V. Adamkus: JT turi keistis

Vakar Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 63-ojoje sesijoje kalbą sakęs V. Adamkus kritikavo dabartinį Jungtinių Tautų organizacijos neveiklumą ir skatino kuo ryžtingiau reaguoti į naujus iššūkius.

Prezidentas priminė, kad kai ant šios pakylos stovėjo prieš dešimt metų, neatidėliotinai spręstinų klausimų buvo maždaug tiek pat, kiek ir dabar. Tačiau, pasak šalies vadovo, nuotaika buvo kita: ką tik pasirašytas Kioto protokolas, rengiamasi valstybių vadovų Tūkstantmečio susitikimui, formuluojami Tūkstantmečio plėtros tikslai. V.Adamkaus teigimu, tarptautinė bendruomenė, vedama Jungtinių Tautų ir laikydamasi jos principų, tuomet parodė valią ir ryžtą spręsti globalinius klausimus.

„Turiu pripažinti, kad daugelis tautų - mažų ir didelių - šiandien turi kur kas daugiau rūpesčių nei prieš dešimtmetį. Šiandien jaučiamės nesaugesni. Atrodo, kad trūkinėja pats tarptautinės sistemos pamatas ir dėl to netenkame tarptautinės teisės ir tarptautinių institucijų teikiamos apsaugos", - pabrėžė V.Adamkus.

Lietuvos Prezidento teigimu, Rytų Europoje ir rytinėse ES kaimynėse, tai dar akivaizdžiau nei kur kitur. Valstybės vadovas iškėlė energetikos saugumo klausimą, pabrėždamas, kad naftos tiekimas Lietuvai buvo nutrauktas be jokio įspėjimo, o vesti normalų civilizuotą dialogą, kaip išspręsti šią problemą, nėra jokių galimybių.

Pasak V.Adamkaus, atsižvelgiant ir į tai, kad netrukus bus uždaryta vienintelė nepriklausoma jėgainė Lietuvoje, yra labai rimta priežastis nerimauti dėl galimo pavojaus ekonomikos ateičiai. Prezidento įsitikinimu, dėl tokios padėties kyla grėsmė viso regiono stabilumui.

Lietuvos vadovas pabrėžė, kad Jungtinės Tautos negali būti tik pasyvus stebėtojas, primindamas Gruzijos atvejį, kai organizacija nesureagavo į agresiją prieš šią mažą šalį, kuri yra JT narė nuo 1992 metų.

Lietuvos vadovas pabrėžė, jog akivaizdu, kad Jungtinių Tautų organizacija nebegali likti tokia, kokia yra dabar. V.Adamkaus manymu, ją reikia reformuoti ir skirti didesnį vaidmenį srityse, nulemsiančiose mūsų ateitį XXI amžiuje, t. y. energetikos, informacijos saugumo, kovos prieš terorizmą bei fundamentalizmą.

Lietuvos vadovas išreiškė įsitikinimą, kad įvairių organizacijų, tokių kaip ESBO, ES, NATO ir Europos Taryba, tarpusavio sąveika ir bendradarbiavimas buvo ir turi likti saugumo ir stabilumo Europoje pamatu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių