietuvos visuomenę įtraukti kelis asmenis, kurie yra nepavojingi, tačiau jis atsakęs neigiamai.

Komentuodamas Seimo Nacionalinio ir saugumo gynybos komiteto išvadas, kad VSD tinkamai neinformavo politinės šalies vadovybės apie vykdytus projektus, V.Adamkus sakė sutinkąs, kad informacija buvo ir yra teikiama nepakankamai.

"Galbūt nesakyčiau, kad "valstybė valstybėje" egzistavo. Galbūt iš patirties galiu tik tiek pasakyti, kad tų žinybų, kurias teko man matyti, kurios dirbo Jungtinėse Amerikos Valstijose, aišku, kad praktika yra kitokia. Tiek, kiek man buvo žinoma, valstybės vadovai kiekvieną dieną, kiekvieną rytą pradėdavo su santraukomis tų žinybų informacijos, taip kad vadovai žinojo, kas per 24 valandas įvyko ar neįvyko. Deja, Lietuvoje iki šios dienos dar tokios praktikos nėra įvesta", - teigė V.Adamkus.

R.Pakso liudijimai komisijai

2003 metų vasario-2004 metų balandžio mėnesiais prezidento pareigas ėjęs Rolandas Paksas BNS antradienį pakartojo, kad 2003 metais buvo sulaukęs tuometinio Valstybės saugumo departamento vadovo Mečio Laurinkaus klausimo dėl galimybės įvežti terorizmu kaltinamus asmenis.

"Žinau tą, ką ir liudijau komisijai, kad į mane kreipėsi tuometinis saugumo departamento vadovas M.Laurinkus dėl galimybės įvežti terorizmu kaltinamus asmenis, ir gavo neigiamą atsakymą. Mano supratimu, tas interesas ar noras turėjo tuo ir baigtis. Bet, pasirodo, nesibaigė", - sakė R.Paksas, kuris iš prezidento posto buvo pašalintas apkaltos tvarka.

"Kai skaitai komisijos išvadas apie lėktuvus, patalpas, įrengimus, netrukdomai įvežamas lėšas, tai komentaras labai paprastas - valstybė valstybėje. Atsiranda žmonių grupelė (...), kurie priiminėja sprendimus, kokie jiems yra tinkami", - sakė R.Paksas, vadovaujantis opozicinei partijai "Tvarka ir teisingumas".

JAV televizija "ABC News" rugpjūtį skelbė, kad slaptas CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams veikė nuo 2004 metų rugsėjo iki 2005 metų lapkričio netoli Vilniaus esančiuose Antaviliuose.

Seimo komitetas antradienį pasiūlė Generalinei prokuratūrai ištirti, ar buvusių VSD vadovų M.Laurinkaus, Arvydo Pociaus ir Dainiaus Dabašinsko veiksmuose nebuvo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ar įgaliojimų viršijimo požymių.

A.Pocius ramus

A.Pocius BNS antradienį priešpiet iš pradžių atsisakė komentuoti išvadas, nes sakė, kad su jomis dar nesusipažinęs. Vėliau naujienų portalui alfa.lt jis sakė tyrimo išvadas vertinantis kaip prielaidas ir hipotezes, o ne kaip atsakymus. Buves VSD vadovas taip pat tikino esantis "visiškai ramus" dėl to, kad Generalinei prokuratūrai buvo pasiūlyta tirti, ar jo veiksmuose nebuvo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, ar jis neviršijo įgaliojimų.

"Kadangi jokie faktai nenustatyti, išvados, kad ir kiek susijusios su mano darbo laikotarpiu, nemanau, kad yra man nepalankios. Manau, jei prokuratūra tirs, tai ištirs, bus atsakymai", - sakė A.Pocius.

M.Laurinkus susirgo

Lietuvos ambasadoje Gruzijoje, kur M.Laurinkus eina ambasadoriaus pareigas, BNS sakė, kad šiuo metu M.Laurinkus serga. Jis esą peršalo būdamas kalnuose ir gydosi jau daugiau nei savaitę. Kada buvęs VSD vadovas grįš į darbą, ambasados darbuotojai negalėjo atsakyti.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymu, Vyriausybė trečiadienį spręs, ar atšaukti M.Laurinkų iš ambasadoriaus pareigų.


Šiame straipsnyje: CŽV kalėjimasCŽVAdamkus

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių