Užsienyje susituokę lietuviai raginami santuoką registruoti ir Lietuvoje

 • Teksto dydis:

Teisingumo ministerija ragina užsienyje susituokusius piliečius kreiptis dėl tokios santuokos įtraukimo į apskaitą Lietuvoje.

Ministerija pažymi, kad Lietuva savo iniciatyva informacijos apie tai, kokiose valstybėse Lietuvos piliečiai sudarė santuoką, nerenka. Jeigu Lietuvos piliečiai nepraneša apie užsienyje sudarytą santuoką, mūsų valstybės registruose neatsiranda informacija apie tai, kad jie susituokė užsienyje.

"Užsienyje susituokusiems jaunavedžiams Teisingumo ministerijos specialistai pataria atlikti vadinamą užsienio valstybėje sudarytos santuokos įtraukimo į apskaitą procedūrą. Atlikus užsienio valstybėje sudarytos santuokos įtraukimo procedūrą, sutuoktiniams išduodamas lietuviškas santuokos liudijimas, o pakartotinai tuoktis Lietuvoje nebereikia, nes šios procedūros metu pripažįstama užsienio valstybėje sudaryta santuoka", - nurodo ministerija.

Pasak Teisingumo ministerijos Teisinių institucijų departamento Teisinės pagalbos skyriaus vyriausiosios specialistės Liucijos Šimkutės, užsienio valstybėje sudarytos santuokos apskaitos procedūra nėra sudėtinga.

"Reikėtų kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, o jei asmuo neturi gyvenamosios vietos Lietuvoje – į paskutinės gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigą arba į Vilniaus miesto civilinės metrikacijos įstaigą, ir pateikti tinkamai įformintą užsienio valstybės išduotą santuokos sudarymo dokumentą bei sutuoktinių asmens tapatybės dokumentus", – pataria Teisingumo ministerijos atstovė.

Lietuvos registruose nesant informacijos apie užsienyje sudarytą santuoką, gali susidaryti klaidingas įspūdis, kad asmuo, Lietuvoje nepranešęs apie užsienyje sudarytą santuoką, gali ir toliau laikyti save nevedusiu ar neištekėjusia. Vis dėlto, pažymi ministerija, nepranešimas apie užsienyje sudarytą santuoką nėra priemonė išvengti iš santuokos kylančių turtinių pasekmių – net jei kurį laiką Lietuvos institucijoms ir nebūtų žinomas santuokos sudarymo faktas, jis gali paaiškėti bet kada vėliau, ypač kilusio turtinio ginčo metu.

"Tinkamai neįvykdžius pareigos informuoti Lietuvą apie užsienyje sudarytą santuoką, visa atsakomybė ir neigiamos pasekmės, jeigu tokių atsiranda, tenka patiems piliečiams", - pabrėžiama pranešime.

Lietuvoje pripažįstamos tik tos užsienio valstybėje sudarytos santuokos, kurios pagal santuokos sudarymo vietos teisę laikomos galiojančiomis.

"Jeigu užsienio valstybėje, kurioje sutuoktiniais laikomi tik susituokę valstybinėse institucijose, atlikta bažnytinė santuokos ceremonija, bet sutuoktiniai neįregistravo civilinės santuokos, toje užsienio valstybėje jie nelaikomi sutuoktiniais, todėl ir Lietuvoje nebus galima pripažinti jų užsienio valstybėje sudarytos bažnytinės santuokos. Tai aktualu besituokiantiems tokiose valstybėse kaip Prancūzija, Vokietija, Rusija", – sako L.Šimkutė.

Kai kur, kaip ir Lietuvoje, pripažįstama bažnytinė santuoka, jei ji sudaryta laikantis tam tikrų sąlygų, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje, Suomijoje, Latvijoje. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, islamiškose valstybėse, apskritai galima tik bažnytinė santuoka, kadangi civilinė santuoka neegzistuoja.

Be to, Lietuvoje pripažįstamos tik tos užsienio valstybėje sudarytos santuokos, įregistruotos nepažeidžiant sąlygų, kurioms esant Lietuvoje apskritai draudžiama tuoktis. Santuoka gali būti sudaryta tarp skirtingos lyties asmenų, sutuoktiniai vienas kitam negali būti artimieji giminaičiai, santuokos sudarymo metu abu sutuoktiniai yra nutraukę ankstesnes santuokas.

Lietuvos piliečiai, įregistravusieji ištuoką užsienio valstybėje, taip pat privalo apie tai informuoti atsakingas Lietuvos institucijas. Dėl to irgi reikia kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą.

Lietuvos civilinės metrikacijos įstaigų duomenimis, pernai užsienyje sudarytų santuokų buvo užfiksuota 2599 – 5 proc. daugiau nei 2011 metais, kai jų buvo 2469.NAUJAUSI KOMENTARAI

rasa

rasa portretas
ar galimas toks variantas kad uzsieni gyvenant paduot pareiskimus del civilines santuokos lietuvoje ir grizus galetum eit tuoktis

EditaB

EditaB portretas
Tikrai jau lengviau kitos valstybes pilietybe pasiimti nei santuoka, sudaryta uzsienyje, Lietuvoje uzregistruoti. Visu pirma, parasyta neteisa, kad uztenka santuokos liudijimo ir asmens dokumentu is abieju sutuoktiniu. Reikia aibes dokumentu su vertimais ir apostilemis, uz kuriuos taip pat reikia moketi. Taip pat pati santuokos registravimo procedura mokama. Kodel nesuteikiama pilna, issami informacija, o rasoma tik pavirsutiniskai apie privalomuma ir atsakomybe. UK susituokti paprasciau nei paprasta, ten zmonemis tiki ir nereikalaua papildomu pazymu, jei turi istuokos liudijima - to pakanka santuokai sudaryti, tuo trpu Lietuvoje, norint susituokti su uzsienieciu, reikia susnio papildomu dokumentu - absurdas ir tiek.

lily

lily portretas
O jeigu susituokus uzsienyje, santuoka Lietuvoe neregistruojama. Kaip tada su pasu keitimu? Pasu nekeis tol, kol santuoka Lietuvoje neiregistruota?
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių